„Paczka z Ameryki” - niecodzienna wystawa w krakowskim Muzeum PRL-u

Po II wojnie światowej i w latach 80. do Polski docierała pomoc z Ameryki i krajów Europy Zachodniej.

www.mprl.pl
Po II wojnie światowej i w latach 80. do Polski docierała pomoc z Ameryki i krajów Europy Zachodniej. Dlaczego za żelazną kurtynę przysyłano paczki i co zawierały - można zobaczyć na wystawie „Paczka z Ameryki”, otwartej dziś w Muzeum PRL-u w Krakowie.

Paczki przysyłane w czasach PRL z Zachodu z jednej strony pozwalały na zdobycie towarów deficytowych, przydatnych w codziennym życiu, takich jak leki czy środki czystości, a z drugiej były „łamaniem izolacji” Polski, która po II wojnie światowej znalazła się w strefie wpływów ZSRS. Prezentowane w Muzeum PRL-u obiekty pochodzą ze zbiorów różnych muzeów i instytucji, kolekcjonerów oraz od osób prywatnych, które zareagowały na ogłoszoną kilka miesięcy temu zbiórkę.

Tytułową „Paczkę z Ameryki” traktujemy umownie. Wystawa przypomina o problemach z zaopatrzeniem i jakością towarów w PRL-u oraz o ograniczonej mobilności mieszkańców krajów bloku komunistycznego, którzy nie mogli swobodnie podróżować za granicę

- powiedziała kurator wystawy Karolina Żłobecka.

W pierwszym tygodniu do obejrzenia ekspozycji zachęcał będzie ustawiony przed budynkiem Muzeum PRL-u dodge WC52, który dotarł do Polski wraz z pomocą UNRRA - Administracji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy, a później był wykorzystywany przez strażaków.

Wystawa jest podzielona symboliczną granicą. W pierwszej jej części można zobaczyć m.in. fotografie powojennej Polski autorstwa Johna Vachona, który dokumentował misję UNRRA oraz zachowaną do dziś, a pochodzącą z Muzeum AK oryginalną paczkę żywnościową z magazynów amerykańskiego wojska.

Osobna część ekspozycji jest poświęcona czasom „Solidarności”. W Muzeum PRL-u można zobaczyć m.in. kolekcję plakatów z różnych krajów, informujących o sytuacji w Polsce i organizowanych zbiórkach oraz akcjach na rzecz Solidarności, dyktafon/rekorder z Norwegii, na którym Jan Strękowski nagrywał audycje radiowe, czy aparat z Francji, którym Piotr Augustynek fotografował demonstracje w Nowej Hucie.

Są także zdjęcia dokumentujące konwoje, które w latach 80. z różnych krajów Europy przyjeżdżały do Polski. Przywożono w nich nie tylko żywność i odzież, ale też powielacze i papier potrzebne, by „Solidarność” po roku 1981 roku mogła działać w podziemiu.

Wystawa potrwa do 10 lutego.

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#muzeum #Kraków #PRL #UNRRA #paczka z ameryki

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo