Gospodarka rozwija się na piątkę. Wzrosła produkcja, budowa mieszkań i sprzedaż detaliczna

W kolejnych latach polska gospodarka może się rozwijać w tempie 4–5 proc.

geralt/pixabay.com/CC0 Public Domain
W kolejnych latach polska gospodarka może się rozwijać w tempie 4–5 proc. PKB – powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło podczas gali Polski Przedsiębiorca 2016 „Gazety Polskiej Codziennie”. Tego samego dnia GUS podał, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 5,5 proc.

- Uważam, że przez najbliższych parę lat, jeżeli nie będzie jakichś szoków zewnętrznych, możemy liczyć na wzrost gospodarczy w wysokości 4 proc. PKB, a być może w roku 2019 wyniesie on 5 proc. – stwierdził prezes PKO w debacie towarzyszącej uroczystości przyznania nagród polskim przedsiębiorcom przez „Gazetę Polską Codziennie”.

Zbigniew Jagiełło podkreślił, że oprócz dobrych wskaźników makro inwestycjom w Polsce sprzyjał będzie też optymizm Polaków.

– Optymizm jest największy od lat, a to stanowi podstawę podejmowania decyzji. Mam nadzieję, że najbliższe miesiące pozwolą nam podejmować coraz więcej dobrych decyzji inwestycyjnych, no i wówczas ten wzrost w 2019 r. będzie na piątkę – dodał.
Optymizmem powiało po ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, który podał, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 proc., licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł 5,5 proc. To dane lepsze od oczekiwań. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w maju wzrostu produkcji w ujęciu rocznym o 8,1 proc., a w miesięcznym – 4,6 proc. Bardzo dobre okazały się też dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju 2017 r., wzrosła o 56,2 proc. rok do roku, a licząc miesiąc do miesiąca, zwiększyła się o 23,7 proc. W maju wzrosła także sprzedaż detaliczna – w cenach bieżących wzrost wyniósł 8,4 proc. w ujęciu rocznym.

Według Bohdana Wyżnikiewicza, eksperta Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, dane GUS-u to dobry sygnał dla gospodarki.

– Wskaźniki te świadczą o braku zagrożeń. Dobre wyniki mamy też w eksporcie. Jest to potwierdzenie trendu, że eksport wciąż będzie wzrastał – uważa Wyżnikiewicz. Zdaniem Piotra Piękosia z zespołu analiz i prognoz Banku Pekao SA solidna dynamika produkcji przemysłowej powinna się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Analityk uważa, że pomoże w tym oczekiwane odbicie krajowych inwestycji i wsparcie ze strony popytu zagranicznego.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#gospodarka #GUS #Zbigniew Jagiełło

Jan Kamieniecki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo