Handlowali lewymi fakturami na ogromną skalę

  

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby zamieszane w sprawę dotyczącą obrotu fikcyjnymi fakturami VAT. Straty Skarbu Państwa, wynikające tylko z działalności trzech oszustów, mogą sięgać 60 milionów złotych.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi prowadzi śledztwo przeciwko grupie zajmującej się wystawianiem faktur i ich sprzedażą. Ich celem było zaniżanie zobowiązań podatkowych VAT i CIT. Chodziło także o przywłaszczanie pieniędzy i wyłudzania środków unijnych.

Funkcjonariusze zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w sprawę w Warszawie, pod Warszawą i pod Kielcami. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności tylko tych trzech mężczyzn mogą sięgać nawet 60 milionów złotych. Zatrzymani wkrótce trafią do prokuratury. Tam usłyszą zarzuty.

Do tej pory CBA zatrzymała 30 osób. Ich mieszkania są przeszukiwane przez funkcjonariuszy. Lista zatrzymanych może jeszcze się wydłużyć.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena  Łukasza P. Prowadził  firmę doradztwa gospodarczego i miał doradzać firmom, jak płacić mniejsze podatki. Okazało się, że robił to w nielegalny sposób. Faktury krążyły między firmami, były rejestrowane, odpowiednio  „opakowane”  księgowo. Łukasz P.  został  zatrzymany przez CBA w listopadzie 2016 r. , na gorącym uczynku, gdy wziął 445  tys. zł  za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł. Wkrótce doszło do kolejnych zatrzymań osób, które brały udział w przestępstwie.

Śledztwo wykazało, że jeden z zatrzymanych przez CBA, zorganizował sieć spółek zarejestrowanych w Polsce oraz na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spółki wystawiały faktury dokumentujących pozorne transakcje gospodarcze. Dochodziło także do tzw. prania pieniędzy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,cba.gov.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS: To ratunek dla maturzystów!

/ Engin Akyurt

  

Nowelizacja prawa oświatowego to kwestia ratowania maturzystów; zawieszenie strajku nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie tu złej woli, ale trzeba się zabezpieczyć - mówili w czwartek podczas debaty senatorowie PiS.

Senat w czwartek wieczorem zajmuje się uchwaloną po południu przez Sejm dotyczącą matur nowelizacją prawa oświatowego. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Tuż przed północą senatorowie zakończyli debatę nad tym punktem. Ok. godz. 0.30 planowane są głosowania.

Konstanty Radziwiłł (PiS) mówił podczas debaty, że przyjęcie nowelizacji "jest po prostu kwestią ratowania tych dzieciaków". "Musimy to zrobić w bardzo prosty sposób. Zawieszenie strajku przez nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie złej woli, ale żeby się zabezpieczyć, trzeba tę ustawę poprzeć" - mówił.

Inny z senatorów PiS, Robert Gaweł podkreślał, że szkoła nie powinna być miejscem konfrontacji politycznej. Jak ocenił, strajk nauczycieli pokazał, że jest inaczej. Przekonywał, że obecnie potrzebna jest poprawa jakości nauczycieli i ich pracy, a nie angażowanie sprawy edukacji w politykę. "Proszę z tej trybuny, byśmy trochę się opamiętali w tej polityce" - mówił.

Aleksander Bobko ocenił, że nowelizacja "jest dość smutna, podobnie jak to, co się dzieje wokół edukacji". Wyraził nadzieję, że matury odbędą się w sposób normalny, jak ocenił, "potrzebny jest element spokoju", a ustawa ma go zapewnić. Senator mówił, że tryb pracy nad nowelizacją go smuci, ale - jak przekonywał - "smutniejszy jest stan edukacji, wciągniętej do polityki, która jest bezwzględna". Zdaniem senatora, odpowiedzialność za to ponosi w dużej mierze opozycja. "To jest fatalne, to jest okropne" - ocenił Bobko.

Według niego reforma edukacji, przeprowadzona przez PiS "była próbą, może niezbyt udaną, ale uczciwą w zamiarach i w intencjach, wyciągnięcia polskiej szkoły z zapaści". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl