Na tle ostatnich zamachów terrorystycznych we Francji, w Belgii i Wielkiej Brytanii dochodzi w Holandii do serii aresztowań osób podejrzanych o związki z islamistami. Rząd w Hadze podejmuje również walkę z propagandą dżihadystów w internecie.

W środę prokuratura krajowa poinformowała o aresztowaniu w ubiegłym tygodniu w mieście Utrecht, w środkowej Holandii, 18-latka, który miał rozpowszechniać w internecie propagandę tzw. Państwa Islamskiego (IS). Oprócz tekstów wysławiających dżihadystów mężczyzna rozprowadzał też filmy zawierające przemoc. Według pierwszych ustaleń holenderskiego wymiaru sprawiedliwości podejrzany miał również szkolić inne osoby, jak samemu skonstruować bombę.

W Holandii nie jest to pierwsze aresztowanie osoby podejrzanej o związki z terrorystami. W maju br. żandarmeria wojskowa zatrzymała skazanego wcześniej za kontakty z dżihadystami Waila el A. Mężczyzna robił zdjęcia w okolicy bazy sił powietrznych Volkel w zachodniej Holandii.

Holenderski rząd jest coraz bardziej zaniepokojony radykalizowaniem się obywateli. Na początku czerwca br. szef holenderskiego MSZ-etu Bert Koenders powiedział, że Holandia nie pójdzie jednak drogą wyznaczoną przez brytyjską premier Theresę May, która postuluje „dopasowanie podstawowych praw, które stoją na drodze walki z terroryzmem”. Czyli zwiększenie kontroli nad obywatelami. Rząd w Amsterdamie chce działać na zasadzie „prewencji i uświadamiania”.

Jesteśmy społeczeństwem integracyjnym, w którym zapobieganie radykalizacji wśród naszych obywateli jest kluczowym elementem zmniejszania ryzyka zamachów

– powiedział Koenders podczas debaty w amsterdamskim klubie dyskusyjnym „De Balie”.

W tym celu od września br. w Holandii ma powstać specjalna komórka policji, która we współpracy z Google, Twitterem i Facebookiem będzie monitorowała sieci społecznościowe i usuwała propagandę dżihadystów. Nie chcemy, aby ludzie wpadli w sidła złej ideologii – powiedział Ed Kraszewski, rzecznik holenderskiej policji, w wypowiedzi dla dziennika telewizyjnego NOS. Wśród przykładów propagandy Kraszewski wymienił gloryfikację męczeństwa oraz apele, w których dżihadyści zachęcają młodzież do wyjazdu do Syrii. Holenderska policja prowadzi również specjalne zajęcia w szkołach podstawowych, podczas których dzieci są uświadamiane, jak rozpoznawać zachowania radykalne i jak im przeciwdziałać.