Wielki sukces polskich filmowców! Dwie ważne nagrody na festiwalu w Szanghaju

O animacji „Twój Vincent” Doroty Kobieli zrobiło się głośno od momentu premiery filmu we francuskim Annecy, gdzie został nagrodzony 15-minutową owacją.

mat.pras., Marcin Pegaz/Gazeta Polska
O animacji „Twój Vincent” Doroty Kobieli zrobiło się głośno od momentu premiery filmu we francuskim Annecy, gdzie został nagrodzony 15-minutową owacją. Kolejny sukces polscy twórcy odnotowali na zakończonym w niedzielę Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju – film o Van Goghu wygrał konkurs filmów animowanych, a Maciej Pieprzyca, twórca „Jestem mordercą” został uznany za najlepszego reżysera.

„Animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty” - tak jury festiwalu uzasadniało swój wybór. To kolejny - po Nagrodzie Publiczności w Annecy - laur dla tej pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej. Z Chin „Twój Vincent” pojedzie na kolejne pokazy festiwalowe w Rosji, Grecji, Szwajcarii i Australii. Do kin w Polsce trafi w październiku.

Podczas festiwalu w Szanghaju doceniony został także Maciej Pieprzyca – do twórcy głośnego i opartego na faktach „Jestem mordercą” trafił laur za najlepszą reżyserię. Film opowiada o śledztwie w sprawie Zdzisława Marchwickiego, domniemanego tzw. wampira z Zagłębia, który w latach 60. Wstrząsnął Polską, zabijając 14 kobiet.

Jako małego chłopca straszono mnie Wampirem z Zagłębia i wtedy było dla mnie jasne, że był nim Marchwicki. W miarę dorastania i przyglądania się tej sprawie w szerszym kontekście, dotarło do mnie, że nie jest ona wcale taka oczywista

– mówił w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” Maciej Pieprzyca, którego film został nagrodzony także Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni. 

Więcej na ten temat w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Arkadiusz Jakubik #Jestem mordercą #twój vincent #Maciej Pieprzyca #dorota kobiela #Szanghaj #annecy

Magdalena Jakoniuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo