Polacy rozmawiali z Niemcami o UE i imigrantach

W Przemyślu odbyło się spotkanie prezydiów Sejmu i Bundenstagu. Politycy rozmawiali m.in. o przyszłości UE,  bezpieczeństwie i kryzysie migracyjnym.

twitter Marek Kuchciński
W Przemyślu odbyło się spotkanie prezydiów Sejmu i Bundenstagu. Politycy rozmawiali m.in. o przyszłości UE,  bezpieczeństwie i kryzysie migracyjnym.

"Gościliśmy prezydium Bundestagu z przewodniczącym Norbertem Lammertem w Przemyślu. Z dala od głównych centrów administracyjno-handlowych naszego kraju, z zamysłem, żeby m.in. w formie wizytacji pokazać jak działa wspólna granica Unii Europejskiej, strefy Schengen, Paktu Północnoatlantyckiego, czyli granica polsko-ukraińska" – podkreślił na konferencji prasowej po dzisiejszym spotkaniu Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu.

Jak dodał, w Przemyślu dyskutowano o sprawach najważniejszych "z perspektywy obu naszych prezydiów".

Dla nas, dla Polski, wydają się tutaj ważne dwa elementy. Przyszłość UE i miejsce, rola parlamentów, Sejmu i Senatu RP, w funkcjonowaniu i bilateralnym, i wielostronnym w jednej wielkiej organizacji jaką jest UE. A z drugiej strony kwestie związane z bezpieczeństwem i tym wielkim kryzysem jaki spotyka całą Europę, związanym z migracją

– zaznaczył marszałek Sejmu.

Nie ukrywamy, że między nami są różnice zdań, ale wychodzimy z założenia, mówię tutaj o stronie polskiej, że nasz główny partner w UE, największe państwo jakim są Niemcy, nasz sąsiad z Zachodu, jest wrażliwy na tę perspektywę jaka czeka nas w dalszych pokoleniach i dalszych kadencjach

– podkreślił Kuchciński.

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert przypomniał, że spotkania obu prezydiów służą do określenia, jakie w danej chwili są stosunki "między naszymi krajami, naszymi parlamentami".

Z drugiej strony te spotkania służą również temu, żeby identyfikować punkty ciężkości, te kwestie, które są najważniejsze, do rozwiązania i zajęcia się nimi

– powiedział Lammert.

Oczywiście wiemy, że w tej chwili mamy w UE w wielu kwestiach bardzo rozbieżne opinie. Rozbieżne zarówno miedzy krajami członkowskimi, rządami tych państw, jak i parlamentami. Dlatego też akurat współpraca pomiędzy Polską a Niemcami ma tak istotne znaczenie. Wręcz znaczenia pewnego przykładu, pewnego wzorca dla innych

- mówił przewodniczący Bundestagu.

Lammert zaznaczył, że "chętnie podejmuje" propozycje zgłoszone przez marszałka Kuchcińskiego, żeby we wzajemnych relacjach "posłużyć się tymi już sprawdzonymi formatami, a także rozwijać nowe formaty współpracy". "Żeby te punkty ciężkości, które dotyczą ważnych kwestii w UE były przedmiotem rozmów" – dodał.

Przed rozpoczęciem rozmów parlamentarzyści Polski i Niemiec odwiedzili polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce oraz strzeżony ośrodek dla cudzoziemców Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

 

 Źródło: PAP,pl,niezalezna

#Polska #Niemcy #Bundenstag

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo