Handlowali lewymi fakturami na ogromną skalę

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby zamieszane w sprawę dotyczącą obrotu fikcyjnymi fakturami VAT.

abw.gov.pl
Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby zamieszane w sprawę dotyczącą obrotu fikcyjnymi fakturami VAT. Straty Skarbu Państwa, wynikające tylko z działalności trzech oszustów, mogą sięgać 60 milionów złotych.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi prowadzi śledztwo przeciwko grupie zajmującej się wystawianiem faktur i ich sprzedażą. Ich celem było zaniżanie zobowiązań podatkowych VAT i CIT. Chodziło także o przywłaszczanie pieniędzy i wyłudzania środków unijnych.

Funkcjonariusze zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w sprawę w Warszawie, pod Warszawą i pod Kielcami. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności tylko tych trzech mężczyzn mogą sięgać nawet 60 milionów złotych. Zatrzymani wkrótce trafią do prokuratury. Tam usłyszą zarzuty.

Do tej pory CBA zatrzymała 30 osób. Ich mieszkania są przeszukiwane przez funkcjonariuszy. Lista zatrzymanych może jeszcze się wydłużyć.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena  Łukasza P. Prowadził  firmę doradztwa gospodarczego i miał doradzać firmom, jak płacić mniejsze podatki. Okazało się, że robił to w nielegalny sposób. Faktury krążyły między firmami, były rejestrowane, odpowiednio  „opakowane”  księgowo. Łukasz P.  został  zatrzymany przez CBA w listopadzie 2016 r. , na gorącym uczynku, gdy wziął 445  tys. zł  za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł. Wkrótce doszło do kolejnych zatrzymań osób, które brały udział w przestępstwie.

Śledztwo wykazało, że jeden z zatrzymanych przez CBA, zorganizował sieć spółek zarejestrowanych w Polsce oraz na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spółki wystawiały faktury dokumentujących pozorne transakcje gospodarcze. Dochodziło także do tzw. prania pieniędzy.

 

 Źródło: niezalezna.pl,cba.gov.pl

#CBA #Skarb Państwa #Cypr #VAT #CIT

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo