Polska gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

W dniach 2-12 lipca 2017 r. w Krakowie odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się w Zamku Królewskim na Wawelu.

wikipedia
W dniach 2-12 lipca 2017 r. w Krakowie odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się w Zamku Królewskim na Wawelu. Udział w nim weźmie wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz wiceminister tego resortu Magdalena Gawin. Uroczyste zakończenie sesji odbędzie się 12 lipca w Muzeum Inżynierii Miejskiej. 

Na miejsce obrad wybrano Centrum Kongresowe ICE Kraków. Będą tam miały miejsce wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym. Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoległe m.in Forum Młodych Profesjonalistów - pod hasłem: "Memory: Lost and Recovered Heritage", Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa oraz Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. 

Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkanie 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa dotyczące ogólnej polityki i zasad realizacji zapisów Konwencji z 1972 r. W roli obserwatorów, uczestniczą w niej delegacje z ponad 170 Państw-Stron Konwencji światowego dziedzictwa - ze wszystkich kontynentów oraz zarejestrowani przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Przedmiotem spotkania, podobnie jak w ubiegłych latach, będą decyzje dotyczące wpisania nowych dóbr na Listę światowego dziedzictwa, przegląd i ocena stanu zachowania obiektów na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu oraz dyskusje nad problematyką ochrony światowego dziedzictwa. Komitet będzie obradował między innymi nad decyzją o wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa kandydatury z Polski: Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach (Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga). Jeżeli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie, będzie to 15 obiekt w Polsce na Liście światowego dziedzictwa. Członkowie polskiej delegacji są wyłączeni z podejmowania decyzji w sprawie polskiego wniosku.

Polska jako kraj-członek Komitetu jest gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa i przewodniczy obradom Komitetu. Przewodniczącym 41. sesji jest prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. Organizatorem sesji z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we współpracy z MSZ, MSWiA oraz władzami miasta Kraków.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 obiektów z Polski:

-Stare Miasto w Krakowie
-Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
-Puszcza Białowieska
-Stare Miasto w Warszawie
-Stare Miasto w Zamościu
-Średniowieczny zespół miejski Torunia
-Zamek krzyżacki w Malborku
-Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
-Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
-Drewniane kościoły południowej Małopolski
Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa
-Park Mużakowski
-Hala Stulecia we Wrocławiu
-Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat

 Źródło: niezalezna.pl,MKiDN

 

#dziedzictwo #gawin #Gliński #MKiDN #Krakow #UNESCO

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo