Zmodernizowany śmigłowiec W-3WARM 0506 „Anakonda” wylądował wczoraj na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. To jedna z dwóch tego typu maszyn, znajdujących się na wyposażaniu Darłowskiej Grupy Lotniczej – informuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. 

W 2014 roku Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z zakładami lotniczymi PZL – Świdnik umowę na modernizację pięciu śmigłowców W-3, należących do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zgodnie z kontraktem, unifikacji do jednolitej wersji wyposażenia W-3WA/W-3WARM podlegały dwie maszyny transportowe oraz trzy w wersji ratownictwa morskiego. Do służby powróciło już trzy z nich. Śmigłowiec 0506 jest czwartym z kolei, który po modernizacji wraca do macierzystej jednostki – czytamy na portalu.

Pod koniec ub.r. rozpoczął się także drugi etap unifikacji, obejmujący kolejne trzy śmigłowce „Anakonda”. Po jej zakończeniu wszystkie maszyny W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie, co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji. Poprawi także bezpieczeństwo realizowanych zadań. Jedną z tych maszyn dostarczono już do Świdnika jeszcze w grudniu 2016 roku. Zakończenie drugiego etapu procesu modyfikacji powinno nastąpić pod koniec 2018 roku – informuje BLMW. 

„Anakonda” to śmigłowiec przeznaczony do wykonywania zdań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do ośmiu rozbitków, w pozycji leżącej dwóch. Jest wyposażony w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pętli, chusty, kosza ratowniczego lub noszy. W skład załogi W-3 wchodzi dowódca, drugi pilot, ratownik, technik oraz opcjonalnie lekarz.

Zmodernizowane W-3 otrzymały m.in. cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, nowe wyposażenie ratownicze oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami - tzw. szperaczami. Wszystkie śmigłowce wyposażone są również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, który znacznie usprawni prowadzenie ewakuacji poszkodowanych z pokładów statków. W kabinie transportowej pojawiło się także stanowisko respiratora oraz pompy infuzyjnej - czytamy na portalu.