Cyberatak na parlament Wielkiej Brytanii

Rzeczniczka Izby Gmin poinformowała, że Westminster został zaatakowany przez hakerów, którzy uniemożliwili zdalny dostęp do skrzynek mailowych posłów.

en.wikipedia.org
Rzeczniczka Izby Gmin poinformowała, że Westminster został zaatakowany przez hakerów, którzy uniemożliwili zdalny dostęp do skrzynek mailowych posłów. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Według rzeczniczki w obu izbach parlamentu wykryto próby uzyskania dostępu do kont mailowych deputowanych i zablokowanie maili wynika z konieczności zabezpieczenia systemu. Parlamentarzyści przerzucili się na media społecznościowe, by poinformować swych wyborców, że nie można się z nimi skontaktować poprzez pocztę elektroniczną.


Przykro mi, nie ma dziś dostępu do maili parlamentu - jesteśmy zaatakowani przez Kim Dzong Una, (Władimira) Putina albo jakiegoś dzieciaka, który siedzi w piwnicy domu swojej mamy, lub jeszcze kogoś innego...

- powiedział poseł Partii Konserwatywnej Henry Smith.

Deputowany Liberalnych Demokratów Chris Rennard z Izby Lordów napisał na Twitterze: "Cyberatak na Westminster, maile parlamentarzystów nie działają zdalnie, proszę wysyłać pilne wiadomości sms-em".

Rzeczniczka Izby Gmin zapewniła, że wdrożono już procedury chroniące zawartość skrzynek mailowych deputowanych i ich personelu. Brytyjska prasa podaje, że posłowie zostali poinformowani o cyberataku w piątek wieczorem, gdy pojawiły się pogłoski, że hakerzy wykradli hasło dostępu członków rządu i sprzedali je on-line.W maju doszło do serii ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania ransomware, za pomocą którego hakerzy żądają okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych lub komputerów. Atak dotknął cele w prawie 100 krajach; w Wielkiej Brytanii zablokował 48 z 248 kas chorych.

 

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Wielka Brytania #Izba Gmin #cybeatak

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo