Apel IPN do mieszkańców Wileńszczyzny

Instytut Pamięci Narodowej poszukuje na Wileńszczyźnie krewnych osób, które zginęły podczas wojen lub w latach stalinizmu, a miejsce ich spoczynku jest nieznane.

Wikipedia
Instytut Pamięci Narodowej poszukuje na Wileńszczyźnie krewnych osób, które zginęły podczas wojen lub w latach stalinizmu, a miejsce ich spoczynku jest nieznane. Poszukiwane są też osoby mające informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar totalitaryzmu.

Apel z prośbą o kontakt w tej sprawie opublikowali w sobotę pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zajmujemy się poszukiwaniem i identyfikacją polskich obywateli, którzy zginęli w latach 1917–1956, a ich miejsca spoczynku są nieznane. Świadkowie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i terroru stalinowskiego odchodzą, lecz my wierzymy, iż możliwości, jakie daje dzisiejsza nauka pozwolą w przyszłości na odnalezienie, identyfikację i godny pochówek ofiar spoczywających w nieznanych mogiłach


- podkreślili dr Dominika Siemińska i Michał Nowak z IPN.

Dlatego apelujemy: jeżeli są Państwo krewnymi osób, które zginęły podczas wojen lub w latach terroru stalinowskiego, a miejsce ich spoczynku jest nieznane, jeżeli posiadają Państwo informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar faszyzmu i komunizmu. Prosimy o kontakt


- dodali pracownicy biura. Podali też do siebie kontakt: dr Dominika Siemińska - e-mail: dominika.sieminska@ipn.gov.pl; Michał Nowak - e-mail: michal.nowak@ipn.gov.pl. Więcej informacji o poszukiwaniach IPN na terenach wschodnich województw II Rzeczypospolitej znajduje się na stronie www.poszukiwania.ipn.gov.pl.

W drugiej połowie maja pracownicy Wydziału Kresowego IPN wraz z grupą historyków przebywali na Litwie. Celem ekspedycji były przygotowania do prac poszukiwawczych na obszarze działalności okręgów AK Wilno i Nowogródek. Przeprowadzono rekonesans w miejscach zaplanowanych prac, w miejscach planowanych powtórnych pochówków oraz prowadzono poszukiwania i weryfikowano informacje dotyczące kolejnych miejsc wymagających podjęcia ekshumacji.
Kolejny etap prac prowadzony będzie od lipca br. Podjęte również zostały działania mające na celu rozpoczęcie współpracy z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy w zakresie identyfikacji żołnierzy wileńskiej Armii Krajowej i polskiego podziemia antysowieckiego na Wileńszczyźnie zamordowanych i pochowanych na terenie wileńskiego Tuskulanum. 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#stalinizm #IPN #Wileńszczyzna

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo