W najbliższy piątek, w Warszawie, 30 czerwca, w godzinach 10.45 – 18.00 w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się po raz siódmy Festiwal Komiksów Historycznych. Imprezę wraz z wystawą prac laureatуw ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej otworzy niezapomniany Papcio Chmiel, czyli Henryk Chmielewski – autor „Tytusa, Romka i A’Tomka", słynnej serii komiksowej wydawanej od 1957 r. 

Dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach rysunkowych, które prowadzić będą znani rysownicy: Nikodem Cabała i Hubert Ronek. Do zdobywania nagród w konkursach na tematy komiksowe zachęcać będzie miłośnik i recenzent komiksów, animator kultury Marcin Andrys. Z kolei dr Mateusz Marek i Łukasz Pogoda, pracujący na co dzień w Biurze Edukacji Narodowej IPN, wyjaśnią zasady planszowych gier historycznych i będą towarzyszyli chętnym do zagrania w gry – „Dywizjon 303”, „111. Alarm dla Warszawy” i „7. W obronie Lwowa”.

Festiwal rozpocznie się wykładem dr. Bartłomieja Janickiego, historyka, nauczyciela, autora książek „Polski komiks historyczny (lata 1920-2010), „Dydaktyczny potencjał komiksu historycznego” oraz innych publikacji dotyczących pracy dydaktycznej z wykorzystaniem narracji obrazkowych. 

Z prelekcjami i prezentacjami wystąpią znani autorzy komiksów: Sylwia Gajownik, Michał Konarski, Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski, Hubert Ronek, Witold Tkaczyk, Sławomir Zajączkowski, Marcin Wierzchowski, Krzysztof Wyrzykowski. Radosław Bolałek przedstawi historię komiksu w Japonii i opowie o historii komiksu japońskiego w Polsce.  

Po projekcji filmu „W ostatniej chwili – o komiksie w PRL-u” można będzie porozmawiać z jego reżyserem Mateuszem Szlachtyczem.
Wszyscy goście otrzymają gratis komiksy wydane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Będzie też można kupić publikacje komiksowe wydawnictw: Klinika Języka, Hanami, Pruszyński i S-ka, Zin Zin Press. 

Podczas festiwalu sprzedawany będzie komiks „Amelka vs. Mozaika”. Dochód z tej sprzedaży ma wesprzeć rehabilitację Amelki Włudeckiej, która walczy z rzadką chorobą genetyczną.