Walka o dekret imigracyjny Trumpa. „Nie dyskryminuje muzułmanów, a broni bezpieczeństwa narodowego USA”

  

Republikańscy urzędnicy z 16 stanów oświadczyli wczoraj, że będą bronić dekretu imigracyjnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Stany złożyły już pismo do Sądu Najwyższego, w którym wyjaśniają, że dekret nie dyskryminował muzułmanów a bronił bezpieczeństwa narodowego USA.

Przedstawiciele administracji złożyli pismo w tej sprawie do Sądu Najwyższego (SN), który obecnie podejmuje decyzję, czy zajmie się rozpatrzeniem apelacji administracji Trumpa od decyzji sądów niższej instancji, które zablokowały obowiązywanie dekretu imigracyjnego podpisanego przez prezydenta 6 marca.

Sygnatariuszami pisma są prokuratorzy federalni stanów: Teksas, Alabama, Arizona, Arkansas, Floryda, Kansas, Luizjana, Montana, Dakota Północna, Ohio, Oklahoma, Karolina Południowa, Dakota Południowa, Tennessee, Wirginia Zachodnia oraz gubernator Missisipi.

W piśmie, które zostało złożone w SN w poniedziałek, prokurator stanowy Teksasu Scott Keller uzasadnia, że wspomniane rozporządzenie wykonawcze nie wspomina w swojej treści religii a rozróżnia i dzieli ludzi zgodnie z ich narodowościami, w związku z czym nie jest to tzw. "zakaz muzułmański".

Keller dodał, że sądy powinny wykazać się większą ostrożnością w zgadywaniu intencji prezydenta w sprawach bezpieczeństwa narodowego oraz że powinny zostawić te kwestie głowie państwa (co jest zgodne z poglądem reprezentowanym przez obecną administrację).

Wspomniany zostaje również fakt, że rozporządzenie nie jest sprzeczne z konstytucyjnym zakazem faworyzowania bądź dyskryminacji jakichkolwiek religii. Pismo zostało złożone po tym, jak w ostatni czwartek administracja prezydencka zwróciła się do SN o pozwolenie, by dyrektywa imigracyjna zaczęła obowiązywać.

Administracja wskazywała, że "nie jest to zakaz dla muzułmanów". Dekret odnosi się do osób pochodzących z krajów, w których terroryzm jest powszechnym zjawiskiem bądź które podejrzane są o finansowanie terroryzmu.

W styczniu Trump ogłosił pierwszą wersję zakazu wjazdu w formie rozporządzenia wykonawczego argumentując, że chodzi o zabezpieczenie kraju przed terroryzmem. Dotyczył on obywateli siedmiu państw: Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu.

Drugi zmodyfikowany zakaz, wprowadzony w marcu, podobnie jak pierwszy został zaskarżony. Rozporządzenie w nowej wersji zawiesiłoby na 90 dni możliwość wystawiania nowych wiz wjazdowych do USA obywatelom sześciu krajów: Iranu, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu, a także na 120 dni zawiesiłoby przyjmowanie uchodźców.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Wybory korespondencyjne bojkotowane. Sobolewski przypomniał opinie PO sprzed lat. "Czyje to słowa?"

/ Krzysztof Sobolewski/ YouTube/@SejmRP

  

Każdy otrzyma swój pakiet wyborczy, bez konieczności udawania się do lokalu wyborczego. Nie będzie potrzeby składania żadnych wniosków. Państwo zapewni doręczenie pakietów wyborczych - mówił podczas dzisiejszych obrad Sejmu poseł PiS Krzysztof Sobolewski, uzasadniając szczególne zasady przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Polityk przypomniał też opinię TK z 2011 roku ws. takiej formy wyborów. - Czyje to słowa? - pytał polityków dzisiejszej Koalicji Obywatelskiej.

- Nadrzędnym obowiązkiem państwa jest umożliwienie wszystkim uprawnionym obywatelom RP udziału w wyborach powszechnych. Uwzględniając trwającą pandemię oraz ograniczenia w przemieszczaniu się, konieczne jest utworzenie odpowiedniego mechanizmu

- rozpoczął Sobolewski.

Odnosząc się do złożonego dziś projektu ustawy przez klub PiS wskazał, że głosowanie korespondencyjne będzie jedyną możliwością oddania głosu. - Projekt nie ujmuje praw wyborczych, nie nakłada dodatkowych reżimów - mówił. Podkreślił, że takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw konieczności zorganizowania wyborów w konstytucyjnym terminie.

- Każdy otrzyma swój pakiet wyborczy, bez konieczności udawania się do lokalu wyborczego. Nie będzie potrzeby składania żadnych wniosków. Państwo zapewni doręczenie pakietów wyborczych. Każdy wyborca potwierdzi swój głos oświadczeniem o dobrowolności i tajności głosowania. Kolejno wyborcy będą umieszczali dokumenty wyborcze w nadawczych skrzynkach pocztowych

- tłumaczył poseł PiS.

[polecam:https://niezalezna.pl/321565-poslowie-zaglosowali-sejm-zajmie-sie-projektem-pis-ws-glosowania-korespondencyjnego]

Polityk przypomniał też sytuację, w której parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, dziś Koalicji Obywatelskiej, w sposób zdecydowany opowiadali się za taką formą wyborów.

- Warto tu przywołać rok 2013, gdzie w pracach nad wprowadzeniem całkowitego głosowania korespondencyjnego parlamentarzyści ci powoływali się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 lipca 2011 roku. Ten ocenił, że głosowanie korespondencyjne jest zgodne z konstytucją. Dwa lata później powoływano się na te argumenty, podnosząc jednocześnie fakt, że głosowanie korespondencyjne realizuje zasadę powszechności prawa wyborczego. Argumenty te, w obliczu dzisiejszej sytuacji, są jeszcze bardziej aktualne

- mówił dalej.

[polecam:https://niezalezna.pl/321533-bardzo-wazne-jest-ze-porozumienie-pozostaje-w-rzadzie-spychalski-ocenil-decyzje-gowina]

Głosowanie korespondencyjne zagwarantuje wszystkich Polakom, że będą mogli uczestniczyć w wyborach”. Czyje to są słowa? Słowa pana posła Mariusza Witczaka i pana posła Marka Wójcika z 21 kwietnia 2015 roku

- przypomniał Sobolewski.


W myśl projektowanych przepisów, w wyborach prezydenckich w 2020 r., art. 289 ustęp 1 Kodeksu wyborczego nie znajduje zastosowania. Przepis ten stanowi, że wybory prezydenckie "zarządza marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej".

Projekt PiS zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts