Dziś Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził województwo pomorskie. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Stutthof w Sztutowie. Była to krótka, prywatna wizyta w miejscu pamięci. Andrzeja Dudę oprowadził dyrektor placówki, Piotr Tarnowski. 

Prezydent zapalił znicz w obozowym krematorium oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, w asyście Marynarki Wojennej RP. Andrzejowi Dudzie towarzyszyli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, i wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade.

Andrzej Duda to pierwszy prezydent RP, który odwiedził KL Stutthof - pierwszy niemiecki obóz, który powstał na terenie obecnej Polski. Życie straciło w nim kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całej Europy, w tym Polacy z terenu Wolnego Miasta Gdańska, Żydzi, Rosjanie, czy Francuzi.

Następnie prezydent przejechał do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie spotkał się z mieszkańcami, na skwerze w okolicach Żuławskiego Ośrodka Kultury. 

Andrzej Duda podkreślił na spotkaniu. że obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza jest "konstytucją okresu przejściowego". "Jest konstytucją, która powstała w czasie, kiedy obóz Solidarności nie był przy władzy" - dodał.

Najwyższy czas pomyśleć o jej zmianie, o tym, żebyśmy mieli konstytucję na miarę XXI wieku. Na miarę Polski, która chce się rozwijać, która chce być Polską silną, której nie będzie się dało tak wymazać z mapy, jak dało się ją wymazać z mapy w roku 1939. Która będzie umiała budować swój potencjał i z której wszyscy będziemy mogli być coraz bardziej dumni

- powiedział prezydent.

"Dlatego proszę państwa, żebyście się włączyli w tę dyskusję na temat konstytucji. Tu każda rozmowa jest ważna, także ta, toczona przy rodzinnym stole. Proszę was, żebyście wzięli udział w tym przyszłym referendum. Ono jest naprawdę bardzo ważne, bo chciałbym, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich i mieli wpływ na jej powstanie. Nie tylko, że akceptowali jej treść, która została napisana przez jakieś elity i specjalistów-prawników, ale że została ona napisana według wzoru, jaki oni podyktowali" - dodał prezydent.

Zgromadzeni odpowiedzieli na słowa prezydenta skandując: "Chcemy nowej konstytucji!".

Zobacz spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Nowego Dworu Gdańskiego:


Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof Muzeum jest zorganizowane na części dawnego obozu (ok. 20 ha). Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni.

Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina. Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe. 

Prezydent zapoznał się ze specjalną ekspozycją przedstawiającą efekty prac poszukiwawczych na terenach, które niegdyś zajmował KL Stutthof.Prezydent Duda w Muzeum Stutthof WIDEO: