Finowie boją się zamachów

Fińska policja poinformowała, że podniesiono stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi do drugiego poziomu. Skala jest 4-stopniowa.

commons.wikimedia.org Postdlf
Fińska policja poinformowała, że podniesiono stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi do drugiego poziomu. Skala jest 4-stopniowa. Według służb zagrożenie zamachami jest poważniejsze niż kiedykolwiek.

Według SUPO w Finlandii jest ok. 350 osób "sprzyjających terroryzmowi", które potencjalnie mogą mieć związek z działalnością terrorystyczną.

"Zagrożenie terroryzmem jest poważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej" - oświadczył szef fińskiej policji bezpieczeństwa Antti Pelttari. Jak tłumaczył, zagrożenie zostało podniesione, ponieważ Finlandia zaczęła być częściej wymieniana w radykalnej islamskiej propagandzie, a także "z racji poważniejszych powiązań z działalnością terrorystyczną osób będących obiektem zainteresowania" policji.

Obecnie SUPO używa 4-stopniowej skali oceny zagrożeń: niski, podwyższony, wysoki i bardzo wysoki. Według tej nowej skali od środy zagrożenie terroryzmem jest na poziomie "podwyższonym". Ostatni raz stopień zagrożenia terrorystycznego w Finlandii został podniesiony w 2015 r. (z "bardzo niskiego" na "niski"), kiedy obowiązywało stare nazewnictwo.


Największe zagrożenie terrorystyczne stanowią w Finlandii nadal pojedyncze osoby i małe grupy, które są motywowane radykalną islamską propagandą lub poprzez organizacje terrorystyczne

- czytamy w oświadczeniu SUPO. Służby przyznają, że dotarły do nich poważniejsze niż wcześniej informacje o projektach i planach w Finlandii związanych z terroryzmem.

Według SUPO Finlandia zaczęła być postrzegana przez dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS) jako kraj zachodni będący częścią sojuszu przeciwko IS. "Propaganda prowadzona jest po fińsku i przeciwko Finlandii; zachęca do ataków w tym kraju" - dodaje.

Policja jest bardzo dobrze przygotowana do podwyższonego stopnia zagrożenia (terrorystycznego). Obecność policji jest bardziej widoczna niż wcześniej m.in. podczas imprez masowych

- powiedział gazecie inspektor Timo Kilpelainen.

Według informacji SUPO w Finlandii jest około 350 osób - jak to określono - "sprzyjających terroryzmowi". Ich liczba wzrosła o 80 proc. od 2012 r. Fińskie służby śledzą ich działalność, a także monitorują sytuację w ośrodkach dla uchodźców.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Finlandia #zamachy #terroryzm

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo