Obraz Matejki sprzedany za rekordową sumę

Obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego" został sprzedany za rekordową kwotę 3 683 000 złotych. Cena wywoławcza dzieła wynosiła 2 300 000 złotych.

wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/56/Killing_of_Wapowski_during_the_coronation_of_Henry_of_Valois.PNG
Obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego" został sprzedany za rekordową kwotę 3 683 000 złotych. Cena wywoławcza dzieła wynosiła 2 300 000 złotych.

Dzieło Matejki przez ponad 100 lat uznawane było za zaginione. 5 lat temu odnalazło się w Ameryce Południowej i zostało przekazane na licytację w Warszawie. Organizatorzy aukcji spodziewali się dużego zainteresowania obrazem, który ostatecznie sprzedano za 3 683 000 złotych. Sprzedawcy i kupcy dzieła pozostają anonimowi.

Obraz został namalowany w 1861 roku. Został zakupiony przez Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych księcia Władysława Sanguszkę. Publiczności prezentowany był w 1883 na Wawelu, na wystawie jubileuszowej dzieł Jana Matejki, następnie w 1894 roku we Lwowie w Pawilonie Jana Matejki, gdzie szeroka publiczność widziała go po raz ostatni.

Dzieło odnosi się do wydarzenia, które miało miejsce  w 1574 roku na Wawelu, gdzie odbywał się turniej uświetniający uroczystości koronacyjne Henryka Walezego. Kopię zatkniętą przez Samuela Zborowskiego podjął dworzanin kasztelana wojnickiego, Jana Tęczyńskiego. Zborowski pochodzący z wysokiego rodu, uznał to za obrazę i zaatakował kasztelana Tęczyńskiego śmiertelnie raniąc czekanem kasztelana przemyskiego Andrzeja Wapowskiego.

Malarz przedstawił moment, w którym śmiertelnie rannego Wapowskiego przyniesiono przed oblicze króla, a świadkowie domagają się wymierzenia kary. W świetle ówczesnego prawa Zborowski powinien zostać skazany na śmierć, tymczasem jako bogaty i wpływowy magnat został skazany jedynie na banicję.

 

Źródło: rmf24.pl,pl.wikipedia.org,niezalezna.pl

#Jan Matejko #Zabicie Wapowskiego #obraz #licytacja

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo