Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

​Krym zapowiada przyłączenie do Rosji. Społeczność międzynarodowa nie uznaje referendum - NASZA RELACJA

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo - podały służby prasowe Kremla.

twitter.com/EuromaidanPR
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo - podały służby prasowe Kremla. Dekret "O uznaniu Republiki Krym" wchodzi w życie z dniem jego podpisania. Biały Dom odpowiedział na farsę referendalną na Krymie i nałożył sankcję. Prezydent USA Barack Obama nakazał zamrożenie aktywów i zarządził zakazy podróży dla 11 rosyjskich i ukraińskich urzędników. Sankcje finansowe i wizowe mają związek z wydarzeniami na Ukrainie.

21:49
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wyjaśnił dlaczego żołnierze ukraińscy nie podjęli walki na Krymie. - Byliśmy prowokowani do zbrojnego konfliktu na Krymie, który stworzyłby podłoże do militarnej inwazji. Ich plan się nie powiódł - powiedział Turczynow.

21:32
- (...) cały ten proces rozgrywa się bardzo szybko - powiedział o krymskim referendum i planowanym przyłączeniu półwyspu do Rosji ambasador Ukrainy w Polsce, Markijan Malski. Jak stwierdził w TVN24, Krym jest jednak "tylko pierwszym krokiem w ekspansji geopolitycznej" Rosji.

21:24
Stany Zjednoczone analizują prośbę Ukrainy w sprawie pomocy wojskowej, ale aktualnie Waszyngton ogranicza swą pomoc do wsparcia gospodarczego, ponieważ szuka dyplomatycznych rozwiązań z Rosją - poinformował Biały Dom. "Przeglądamy prośby ukraińskiego rządu i wojska" - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

21:15
Ukraina przygotowuje sankcje wobec Rosji polegające na zakazie wjazdu wysokich urzędników i będzie się domagała odszkodowań za wydarzenia na Krymie. Minister sprawiedliwości Jurij Petrenko oświadczył, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie. „Na terytorium Ukrainy mamy dość dużo obiektów należących do tych osób” – podkreślił Petrenko na konferencji prasowej.

Media ukraińskie opublikowały w poniedziałek listę przykładowych obiektów, których właścicielami są Rosjanie. Są to m.in. centrum handlowe Ocean Plaza w Kijowie, które ma należeć do uważanego za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina, Arkadija Rotenberga, Zaporoski Kombinat Aluminiowy będący własnością Awtowazu, czy kontrolowana przez koncern TNK BP rafineria naftowa w Lisiczańsku. Prasa wymienia także należące do Rosjan sieci telefonii komórkowej MTS i Kyivstar, banki Sbierbank i Wniesztorgbank, czy hotele w Kijowie i Odessie.

21.00
Kto jest kim z Rosjan i Ukraińców na amerykańskiej "czarnej liście" - tutaj czytaj więcej.

20:45
Ukraińskie władzę spodziewają się ataku Kremla ze wschodu. Na granicy ukraińsko-rosyjskiej ustawiane są przeciwpancerne przeszkody.

ZOBACZ WIDEO



20.42
Groteska w Moskwie. Przywódca rosyjskich nacjonalistów zaproponował nadanie prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi tytułu Bohatera Rosji za przyłączenie Krymu do FR. Żyrinowski zaproponował też, aby w ten sam sposób uhonorować ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Równocześnie zadeklarował, że gotów jest zmienić nazwisko na Krymski.

20.21
Kanada nałoży dalsze sankcje na przedstawicieli Rosji i Krymu w reakcji na "nielegalne, niebezpieczne i jednostronne akcje reżimu Putina na Krymie w ciągu ostatniego weekendu" - zapowiedział premier Stephen Harper.

"Dzisiaj po raz kolejny rząd ogłasza wprowadzenie dalszych sankcji ekonomicznych i restrykcji dotyczących podróży do Kanady pewnych ludzi z Rosji i z Ukrainy, a zwłaszcza z Krymu" - powiedział premier dziennikarzom, gdy spotkał się z ambasadorem Ukrainy przed swą wizytą w Kijowie, zaplanowaną na 22 marca.

"Jestem przekonany, że musimy utrzymywać nacisk i kontynuować sankcje oraz podejmować ostre kroki, aby nie tolerować takiego zachowania. To, co reżim Putina zrobił, nie może być tolerowane i nigdy nie zostanie zaakceptowane" - oznajmił kanadyjski premier.

19.52
W Niemczech Michael Nodelman, rosyjski skrzypek, na koniec koncertu wyciągnął ukraińską flagę.


@Euromaidan

18.52
Zainteresowanie wydarzeniami na Ukrainie jest niemal powszechne, interesuje się nimi 88 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS. Zdaniem 82 proc. respondentów to, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie, ma duże znaczenie dla Polski.

Obecnie 82 proc. respondentów uważa, że to, jak potoczą się sprawy na Ukrainie, ma duże znaczenie dla Polski (w lutym było to 59 proc.), 13 proc. sądzi, że ma to znaczenie niewielkie (w lutym 29 proc.). Z 12 proc. w lutym do 5 proc. w marcu zmniejszyła się grupa osób, które nie potrafiły ocenić znaczenia wydarzeń na Ukrainie dla interesów Polski.

Większość badanych - 72 proc. - uważa, że sytuacja na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski (28 proc. zdecydowanie, a 44 proc. raczej), odmiennego zdanie jest 24 proc. ankietowanych ("raczej nie zagraża" zdaniem 22 proc., a "zdecydowanie nie" - 2 proc.). 4 proc. badanych nie wyraziło opinii.

Bezpieczeństwo w Europie jest zagrożone w związku z kryzysem na Ukrainie zdaniem 66 proc. respondentów, a według 52 proc. sytuacja na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu na świecie.

Zdaniem 67 proc. badanych Polska powinna wspierać nowy rząd Ukrainy, ale tylko działając wspólnie z innymi krajami. 8 proc. ankietowanych uważa natomiast, że Polska powinna w szczególny sposób wspierać nowe ukraińskie władze.

Z kolei 21 proc. respondentów uważa, że Polska nie powinna angażować się w wydarzenia na Ukrainie, powinna zachować bezstronność. 4 proc. badanych nie wyraziło opinii w kwestii tego, jaką postawę powinna prezentować Polska.

18.00
Plan wtargnięcia Rosji na terytorium Ukrainy doznał porażki – oświadczył pełniący obowiązki ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Turczynow w przemówieniu do narodu wyemitowanym w poniedziałek wieczorem przez stacje telewizyjne.

Turczynow ocenił, że zarówno referendum w sprawie niepodległości Krymu, jak i urządzane przez siły prorosyjskie prowokacje przeciwko władzom Ukrainy we wschodnich i południowych obwodach kraju, miały posłużyć Moskwie za pretekst do wkroczenia wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie pod pretekstem obrony praw Rosjan i rosyjskojęzycznych Ukraińców.

„Ten plan się jednak nie powiódł dzięki prawidłowej strategii działań, którą wybraliśmy. Nasi wojskowi pokazali iście bohaterską cierpliwość, Ukraińcy nie poddali się prowokacjom, a Rosja znalazła się faktycznie w izolacji międzynarodowej” – powiedział Turczynow.

17.20
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca powitał z uznaniem decyzję władz Unii Europejskiej o nałożeniu sankcji na 21 rosyjskich i ukraińskich polityków, zaangażowanych w działania na rzecz secesji Krymu.

"Sądzę, że jest to krok naprzód w mobilizowaniu wspólnoty międzynarodowej i przeciwstawianiu się rosyjskiej decyzji o naruszeniu porządku międzynarodowego oraz przepisów międzynarodowych. Krym jest integralną częścią Ukrainy" - powiedział Deszczyca BBC.

16.53
Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, który znalazł się wśród 11 rosyjskich i ukraińskich polityków objętych w poniedziałek sankcjami władz USA, wyraził powątpiewanie, czy karne przedsięwzięcia Białego Domu okażą się skuteczne.

"Towarzyszu Obama, a co z tymi, którzy nie mają za granicą kont ani majątku? Czyżbyście o tym nie pomyśleli?" - napisał na Twitterze Rogozin, którzy nadzoruje rosyjski przemysł zbrojeniowy.

16.22
Kilka dni temu opublikowaliśmy tekst Putin, gdy był szpiegiem KGB - archiwalne, zapomniane zdjęcia.
Przypominamy w związku ze słowami Gorbaczowa.


fot. whotrades.com

16.20
Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow z zadowoleniem przyjął wynik referendum na Krymie w sprawie przyłączenia do Rosji. Skrytykował wprowadzenie przez Zachód sankcji wobec rosyjskich i ukraińskich urzędników.

"Jeśli Krym w swoim czasie został połączony z Ukrainą zgodnie z prawem radzieckim (...) bez pytania o zdanie jego mieszkańców, dziś mieszkańcy postanowili skorygować ten błąd. To należy powitać z zadowoleniem, a nie zapowiadać sankcje" - powiedział cytowany przez Interfax były prezydent ZSRR.

Krym został przekazany Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w roku 1954 przez ówczesnego przywódcę ZSRR Nikitę Chruszczowa.

"Aby zatwierdzić sankcje (w związku z Krymem), konieczne są bardzo poważne powody. Sankcje muszą być poparte przez ONZ" - powiedział Gorbaczow. "Wyrażenie woli przez naród Krymu i jego reintegracja z Federacją Rosyjską nie jest wystarczającym powodem" - dodał.

16.08
Także NATO oświadczyło, że nie uznaje wyników niedzielnego referendum na ukraińskim Krymie. Według Sojuszu Północnoatlantyckiego było ono nielegalne i bezprawne.

Wezwano Rosję do powrotu "na drogę dialogu oraz poszukiwania pokojowego i politycznego rozwiązania" kryzysu na Ukrainie.

16.00
Niemiecki rząd uważa referendum na Krymie za nielegalne i nie uznaje jego wyników - oświadczył w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Zdaniem Berlina półwysep stanowi nadal część Ukrainy, a Rosja znalazła się w międzynarodowej izolacji.

Uzasadniając nielegalny charakter referendum, Seibert wskazał na stronnicze pytania w kartach do głosowania, powszechną obecność wojskowych i paramilitarnych sił, ograniczenie wolności wypowiedzi oraz skrajnie krótki czas na przygotowanie głosowania.

"Uznając wynik tego tak zwanego referendum Rosja znalazła się w znacznym stopniu w izolacji międzynarodowej" - powiedział Seibert. Przypomniał, że w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 13 krajów głosowało za przyjęciem rezolucji potępiającej referendum; Chiny wstrzymały się od głosu i tylko Rosja zawetowała rezolucję.

"Krym nadal należy do Ukrainy" - zaznaczyła obecna na konferencji rzecznika rządu przedstawicielka niemieckiego MSZ.

15.51
MSZ: Ukraina wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie

15.35
Kolejne potwierdzenie na pojawienie się uzbrojonych patroli w Simferopolu.


@EuromaidanPR

15.07
Parlament Krymu uchwalił nacjonalizację znajdujących się na terenie Półwyspu Krymskiego ukraińskich spółek sektora naftowo-gazowego Czornomornaftohaz i Uktranshaz. Poinformowano o tym na stronie internetowej parlamentu w Symferopolu.

Na własność Republiki Krymu - taką nazwę nosi od poniedziałku Autonomiczna Republika Krymu - przeszło także teodozyjskie przedsiębiorstwo ds. zaopatrzenia w produkty naftowe.



14.40
Biały Dom: Obama nakazał zamrożenie aktywów rosyjskich urzędników związanych z wydarzeniami na Krymie. (CZYTAJ WIĘCEJ)

14.09
- To oświadczenie MSZ Federacji Rosyjskiej przypomina ultimatum. Wyłożone w nim stanowisko jest absolutnie nie do przyjęcia dla strony ukraińskiej – powiedział na konferencji prasowejr zecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis..

Rosja zaproponowała Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

14.03
Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca potępił "prowokacje" ze strony Moskwy, mówiąc o obecności rosyjskich wojsk u ukraińskich granic oraz wielu "rosyjskich turystach politycznych" na wschodzie Ukrainy.

Wszyscy ludzie i auta zmierzające w kierunku Parlamentu zostają przeszukane przez niezidentyfikowanych mężczyzn w mundurach.



13.50
Wprowadzając na ukraińskie terytorium swoje wojska Rosja naruszyła umowy o stacjonowaniu na Ukrainie swej Floty Czarnomorskiej – oświadczył w poniedziałek w Kijowie ukraiński minister obrony Ihor Teniuch.

13.49
Unijne sankcje wizowe i finansowe obejmą 21 osób z Krymu i Rosji - szef litewskiego MSZ na Twitterze.

13.46
Unia Europejska przyjęła sankcje w związku z kryzysem na Krymie. 

13.40
Za przyłączeniem Krymu do Federacji Rosyjskiej głosowało 123% osób z Sewastopola - podaje pravda.com.ua. Jak podaje Euromaidan PR w 2013 roku zarejestrowanych było 385 462 osoby. Wczoraj głos oddało 474 137 osób.



13.30
Rada Najwyższa (parlament) Krymu przyjęła szereg decyzji oznaczających przestawianie się na rosyjskie warunki działania, w tym wprowadziła rubla oraz zapowiedziała przesunięcie strefy czasowej półwyspu.

Rada Najwyższa zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, a równolegle do 1 stycznia 2016 r. będzie honorowana dotychczasowa waluta ukraińska hrywna.

Ponadto od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, co oznacza, że na półwyspie będzie przesunięcie o jedną godzinę do przodu w stosunku do czasu ukraińskiego (a o dwie w stosunku do czasu polskiego). Zmiana ta nastąpi 30 marca o godz. 2.

Nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Rada Najwyższa zmieniła też ze skutkiem natychmiastowym swoją własną nazwę na Państwowa Rada Republiki Krymu. Postanowiono również, że napis na herbie Krymu „Rozkwit w jedności” zostanie zmieniony na „Rozkwit w jedności z Rosją”.

13.10
Dzień po referendum w Symferopolu. "Niebieski - oddziały policji Berkut, zieloni - mówią z rosyjskim akcentem".



12.30
Banki na Krymie przestały udzielać kredytów - wynika z rozmów z przedstawicielami niemal wszystkich oddziałów w krymskiej stolicy Symferopolu, które odwiedziła PAP. Jeden z banków – PrivatBank – w ogóle przestał obsługiwać klientów.

12.10
Rosja zaproponowała Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

Inicjatywa, z którą wystąpiło rosyjskie MSZ, opiera się na przekazanym w ubiegłym tygodniu przez ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa partnerom zachodnim planie zażegnania kryzysu na Ukrainie.

11.55
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej są handlowo i energetycznie połączone z Rosją. Jakie zagrożenia gospodarcze mogą pojawić się po sankcjach nałożonych na Rosję w obliczu kryzysu na Ukrainie? zastanawiają się internauci.


(fot. twitter.com/WSJGraphics)

11.15
Ukraina nie uznaje wyników tzw. referendum o przyłączeniu Krymu do Rosji i uważa półwysep za swoje terytorium – oświadczył w szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk.

- Krym jest terytorium państwa ukraińskiego. Mieszkają tam nasi obywatele. Nie będzie żadnego uznania tak zwanego referendum. Ani Rosja, ani Automonia (krymska) nie rozumieją jeszcze, w jaki kryzys się zaangażowali – powiedział Jaceniuk.

11.12
"Dlaczego Putin chce Krym". Analiza złóż gazu i ropy wraz z mapą aktualnie i potencjalnie okupowanych terenów.





11.04
Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek zwróci się do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu - poinformował w poniedziałek pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.

10.54
Ministerstwo finansów Rosji twierdzi, że Moskwa może zaoferować Krymowi, który w referendum przegłosował przyłączenie się do Rosji, specjalne zasady podatkowe na okres przejściowy. Taką możliwość zapowiedział w poniedziałek wiceminister Siergiej Szatałow.

- Niezbędny będzie okres przejściowy, nie wykluczam, że będą specjalne zasady w dziedzinie podatków - powiedział wiceminister na konferencji Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców. Szczegółów nie podał.

Poza tym według rosyjskiego ministra ds. rozwoju gospodarczego Aleksieja Ulukajewa Rosja rozpatruje możliwość przekazania 1 mld euro rocznie na pokrycie deficytu budżetowego w przypadku zakończenia transferów z Ukrainy. Poza tym omawiane są projekty inwestycyjne firm rosyjskich o wartości 5 mld dolarów.

10.48
Grupa stronników radykalnej Innej Rosji wtargnęła na teren ambasady Ukrainy w Moskwie. Akcję przeprowadzono pod hasłem "Kijów - to rosyjskie miasto!". (CZYTAJ WIĘCEJ)

10.26
Ukraińskie jednostki wojskowe na Krymie zostaną rozformowane - oświadczył w poniedziałek szef Rady Najwyższej (parlamentu) Krymu Wołodymyr Konstantinow.

- Wszystko, co się tu znajduje, bezwzględnie znacjonalizujemy. Jednostki zostaną rozformowane. Tych, którzy zechcą tu mieszkać - prosimy bardzo. Jeśli ktoś zechce złożyć przysięgę, te kwestie także będą rozpatrywane - oświadczył.

10.00
Władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem. Zwróciły się do Federacji Rosyjskiej o przyjęcie w jej skład. 

9.20
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow poinformował, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji i wyraził nadzieję, że parlament poprze jego decyzję, przyjmując ustawę w tej sprawie.

Dekret został wydany w związku z trwającą agresją w Autonomicznej Republice Krymu, którą Rosja stara się ukryć, organizując farsę o nazwie referendum, którego nigdy nie uzna - ani Ukraina, ani cały cywilizowany świat - oświadczył Turczynow otwierając posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie.

8.40
Podczas niedzielnego referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji, nieuznawanego przez władze ukraińskie, doszło do nieprawidłowości – informuje w poniedziałek organizacja społeczna Komitet Wyborców Ukrainy. Zdaniem jej szefa, Andrija Kriski, głównym narzędziem służącym do fałszowania wyników była uproszczona procedura dodawania ludzi do spisu wyborców w dzień referendum, odbywająca się bezpośrednio w lokalach wyborczych. Liczbę osób dodanych tym sposobem Krisko określa jako „anomalną”.

Ponieważ władze ukraińskie zablokowały dostęp do aktualnych spisów wyborczych, organizatorzy zapowiedzieli, że posłużą się listami z wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy z 2012 r. Zameldowane w danym okręgu osoby, których nie było na liście, zapisywano na osobnej kartce i wydawano im kartę do głosowania.

Ekspert nie wyklucza, że dzięki tej procedurze te same osoby mogły głosować więcej niż w jednym punkcie wyborczym. - Niewykluczone, że głosowali także obywatele Rosji. Taką informację otrzymaliśmy z kilku źródeł. Przypuszczamy, że głosowanie odbywało się przy pomocy „martwych dusz”, gdyż listy były bardzo stare i nieścisłe. W jednym z lokali wyborczych użyto spisu jeszcze z 1999 r. – powiedział.

8.18
Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że podległe resortowi siły przejęły pełną kontrolę nad krajową siecią przesyłu i dystrybucji gazu, i zabezpieczyły je.

8.17
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po niedzielnym referendum na Krymie - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 99,39 USD, po zwyżce o 50 centów.

8.06
Najnowsze wyniki referendum: Za przyłączeniem Krymu do Rosji zagłosowało 96,8 proc. uczestników niedzielnego referendum na półwyspie - oświadczył w szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew, podając ostateczne wyniki głosowania.

Małyszew powiedział również, że frekwencja wyniosła 83,1 proc.
 

7.50
Tak Krym decydował o swojej przyszłości. 



7.40
Oto co internauci myślą o referendum na Krymie.


(fot.twitter.com/oditorium)

7.29
Ukraiński T-64BV na pozycji obronnej. Czeka na "gości".



7.27
Turcja widzi Ukrainę jako niepodległą i zachowującą integralność terytorialną i sprzeciwia się ingerencji sił zewnętrznych w sprawy wewnętrzne Ukrainy - oznajmił turecki premier Recep Tayyip Erdogan na spotkaniu z liderem Tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem.

Erdogan zaznaczył, że nie ma zamiaru uznawać niedzielnego referendum na Krymie w sprawie przyłączenia do Rosji, ponieważ jest ono sprzeczne z normami międzynarodowymi.

7.26
Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział w niedzielę, że podejmowane przez Rosję przygotowania do aneksji Krymu są z punktu widzenia prawa międzynarodowego "nie do zaakceptowania" i niezgodne z konstytucją Ukrainy.

7.25
Szef opozycyjnej partii ukraińskiej UDAR Witalij Kliczko wezwał Zachód na łamach niemieckiej gazety "Bild" do sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na przeprowadzone w niedzielę referendum na Krymie, w którym większość poparła przyłączenie półwyspu do Rosji.

7.22
Rząd Japonii oświadczył, że nie uznaje wyników referendum na Krymie i wezwał Rosję, by nie anektowała regionu, gdzie w niedzielę odbyło się głosowanie w sprawie secesji od Ukrainy i przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej.

7.10
- O godz. 10 zaczyna się sesja Rady Najwyższej Krymu, na której zostaną podsumowane wyniki referendum (niedzielnego ws. przyłączenia Krymu do Rosji) i przyjęty oficjalny wniosek o wstąpienie Krymu w skład Rosji” – oświadczył Temirgalijew.

W drugiej połowie dnia w poniedziałek delegacja krymskiego parlamentu ma wylecieć do Rosji – powiedział z kolei premier Krymu Siergiej Aksjonow.

7.00
Przywódcy Rosji i USA - Władimir Putin i Barack Obama - rozmawiali telefonicznie o referendum na Krymie. Putin uznał, że jest ono zgodne z prawem międzynarodowym - poinformował w niedzielę Kreml. Biały Dom podał natomiast, że Waszyngton rozważa nowe sankcje.

Obama - według komunikatu prasowego Białego Domu - w rozmowie telefonicznej powiedział Putinowi, że USA i społeczność międzynarodowa "nigdy nie uznają" referendum na Krymie i ostrzegł, że Waszyngton jest gotowy do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję.

Amerykański prezydent uważa, że kryzys na Ukrainie wciąż można rozwiązać drogą dyplomatyczną, ale tylko wtedy, gdy rosyjska armia zaprzestanie wkraczania na terytorium ukraińskie. Obama "podkreślił, że działania Rosji pogwałciły suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, i że USA wraz z partnerami europejskimi są gotowe nałożyć dodatkowe koszty na Rosję za jej akcje" - brzmiał komunikat ogłoszony przez Biały Dom.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pł,mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo