Będzie akcyza na e-papierosy?

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Zakłada on wprowadzenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe.

publicdomainpictures.net
Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Zakłada on wprowadzenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe. Budżet ma na tym zyskać prawie 100 mln zł rocznie.

Projekt zakłada dodanie do katalogu wyrobów opodatkowanych akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych: płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich. W uzasadnieniu napisano, że obecnie liczna grupa krajów europejskich opodatkowuje płyn do papierosów elektronicznych (Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry, Serbia), a kolejne zamierzają je opodatkować.

Projekt przewiduje, że w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych będą miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu. W związku z tym, w przedmiotowym zakresie nie są potrzebne odrębne nowe regulacje

- wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Projekt określa wysokość stawki dla płynu do papierosów elektronicznych na poziomie 0,7 zł/ml tego płynu. Zaproponowano zwolnienia z akcyzy podobne do zwolnień stosowanych dla wyrobów tytoniowych, m.in:. "w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego płynu do papierosów elektronicznych przez osobę fizyczną osobiście na jej własny użytek, nie w celach handlowych", czy "importu płynu do papierosów elektronicznych przywożonego w bagażu osobistym podróżnego, który ukończył 17 lat".

Resort podkreśla, że podobnie jak papierosy elektroniczne i płyny do papierosów elektronicznych również wyroby nowatorskie nie są objęte na poziomie unijnym zharmonizowaną akcyzą. W przepisach unijnych znajduje się natomiast definicja "nowatorskiego wyrobu tytoniowego", za który uważa się wyrób niebędący: papierosem, tytoniem do samodzielnego skręcania papierosów, tytoniem fajkowym, tytoniem do fajki wodnej, cygarem, cygaretką, tytoniem do żucia, tytoniem do nosa lub tytoniem do stosowania doustnego.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

#akcyza #e-papierosy #Ministerstwo Finansów #epapierosy

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo