Kiedy mowa tronowa Elżbiety II?

Rząd Theresy May opóźni o kilka dni mowę tronową królowej Elżbiety II. Jest ona formalnym otwarciem nowej sesji parlamentu,  przedstawiane są wtedy plany gabinetu na najbliższy rok.

commons.wikimedia.org Benutzer:Mr.Clemens
Rząd Theresy May opóźni o kilka dni mowę tronową królowej Elżbiety II. Jest ona formalnym otwarciem nowej sesji parlamentu,  przedstawiane są wtedy plany gabinetu na najbliższy rok. Mowa była zaplanowana na 19 czerwca.

Podczas wcześniejszego spotkania z dziennikarzami rzecznik May wielokrotnie odmówił potwierdzenia, że data mowy tronowej nie ulegnie zmianie. Jednocześnie zaznaczył jednak, że wkrótce należy spodziewać się wypowiedzi przewodniczącej Izby Gmin, Andrei Leadsom, poświęconej kwestii mowy tronowej. W poniedziałek rano Leadsom wzięła udział w 45-minutowym spotkaniu z szefową rządu i przewodniczącą Izby Lordów, baronessą Evans z Bowes Park, kiedy miała zapaść decyzja o zmianie terminu.

Dzisiaj popołudniu premier May poprowadzi posiedzenie rządu, a następnie spotka się z członkami wpływowego komitetu 1922, w którego skład wchodzą szeregowi posłowie Partii Konserwatywnej (tzw. backbenchers, czyli z tylnych ław), na którym będzie próbowała odzyskać nadwerężone słabym wynikiem wyborczym zaufanie deputowanych i niezbędne poparcie dla swojego rządu. W trakcie tej dyskusji deputowani mogą także rozmawiać o tym, co powinno znaleźć się w mowie tronowej. Nowy termin będzie również musiał być ustalony biorąc pod uwagę istniejące zobowiązania królowej Elżbiety II, która m.in. ma w przyszłym tygodniu zaplanowaną coroczną wizytę na wyścigach konnych w Ascot.

Rzecznik opozycyjnej Partii Pracy ocenił, że "niezdolność Downing Street do potwierdzenia daty mowy tronowej pokazuje, że rząd jest pogrążony w chaosie i ma kłopot z osiągnięciem porozumienia z partią, która ma obrzydliwe poglądy na temat LBGT i praw kobiet". Z kolei pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon, która w poniedziałek spotkała się w Londynie z grupą posłów Szkockiej Partii Narodowej (SNP) do parlamentu w Westminsterze, powiedziała, że kłopoty w uzyskaniu porozumienia z DUP "rzucają cień wątpliwości na temat tego, co jest ustalane za zamkniętymi drzwiami".

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Theresa May #Wielka Brytania #królowa Elżbieta II

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo