Gospodarka rozwija się na piątkę. Wzrosła produkcja, budowa mieszkań i sprzedaż detaliczna

  

W kolejnych latach polska gospodarka może się rozwijać w tempie 4–5 proc. PKB – powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło podczas gali Polski Przedsiębiorca 2016 „Gazety Polskiej Codziennie”. Tego samego dnia GUS podał, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 5,5 proc.

- Uważam, że przez najbliższych parę lat, jeżeli nie będzie jakichś szoków zewnętrznych, możemy liczyć na wzrost gospodarczy w wysokości 4 proc. PKB, a być może w roku 2019 wyniesie on 5 proc. – stwierdził prezes PKO w debacie towarzyszącej uroczystości przyznania nagród polskim przedsiębiorcom przez „Gazetę Polską Codziennie”.

Zbigniew Jagiełło podkreślił, że oprócz dobrych wskaźników makro inwestycjom w Polsce sprzyjał będzie też optymizm Polaków.

– Optymizm jest największy od lat, a to stanowi podstawę podejmowania decyzji. Mam nadzieję, że najbliższe miesiące pozwolą nam podejmować coraz więcej dobrych decyzji inwestycyjnych, no i wówczas ten wzrost w 2019 r. będzie na piątkę – dodał.
Optymizmem powiało po ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, który podał, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 proc., licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł 5,5 proc. To dane lepsze od oczekiwań. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w maju wzrostu produkcji w ujęciu rocznym o 8,1 proc., a w miesięcznym – 4,6 proc. Bardzo dobre okazały się też dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju 2017 r., wzrosła o 56,2 proc. rok do roku, a licząc miesiąc do miesiąca, zwiększyła się o 23,7 proc. W maju wzrosła także sprzedaż detaliczna – w cenach bieżących wzrost wyniósł 8,4 proc. w ujęciu rocznym.

Według Bohdana Wyżnikiewicza, eksperta Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, dane GUS-u to dobry sygnał dla gospodarki.

– Wskaźniki te świadczą o braku zagrożeń. Dobre wyniki mamy też w eksporcie. Jest to potwierdzenie trendu, że eksport wciąż będzie wzrastał – uważa Wyżnikiewicz. Zdaniem Piotra Piękosia z zespołu analiz i prognoz Banku Pekao SA solidna dynamika produkcji przemysłowej powinna się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Analityk uważa, że pomoże w tym oczekiwane odbicie krajowych inwestycji i wsparcie ze strony popytu zagranicznego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marszałek Senatu zaprosił prezydenta

zdjęcie ilustracyjne / @PolskiSenat Twitter.com

  

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaprosił na czwartkowe posiedzenie izby wyższej prezydenta Andrzeja Dudę. W czwartek Senat wysłucha informacji ministra zdrowia dotyczącej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że zwróci się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia Izby, aby rząd udzielił społeczeństwu informacji nt. koronawirusa. Zdaniem prezydenta, powinny też zostać podjęte działania legislacyjne, które ułatwią przygotowanie i ewentualną walkę z wirusem.

„Doceniam troskę Andrzeja Dudy, który w obliczu zagrożenia koronawirusem chce zwołania specjalnego posiedzenia Sejmu. Przypominam, iż Senat już wczoraj zdecydował, że jutro wysłucha informacji rządu w tej sprawie. Szkoda, że senatorowie PiS byli przeciw. Panie Prezydencie, zapraszam!”

 - napisał Grodzki w środę wieczorem na Twitterze.

Grodzki w TVN24 zwracał uwagę, że jeszcze we wtorek senatorowie PiS byli przeciwni poszerzeniu porządku obrad Senatu o informację rządu nt. koronawirusa. - Tymczasem dzień później pan prezydent domaga się specjalnego (posiedzenia) Sejmu. Może to nie jest konieczne, zapraszamy pana prezydenta jutro do Senatu, zapraszamy posłów zainteresowanych, jakoś się zmieścimy. Jak trzeba będzie możemy przenieść to posiedzenie na salę sejmową - mówił.

W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem nt. epidemii koronawirusa. Na briefingu prasowym prezydent oświadczył, że podczas tego spotkania uzyskał informację na temat stanu przygotowań w Polsce i sytuacji w Europie w związku z epidemią koronawirusa.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię.

Na początku wtorkowego posiedzenia senator Beata Małecka-Libera (KO) zgłosiła wniosek o poszerzenie porządku obrad o informację ministra zdrowia dotyczącą sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W głosowaniu za wnioskiem senator Małeckiej-Libery opowiedziało się 52 senatorów (KO, PSL, Lewica, senatorowie niezależni), 39 było przeciw (PiS), a jeden senator PiS wstrzymał się od głosu. Tym samym Senat wprowadził ten punkt do porządku obrad czwartkowego posiedzenia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts