Bandyta z UPA nie będzie patronem ulicy na Ukrainie?

Okręgowy sąd administracyjny w Kijowie wstrzymał decyzję rady miejskiej dotyczącą nadaniu jednej z ulic imienia dowódcy UPA Romana Szuchewycza.

nieznany - http://cdvr.org.ua/photoarchive; Domena publiczna; wikipedia.org
Okręgowy sąd administracyjny w Kijowie wstrzymał decyzję rady miejskiej dotyczącą nadaniu jednej z ulic imienia dowódcy UPA Romana Szuchewycza.

Przypomnijmy, że decyzję o zmianie nazwy ulicy podjęła rada miejska Kijowa. Patronem ulicy miał stać się Roman Szuchewycz.

Sąd zdecydował, że do czasu rozpatrzenia pozwu mer Kijowa Witalij Kliczko nie ma prawa podpisywać i publikować decyzji rady o zmianie dotychczasowej nazwy prospektu sowieckiego generała Nikołaja Watutina na prospekt Szuchewycza. Pozew złożyły organizacje o nazwie Antyfaszystowska Liga Obrony Prawa i Żydowska Liga Obrony Prawa. Werdykt sądu opublikowała we wtorek na Facebooku Ołena Bereżna, matka byłej deputowanej prorosyjskiej Partii Regionów byłego prezydenta Wiktora Janukowcza, Iryny Bereżnej.

Kijowska rada miejska podjęła decyzję o zmianie nazwy prospektu Watutina na prospekt Szuchewycza 1 czerwca. "Za" głosowało 69 deputowanych w liczącej 120 osób radzie.

Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W latach 1934-37 więziony był za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 r. dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii, która do 1945 r. dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Kijów #Roman Szuchewycz

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo