Z OSTATNIEJ CHWILI

NATO: każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją • • •

Polscy komandosi wrócili do domu

Szef MON Antoni Macierewicz powitał na lotnisku we Wrocławiu żołnierzy wojsk specjalnych, którzy pełnili służbę w Afganistanie.

twitter MON
Szef MON Antoni Macierewicz powitał na lotnisku we Wrocławiu żołnierzy wojsk specjalnych, którzy pełnili służbę w Afganistanie.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podkreślił: "To są żołnierze, o których miesiąc temu mówiłem, że dzięki nim uwolnionych zostało kilkunastu zakładników przetrzymywanych przez talibów. To ludzie, którzy zdobyli więzienie w prowincji Helmand, właściwie całkowicie opanowanej przez talibów".Ok. 50 komandosów przyleciało na wrocławskie lotnisko samolotem amerykańskich sił powietrznych; to żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Akcja, o której mówił minister obrony, dotyczy odbicia w maju przez siły afgańskie przy współudziale polskich wojsk specjalnych więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand. MON podawało wówczas, że chodziło o czterech policjantów z dwóch różnych formacji, dwóch żołnierzy i pięciu cywilów, porwanych, więzionych przez cztery miesiące, bitych i torturowanych.Minister Macierewicz wskazał, że nie tylko uwolniono zakładników, ale także zdobyto olbrzymią ilość broni i informacji.

Ci ludzie są najdzielniejszymi z naszych komandosów. Zawdzięczamy im także to, że możemy dziś w Polsce stać ramie w ramię z żołnierzami amerykańskimi, żołnierzami NATO i powiedzieć im prosto w twarz: nie bierzemy nic za darmo, płacimy krwią i wysiłkiem naszych żołnierzy za waszą służbę tutaj

- mówił Macierewicz.

Dodał, że akcja polskich komandosów przejdzie do historii, bo – jak ocenił – była jedną z najtrudniejszych jakie zrealizowano. "Trzeba też przypomnieć przy tym o olbrzymim wkładzie służby kontrwywiadu wojskowego (...) Ta akcja była przygotowywana przez cztery miesiące na terenie w pełni opanowanym przez wroga i udała się bez straty jednego żołnierza. To pokazuje, jaki wielki jest profesjonalizm polskich komandosów" – mówił szef MON.Macierewicz podkreślił, że dzięki misji polskich żołnierzy siły afgańskie są w stanie sprostać atakom talibów.

Podczas spotkania minister wręczył żołnierzom akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe i odznaczenia.Polska w ramach NATO-wskiej misji Resolute Support skierowała do Afganistanu m.in. personel do dowództwa misji, ekspertów doradzających afgańskim dowództwom wojska i policji oraz instytucjom podległym ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych.

 

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Antoni Macierewicz #MON #komandosi

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo