Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Andrzej Duda odbiera akt wyboru na prezydenta RP

W Sali Białej Pałacu w Wilanowie, Andrzej Duda odebrał akt wyboru na urząd prezydenta RP.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

W Sali Białej Pałacu w Wilanowie, Andrzej Duda odebrał akt wyboru na urząd prezydenta RP. Zgodnie z obowiązującą procedurą, zaświadczenie o wyborze na prezydenta RP Duda przyjął z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości są m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier Tomasz Siemoniak, żona, córka i rodzice prezydenta-elekta, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza zaproszenia na uroczystość otrzymali również pozostali kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta.

Wiadomo już, że w Wilanowie nie pojawi się Bronisław Komorowski, którego reprezentuje Jacek Michałowski – szef Kancelarii Prezydenta. Nie ma również marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

Konstytucja stanowi że prezydent RP jest najważniejszym reprezentantem Rzeczypospolitej. Jest jednocześnie gwarantem ciągłości władzy państwowej. Czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży bezpieczeństwa i suwerenności RP, a także nienaruszalności i niepodzielności jej granic. Tyle mówi Konstytucja, a wiem, że że ona jest bliska panu panie prezydencie, o czym pan dawał nieraz wyraz występując przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentując godnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a a potem Sejm. Pamiętam, gdy po śmierci prezydenta, gdy pan z oczywistych względach nie mógł być już jego reprezentantem, pamiętam widywałem pana na sali rozpraw, gdy siadał pan w ostatnich ławach dla publiczności, przysłuchując się rozprawom, ażeby jak mniemam w ten sposób dopełnić wolę i powierzone przez prezydenta zadanie. To na pewno świadczy o klasie i prawnika i człowieka – mówił przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.


(fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska)

Następnie głos zabrał Andrzej Duda:

Dziękuję za zorganizowanie tej podniosłej uroczystości. Dziękuję również za piękne słowa, które przewodniczący PKW przed chwilą wypowiedział. Dziękuję, że możemy się spotkać w tak wspaniałym miejscu, bo w ten sposób, będąc tutaj budujemy autorytet Rzeczypospolitej. Budujemy obraz godności urzędu prezydenta. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Przyszła polityka i nasze działanie, jako tych, którzy z woli Polaków polityką się zajmują powinno w takim kierunku zmierzać, żeby budować etos polskiego państwa.

Dziękuję, za słowa, w których przewodniczący wspomniał człowieka przy którym dojrzewałem do polityki - prof. Lecha Kaczyńskiego. Rzeczywiście miałem przeczucie, że służę prezydentowi, ale także, że służę polskiemu państwu.

Słuchałem z wielką uwagą tych wyroków TK mając świadomość ich powagi i ważności dla przyszłego orzecznictwa i pamiętam doskonale, niezwykle interesującą dla mnie, jako prawnika, ale także dla mnie jako państwowca, sprawę w której sędziowie Trybunału Konstytucyjnego rozstrzygali kwestię sporu kompetencyjnego o zasadzie współdziałania władz. Te słowa wypowiedziane przez państwa w Trybunale zapadły mi głęboko w pamięci. Będą one stanowiły dla mnie drogowskaz w działaniu na tym zaszczytnym a zarazem ogromnie odpowiedzialnym urzędzie prezydenta RP.

Dziękuję Polakom, moim rodakom za wybór na urząd prezydenta Rzeczypospolitej. Chcę powtórzyć to, co mówiłem w trakcie kampanii bardzo często, że człowiek który zostanie wybrany na urząd prezydenta musi się wczytać w Konstytucję, że prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych przez naród, że przede wszystkim narodowi i społeczeństwu ma służyć. Tak rozumiem prezydenturę. Moim zadaniem będzie służenie całemu narodowi w miarę możliwości.

W pewnym momencie Andrzej Duda zwrócił się również do polityków obozu rządzącego:

Chciałem prosić, aby w tym okresie w pewnym sensie przejściowym, gdy jest nowo wybrany prezydent, którego czasem nazywa się „prezydentem-elektem” i jest prezydent RP urzędujący, aby państwo - mówię tutaj do pani premier, ministrów, przedstawicieli większości parlamentarnej. Proszę, aby zachowali powagę w pracach parlamentarnych i pracach rządu. Proszę, aby nie dokonywano zmian ustrojowych, ani takich które mogą budzić w społeczeństwie duże emocje i niestety także konflikty. Bo konfliktów powinniśmy unikać po to, żeby budować wspólnotę i budować ją na kapitale społecznym. Są takie wartości, wokół których nasze społeczeństwo może się skupiać i rolą polityków jest eksponowanie tych wartości. Jest to ogromna rola prezydenta i z cała pewnością tak będę chciał działać, budując mam nadzieję autorytet urzędu, także dla tych, którzy będą ten urząd sprawowali w przyszłości – oświadczył Andrzej Duda.

Czytaj więcej na ten temat: Wymowna nieobecność. Gdzie jest Komorowski i Sikorski? Na pewno nie w Wilanowie

ZOBACZ WIDEO

 



Źródło: niezalezna.pl,PKW.gov.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo