Po godzinie 13 komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma rozpocząć przesłuchanie pierwszej z trzech osób przebywających we wrocławskim areszcie w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. dzikiej reprywatyzacji. Przesłuchanie będzie niejawne.

Jak powiedział Oliwer Kubicki z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości, komisja ds. reprywatyzacji przyjedzie do Wrocławia w pełnym składzie.
Pierwsze przesłuchanie rozpocznie się o 13:30 w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu - powiedział Kubicki. Komisja przesłucha tam adwokat Grażynę K.-B.

Kolejne dwie osoby będą przesłuchiwane w areszcie śledczym przy ul. Świebodzkiej. To adwokaci Andrzej M. oraz Tomasz Ż. Wcześniej informowano, że dziś ma zostać przesłuchany "handlarz roszczeń" Maciej M., który również przebywa we wrocławskim areszcie.

 

Zostanie on dowieziony na przesłuchanie w czwartek na posiedzenie komisji w Warszawie. Jego przesłuchanie będzie wyłączone z jawności

 - wyjaśnił Kubicki.

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Świadek sypie HGW. Zeznał, że znała sprawę nieruchomości „wrażliwych społecznie”

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji bada sprawę nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10 i tego będą dotyczyć zaplanowane na dziś przesłuchania. Będą one niejawne.

W maju CBA zatrzymała w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji warszawskich osiem osób. To Maciej M., jego syn Maksymilian, adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy Grażyna K.B. i Tomasz Ż., dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K. Postawiono im zarzuty oszustwa na mieniu znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Słowo przeciw słowu. Świadek przed komisją, a HGW… na Twitterze. WIDEO

Zdaniem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu w wyniku przestępczego procederu adwokat Andrzej M. przejął za rażąco zaniżoną cenę prawa i roszczenia do nieruchomości. Miał tego dokonać na rzecz reprezentowanych przez niego spadkobierców, a faktycznie na rzecz Macieja i Maksymiliana M. Sprawa dotyczy nieruchomości przy ul. Twardej 8, Twardej 10, Królewskiej 39 i na pl. Defilad (d. adres Sienna 29).

Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Badano sprawę nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. Przesłuchano dwóch świadków, trzecia osoba odmówiła zeznań, za co został ukarany grzywną. Kolejna rozprawa - 29 czerwca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sensacyjne zeznania świadka: w ratuszu było „nieformalne ciało podejmujące decyzje" WIDEO