Festiwal Kultury Żydowskiej pod patronatem prezydenta Dudy. Jakie atrakcje w tym roku?

W sobotę w Krakowie rozpocznie się 27. edycja Festwalu Kultury Żydowskiej. Podczas objętej patronatem prezydenta Andrzeja Dudy imprezy odbędą się koncerty, spotkania i wystawy.

mat. pras.
W sobotę w Krakowie rozpocznie się 27. edycja Festwalu Kultury Żydowskiej. Podczas objętej patronatem prezydenta Andrzeja Dudy imprezy odbędą się koncerty, spotkania i wystawy. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest Jerozolima

W 1967 roku, po wojnie sześciodniowej, Jerozolima została ponownie zjednoczona. Jakie są społeczne, kulturowe i polityczne skutki tego faktu? Czym Jerozolima jest dla jej mieszkańców, dla każdego z nas? Jaka jest historia i współczesność tego miasta? Czy jest bardziej Jerozolimą ziemską, czy też może niebiańską? To tylko niektóre z pytań, jakie zostaną postawione podczas 27. FKŻ. 

Muzyka jest najlepszą ilustracją zróżnicowania Jerozolimy. Na 27. FKŻ zabrzmi zarówno muzyka klezmerska – muzyka Żydów aszkenazyjskich, jak też muzyka Żydów sefardyjskich i mizrachijczyków. Będzie można posłuchać zarówno śpiewów kantoralnych, jak też jazzu, world music, indie, rocka, aż po muzykę klubową i sety DJ-skie. Festiwalowe koncerty będą odbywały się tradycyjnie w synagodze Tempel, Chederze, na Barce i w Alchemii, ale także po raz pierwszy – w Teatrze Nowym i na Placu Targowym przy ul. Grzegórzeckiej.

Kultowy koncert Szalom na Szerokiej – kulminacja każdej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – zabrzmi w sercu Kazimierza w sobotę, 1 lipca od godziny 18.00. W ciągu 7 godzin zobaczymy, jak różnorodna jest muzyka żydowska, a także weźmiecie udział w ceremonii zakończenia Szabatu – tradycyjnej Hawdali, która odbędzie się na scenie festiwalowej.

Szczegółowy program festiwalu dostępny TUTAJ.

 Źródło: niezalezna.pl,mat.pras.

 

#Duda #Kraków #szeroka #shalom #festiwal kultury żydowskiej

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo