​Znany lekarz o rozliczeniu komunizmu: prawda nie przegrywa. Może przegrać tylko potyczkę

  

W stanie wojennym drukowane przez siebie ulotki rozwoził karetką pogotowia, współtworzył Radio Solidarność, a w jego mieszkaniu ukrywał się Maciej Frankiewicz z Solidarności Walczącej. Maciej Grela – poeta, lekarz pediatra, wnuk odznaczonego przez Józefa Piłsudskiego Virtuti Militari legionisty będzie gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” dziś o 21.30 w Telewizji Republika.

W stanie wojennym kobiety miały kłopot z zakupem środków higienicznych, łącznie z watą. Ale doktor Maciej Grela wymyślił na to swój patent. Wata była dostępna na receptę, ale by taką wypisać, trzeba było zdiagnozować jakąś chorobę. Pisał więc mądrze, bo po łacinie: „Exturbatio fori interni”. Apteki uznawały tę receptę. Tymczasem słowa te można było przetłumaczyć jako „zaburzenia rynku wewnętrznego”. Jako poeta wiele razy odrywa się od pisania wierszy, bo trzeba biec do małego pacjenta. Zdarza mu się pisać wierszowane recepty: „Dla Marioli/ Trzy razy dziennie/ Po dwie drażetki/ Rapacholin”.


fot. Pogróżki wobec Jaruzela

Opozycjonista z czasów komuny pozostał krytyczny wobec III RP. 

Dekomunizacja, nazwanie prawdy po imieniu należało się narodowi. Nadzieje pokładaliśmy w rządzie Jana Olszewskiego, który wtedy przegrał. Ale prawda nie przegrywa. Może przegrać potyczki, ale zawsze wygra generalną bitwę 

– mówi Maciej Grela. Surowo ocenia postępowanie polskich władz po Smoleńsku.

Postępowanie rządzących było szokujące, niegodne państwa polskiego. Widzieliśmy obraz zła i zepsucia 

– mówi.

Jego dziadek Józef Grela był jednym z legionistów I Kompanii Kadrowej, którzy 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Odznaczony został m. in. Virtuti Militari. Ojciec był żołnierzem Armii Krajowej. Z kolei jego żona to znana malarka Grażyna Strykowska.


fot. Virtuti Militari Józefa Greli

O tym, czy dziś jest dobry czas na poezję, o etosie lekarza, o oporze wobec komuny, o zanurzaniu Polaków w ahistoryczności, a także o tym, co stanie się z chuliganami na końcu świata – o tym wszystkim doktor Maciej Grela opowie dziś w „Wywiadzie z chuliganem”.


fot. Maciej Grela w bunkrze gauleitera Greisera

Program „Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań wysłuchać można go w soboty o 20.00. Telewizyjna premiera w każdą niedzielę o 21.30, w Telewizji Republika.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja: utrzymano wyrok ws. Polaka

Zdjęcie ilustracyjne / apreklama

  

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

[polecam:https://niezalezna.pl/277147-polak-skazany-w-rosji-na-14-lat-kolonii-karnej-polskie-msz-pomaga-mezczyznie-i-jego-rodzinie]

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300. Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl