Biernat Zbigniew
Ur. 13 listopada 1963 w Zatorze
PiS; w latach 1998–2015 burmistrz Zatora. Żonaty, ma czworo dzieci. Aktywnie działa na rzecz rozwoju Zatora, Doliny Karpia i Małopolski.
Błaszczak Mariusz
Ur. 19 września 1969 w Legionowie
Minister spraw wewnętrznych i administracji. Odpowiada za bezpieczeństwo Polski oraz jej granic. Zajmuje się też administracją, czyli np. reformami jej struktur i podziałem administracyjnym państwa. W jego kompetencji leży też zarządzanie kryzysowe oraz przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków.
Błeńska Magdalena
Ur. 22 marca 1983 w Gdyni
Kukiz'15; także architekt, ukończyła studia na niemieckiej Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen. Związana z akcją Zmieleni.pl, Stowarzyszeniem Republikanie oraz Kolibrem.
Bogucki Jacek
Ur. 13 lutego 1959 w Wysokiem Mazowieckiem
PiS; z wykształcenia inżynier-mechanik, poseł od 2005 r., wcześniej pełnił m.in. funkcję radnego i wójta gminy Czyżew-Osada, zasiadał też w sejmiku województwa łomżyńskiego, był starostą powiatu wysokomazowieckiego.
Borowczak Jerzy
Ur. 15 listopada 1957 w Białogardzie
PO; działacz związkowy. Należał do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, jeden z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej. W latach 80. bliski współpracownik Lecha Wałęsy. Dyrektor w Fundacji Centrum Solidarności.
Borowiak Joanna
Ur. 20 sierpnia 1967 w Włocławku
PiS; nauczycielka i wykładowca w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku. Absolwentka pięciu kierunków studiów podyplomowych. Od lat pomaga włocławskiej młodzieży. Samorządowiec związana z PiS od 2006 r.
Borowiec Agata
Ur. 13 czerwca 1987 w Biłgoraju
PiS; posłanka na Sejm VIII kadencji. Była społeczną asystentką prof. Jana Szyszko, odpowiedzialną za przeprowadzanie analiz problemów społeczno-gospodarczych w regionie.
Brudziński Joachim
Ur. 04 lutego 1968 w Świerklańcu
PiS; przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS. Nauczyciel akademicki, politolog, dziennikarz (w Polskim Radiu Szczecin), wicemarszałek Sejmu. Od 1991 r. w Porozumieniu Centrum, potem w PiS. Żonaty, dwie córki. Słynie z ciętego języka.
Brynkus Józef
Ur. 05 kwietnia 1962 w Nowym Targu
Kukiz`15; historyk. Wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. To jego debiut w wielkiej polityce. Antykomunista, działał w PiS, ale został z tej partii wyrzucony – jak twierdzi, z „wyimaginowanych” powodów.
Bubula Barbara
Ur. 04 marca 1963 w Krakowie
PiS; działaczka Porozumienia Centrum i Ruchu dla Rzeczpospolitej. Od 2001 r. w PiS. Była członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz w radzie programowej TVP. Tłumaczka i publicystka.
Buczak Wojciech
Ur. 06 lutego 1955 w Rzeszowie
PiS; związkowiec, był przewodniczącym sejmiku podkarpackiego. W latach 80. w podziemiu antykomunistycznym. Po transformacji działacz AWS. W Sejmie po raz pierwszy. Przewodniczący stowarzyszenia Komitet Społeczny Budowy Pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.
Buda Waldemar
Ur. 21 września 1982 w Turku
PiS; młody prawnik, w PiS współpracował z europosłem Januszem Wojciechowskim; udzielał bezpłatnej pomocy prawnej dla osób borykających się z trudnymi problemami.
Budka Borys
Ur. 11 marca 1978 w Czeladzi
PO; prawnik, ekonomista. Był radnym trzech kadencji w Zabrzu. Ponad 60 razy reprezentował parlament przed Trybunałem Konstytucyjnym w 2015 r. objął funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.
Bukiewicz Bożenna
Ur. 14 lutego 1952 w Żarach
PO; z wykształcenia mechanik konstruktor. W partii nazywana jest „Baronessą" lub „BiBi", w latach 2002–2005 była radną Rady Miasta Zielona Góra. Wpływowa, posiada rozległe koneksje w województwie lubuskim.
Burzyńska Lidia
Ur. 27 sierpnia 1964 w Rzekach Wielkich
PiS; nauczycielka, przez dwie kadencje zasiadała w radzie powiatu częstochowskiego. Inicjatorka powołania fundacji „Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat”, która wspiera rozwój dzieci wiejskich, w tym także niepełnosprawnych.
Chmiel Małgorzata
Ur. 01 maja 1953 w Gdańsku
PO; architekt, wieloletnia radna Gdańska. Była działaczką Unii Wolności. Jako architekt współpracowała m.in. przy odbudowie Teatru Narodowego w Warszawie i rozbudowie Teatru Muzycznego w Gdyni.
Chmielowiec Zbigniew
Ur. 22 września 1954 w Kolbuszowej
PiS; inżynier ochrony środowiska. W okresie PRL był członkiem ZSL. Długo zasiadał w radzie miasta i gminy Kolbuszowa, był też burmistrzem tej miejscowości. Od 2005 r. członek PiS i poseł.
Chruszcz Sylwester
Ur. 22 sierpnia 1972 w Głogowie
Sylwester (ur. 1972), Kukiz'15, 11 052. Architekt, były eurodeputowany, po rezygnacji Romana Giertycha pełnił obowiązki prezesa Ligii Polskich Rodzin. Należał do Solidarności Walczącej, potem działał w Młodzieży Wszechpolskiej i innych ugrupowaniach narodowych. "Putin udowodnił, że jest dobrym przywódcą Rosji" - mówił po rosyjskiej inwazji na Krym.
Chybicka Alicja
Ur. 10 maja 1951 w Wałbrzychu
PO; profesor zwyczajny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W 2000 r. została kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Cimoszewicz Tomasz
Ur. 16 października 1979 w Warszawie
PO; przedsiębiorca, syn Włodzimierza Cimoszewicza, komunisty, po 1989 r. premiera w rządzie SLD-PSL i ministra spraw zagranicznych. Przez kilka lat prowadził biznesy w USA.

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl