Na Łączce odkryto zbiorowy grób

Na warszawskich Powązkach, na Łączce, na której  IPN poszukuje szczątków bohaterów, zabitych przez komunistycznych zbrodniarzy, odkryto zbiorową jamę grobową.

pl.wikipedia.org
Na warszawskich Powązkach, na Łączce, na której  IPN poszukuje szczątków bohaterów, zabitych przez komunistycznych zbrodniarzy, odkryto zbiorową jamę grobową. Na razie odsłonięto w niej szkielety trzech osób. Jedna z nich została zamordowana tzw. metodą katyńską.

Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN powiedział, że "w tej chwili udało się odkryć szkielety co najmniej trzech osób. Nie wiemy ile jeszcze może się ich tam znajdować. Jutro nastąpi ciąg dalszy naszych prac".Podkreślił, że odkrycie zbiorowej jamy grobowej z kompletnymi szkieletami jest wyjątkowym wydarzeniem trwających od połowy kwietnia br. prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Każdy, kto interesuje się naszymi pracami wie, że szczątki naszych bohaterów, nad którymi wybudowano w latach 80. groby, były z tego powodu bardzo zniszczone. Dzisiejsze odkrycie to dla nas wielka radość

- powiedział Szwagrzyk.

Dodał, że szczątki jednej z odnalezionych osób noszą ślady po egzekucji tzw. metodą katyńską, czyli strzału w tył głowy.Prace IPN, które mają potrwać do końca czerwca br., są realizowane na terenie do niedawna niedostępnym - do grudnia 2016 r. zajmowanym przez grobowce z lat 80. To ostatni etap poszukiwań na Łączce, podczas których specjaliści i wolontariusze IPN spodziewają się podjąć z ziemi szczątki ok. 100 osób, głównie żołnierzy podziemia niepodległościowego.


W latach 1948-56 zmarli lub zostali straceni oni w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego.

W ostatnim czasie na Łączce byli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Łączka #Krzysztof Szwagrzyk #IPN

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo