- Oddzieliłbym plotkarskie wypowiedzi od ważnych. Tam mówi się o takich sprawach, jak zniszczenie medium opozycyjnego - podkreślił Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta podczas dzisiejszego programu Michała Rachonia "Woronicza 17", w którego trakcie politycy komentowali ujawnione przez TVP Info nagranie rozmowy sprzed trzech lat m.in. ministrów rządu Donalda Tuska, byłego szefa BOR, biznesmena Jerzego Mazgaja i księdza Kazimierza Sowy.

Kilka dni temu ujawniono na antenie TVP Info nieznane dotychczas nagranie z rozmów, które odbyły się w lutym 2014 r. w restauracji "Sowa&Przyjaciele" w Warszawie, pomiędzy Pawłem Grasiem, ks. Kazimierzem Sową, ówczesnym szefem BOR, Marianem Janickim oraz biznesmenem Jerzym Mazgajem. Padły wówczas skandaliczne słowa wypowiedziane przez Sowę o "Gazecie Polskiej": "nie polemizować, zniszczyć".

CZYTAJ WIĘCEJ: Wraca afera podsłuchowa. Ujawniono NOWE TAŚMY. Tak ks. Sowa i Jerzy Mazgaj chcieli niszczyć „Gazetę Polską”

Na ten temat rozmawiali dzisiaj goście programu "Woronicza 17". Jak można było się spodziewać poseł Platformy Obywatelskiej starał się bagatelizować treść rozmów, który oburzyły opinię publiczną.

– Panowie spotykają się w restauracji na imieninach i dyskutują sobie o różnych sprawach. Ta rozmowa jest żenująca i to, że grzejecie nią państwo tak samo. Tam nic nie ma – mówił poseł Robert Kropiwnicki.

Z kolei wiceminister MON Bartosz Kownacki zwrócił uwagę na wielomilionowe odprawy, które ze spółek Skarbu Państwa brali ludzie związani z PO i o „spełnianiu dziecięcych marzeń i kupowaniu porsche”.

– Widzimy tu duchownego, który bardzo aktywnie uczestniczy w życiu politycznymi i używa języka nienawiści. Nigdy nie słyszałem takich słów od żadnego duchownego – dodał Kownacki.
Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta radził, by nie bagatelizować ujawnionych przez TVP Info nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele”.

– Oddzieliłbym plotkarskie wypowiedzi od ważnych. Tam mówi się o takich sprawach, jak zniszczenie medium opozycyjnego (mowa o „Gazecie Polskiej” – red.). Są też fragmenty w których mowa o tym, kogo trzeba wsadzić do rady nadzorczej i zarządu TVP – powiedział Łapiński. Dodał, że „powinna się tym zająć prokuratura”.


Goście Michała Rachonia rozmawiali również o wizycie prezydenta Donalda Trumpa, który odwiedzi nasz kraj 6 lipca.

– Istotne, że to będzie wizyta na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, wizyta bilateralna. Już pojawiły się różne komentarze na temat przyjazdu do Polski prezydenta USA Donalda Trumpa, a ja prosiłbym, żeby nie deprecjonować tej wizyty, bo jej ranga jest wysoka i pokazuje, jak ważną rolę gramy w świecie – mówił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

"Dopytywany o szczegóły wizyty amerykańskiego prezydenta Łapiński powiedział, że jeszcze na nie zbyt wcześnie. Powiedział jedynie, że zwyczajem jest, że głowy państw najczęściej przyjeżdżają do stolicy" - czytamy na tvp.infoPaweł Rabiej z Nowoczesnej mówił, że nikt chyba nie deprecjonuje tej wizyty. Podkreślił jednak, że należałoby przemyśleć polską politykę zagraniczną, bo „USA tracą pozycję hegemona” i powinniśmy „zorientować się na Europę”. Robert Kropiwnicki z PO przyznał, że wizyta prezydenta USA „jest wielkim sukcesem”. Jerzy Kozłowski z Kukiz’15 podkreślił, że należałoby zacząć mówić ws. polskiej polityki zagranicznej jednym głosem, „bo wynoszenie konfliktów na zewnątrz jest nierozsądne”.

- Każda wizyta prezydenta USA w Polsce jest ważna - stwierdził Adam Struzik z PSL, który podkreślił, że Polska w naturalny sposób ma mocną pozycję w Europie Środkowej i trzeba z tego korzystać.

Natomiast minister Bartosz Kownacki zwrócił uwagę, że wizyta prezydenta USA, po tym, jak Polska została niestałym członkiem RB ONZ, to wielki sukces polskiej polityki zagranicznej. A jego autorem jest obecny rząd.

Dyskutowano także o odnalezieniu przez "Gazetę Polską" naocznego świadka katastrofy smoleńskiej. Był on 10 kwietnia 2010 r. w pobliżu lotniska, ale do tej pory rosyjscy śledczy nie zajęli się wyjaśnieniem tego, co widział. To wskazuje, że Rosjanie nie przeprowadzili podstawowych działań związanych z postępowaniem karnym dotyczącym wyjaśnienia i znalezienia winnych tragedii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Świadek katastrofy smoleńskiej UJAWNIA: „Usłyszałem lecący samolot. Leciał i płonął. Na jego boku był ogień”

– Jeśli dziennikarze dotarli do osoby, która była świadkiem, to teraz zadaniem prokuratury jest, by go przesłuchała. To będzie trudne, bo on nie jest obywatelem Polski. (…) Od kilku lat wiedzieliśmy, że śledztw ws. katastrofy smoleńskiej zostało oddane stornie rosyjskiej. Będą wypływać kolejne fakty, które to potwierdzają. Nie zrobiono nic. Wydawano kolejne zgody na oddawanie stronie rosyjskiej prawa do różnych działań. Mamy konsekwencje tego, co wydarzyło 10 kwietnia 2010 r. To był kluczowy dzień, gdy cały świat był zwrócony na Rosję i można było się domagać i wymagać wielu spraw – podkreślił Łapiński.


– Niektórzy politycy chcą sprawę zamieść pod dywan – zwrócił uwagę Bartosz Kownacki. – Widać, że koncepcja budowana przez stronę rosyjską nt. katastrofy smoleńskiej w raportach jest całkowicie niespójna. Nic po 10 kwietnia nie zostało zrobione w sposób należyty. To jest zarzut nie tylko do Rosjan. To jest zarzut do PO i PSL. Politycy tych partii robili wszystko, żeby nie wyjaśnić tej sprawy – tłumaczył.