Obsada stanowisk w spółkach skarbu państwa, w tym wejście byłego wiceministra kultury i byłego sekretarza generalnego PO Andrzeja Wyrobca do rady nadzorczej TVP to jeden z wątków na nowych nagraniach z restauracji "Sowa & Przyjaciele”, które opublikowało dziś TVP.

Na opublikowanych nagraniach z lutego 2014 r. słychać głosy: ówczesnego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, byłego rzecznika rządu Pawła Grasia, byłego już wtedy szefa Biura Ochrony Rządu generała Mariana Janickiego oraz biznesmena Jerzego Mazgaja i księdza Kazimierza Sowy.

Z nagrania wynika, że rozmowa miała dotyczyć m.in. byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, byłego sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej Andrzeja Wyrobca. Ks. Sowa mówi: "a powiem ci szczerze, Andrzej mistrzostwo świata. Jak to wyjdzie tam, gdzie jest planowane, bardzo dobrze, bardzo dobrze". Jerzy Mazgaj doprecyzowuje, że chodzi o objęcie posady członka zarządu TVP przez Andrzeja Wyrobca. Sowa ocenia, że Wyrobiec na tym stanowisku "będzie miał wpływy".

"Na razie ma wejść do rady, pierwsze ma wejść do rady (nadzorczej TVP) za (Bogusława) Piwowara, szefem rady będzie"

- wyjaśnia Mazgaj. Sowa oświadcza, że Wyrobiec będzie odpowiadał za reklamy. "Daj Panie Boże" - odpowiada mu Mazgaj. "Daj Boże, z tego, co się rozsypie po podłodze, każdy się wyżywi" - mówi ksiądz.

Mazgaj stwierdza na nagraniu, że "lepiej mieć z pańskiego stołu "back up" (wsparcie) niż nie mieć. Coś niestandardowego zawsze można tam przykręcić". "Zgadzam się" - dodaje Sowa.

Dalej Sowa wypowiada się o kościelnych hierarchach, w tym o kardynale Kazimierzu Nyczu.

"Proszę was, (kardynał Nycz) nie zniżyłby się nigdy do takich pozycji. Kapelan budowlańców? Nie no dajcie spokój, Nycz zawsze był od architektury"

- mówi Sowa. Karpiński oświadcza na to:

"szczerze gadałem z wieloma hierarchami, jak byłem u Boniego o obsługę ślubu kościelnego, dwóch trzeźwych było".


W innym fragmencie rozmowy ks. Sowa odnosi się do kwestii finansowego wspierania Kościoła w regionach niesprzyjających ówcześnie rządzącym.

"Jak ktoś przez tyle lat tylko cię kopie, to w co inwestujesz? Inwestujesz albo w pancerz ochronny, albo w buta ze szpicem, żeby go kopnąć, za przeproszeniem w jedno miejsce, a nie odwrotnie"

- mówi. "No nie, no przecież kurka, nawet na tych funduszach europejskich, jak popatrzysz ile Kościół dostał i które diecezje..." - dodaje.