​Kibice dla Kresów

  

O inicjatywie „Polscy kibice dla Kresowiaków” wspominałem już wielokrotnie na łamach naszej gazety. Tym razem o kolejnej ważnej akcji, która jest obecnie realizowana w ramach tego spontanicznego projektu, w który włączają się sympatycy kilkunastu klubów.

Chodzi o pomoc dla polskiej szkoły im. Królowej Jadwigi w Mościskach, którą nieznani dotąd sprawcy podpalili pod koniec maja. Celem kibicowskiej akcji jest pomoc w zebraniu pieniędzy na remont i wyposażenie klas, które ucierpiały w pożarze. Prowadzona jest w tym celu zbiórka środków, za które zakupione zostaną tablice, szkolne ławki i krzesełka. Ponadto trwa także zbiórka farb, wałków, taśm i wszelkich innych materiałów do malowania. W ramach projektu przewidziano m.in. przygotowanie patriotycznego graffiti w szkole oraz malowanie ścian w placówce. Do organizatorów akcji dotarło wiele przyborów szkolnych, które przekazane zostaną dzieciom tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ostatnio do akcji włączyło się m.in. wrocławskie stowarzyszenie Wielki Śląsk, które niebawem przekaże zebrane przez siebie przybory szkolne stowarzyszeniu Polscy Kibice dla Kresowiaków w Przeworsku. Akcja potrwa do 30 czerwca. Wszystkich chcących się w nią włączyć prosimy o kontakt przez facebookowy profil: Polscy Kibice dla Kresowiaków lub profil koordynatora akcji Michała Hrobaczka.

W tych dniach odbywa się także akcja „Światło pamięci” zorganizowana przez Rafała Pyrę, kibica Stomilu Olsztyn i zarazem nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym w województwie warmińsko-mazurskim. Celem tej samotnej rowerowej wyprawy patriotycznej jest oddanie hołdu rodakom pomordowanym na Wschodzie z okazji Narodowego Święta Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Trasa przebiega przez obwody wołyński (Łuck), rówieński (Równe), tarnopolski (Krzemieniec) i lwowski (Lwów). „Światło Pamięci” zapłonie na cmentarzu Polskim w Krzemieńcu, na cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie, przy pomniku zamordowanych Polaków w Dolinie Janowej, przy pomniku Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej. Patronat nad tym wydarzeniem objęła „Gazeta Polska”.

W wakacje kibice organizują również wypoczynek dla dzieci z dawnych Kresów. Współpraca z polskimi placówkami trwa w tym względzie już kilka lat. Na przykład fani Lechii Gdańsk któryś rok z rzędu będą gościli na Wybrzeżu dzieci ze świetlicy w Nowej Wilejce, prowadzonej przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. W ciągu ostatniego roku kibice postarali się również, aby przy świetlicy powstało piłkarskie boisko.

W lipcu po raz kolejny kibicowska brać ruszy na Kresy wspierać projekt Stowarzyszenia Odra – Niemen, w ramach którego remontowane są groby polskich żołnierzy rozsiane po cmentarzach na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Warto wspomnieć, że swój urlop w tak pożyteczny sposób spędzają również przedstawiciele środowisk emigracyjnych.

Jest się z czego cieszyć. Za wszystkie te akcje trzymamy mocno kciuki, a tych, którzy mogą, zapraszamy jeszcze raz do włączenia się we wspomniane inicjatywy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts