Olszewski Paweł
Ur. 11 grudnia 1979 w Bydgoszczy
PO; wiceminister infrastruktury i rozwoju. Długo kierował bydgoskimi strukturami PO. W 2009 r. wszedł w skład Komisji śledczej do zbadania okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
Olszówka Piotr
Ur. 16 czerwca 1981 w Biłgoraju
PiS; był wychowawcą w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, radnym powiatu biłgorajskiego i asystentem społecznym posła Sławomira Zawiślaka.
Osos Katarzyna
Ur. 17 listopada 1980 w Świebodzinie
PO; od 2015 r. wojewoda lubuski, prawniczka. Była dyrektorką biura poselskiego posłanki PO Bożenny Bukiewicz (uważana za jej zaufaną osobę), później pracowała w gabinecie politycznym ministra sprawiedliwości.
Ostrowski Krzysztof
Ur. 04 stycznia 1961 w Wrocławiu
PiS; były starosta gnieźnieński. Lekarz, dyrektor ds. lecznictwa i kierownik działu opieki szpitalnej w ZOZ w Gnieźnie. Żonaty, troje dzieci.
Osuch Jacek
Ur. 28 sierpnia 1958 w Olkuszu
PiS; inżynier mechanik, to jego trzecia kadencja w polskim parlamencie. Zanim zaczął ogólnopolską karierę, był radnym w Olkuszu. Do 2007 r. prowadził własną firmę, Ma dwie córki oraz dwoje wnucząt.
Paluch Anna
Ur. 31 marca 1960 w Nowym Targu
PiS; doświadczona posłanka z Podhala. Z wykształcenia geodeta. W sejmie zajmowała się infrastrukturą i ochroną środowiska. Pracowała m.in. jako geodeta w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Krakowie.
Pampuch Mirosław
Ur. 19 marca 1967 w Olsztynie
Nowoczesna; typowy "antysystemowiec" od Ryszarda Petru. W latach 2008-2014 starosta olsztyński, od roku sekretarz Urzędu Miasta Olsztyna. W 2011 r. startował do Sejmu z listy PO, której był działaczem.
Papke Paweł
Ur. 03 lutego 1997 w Starogardzie Szczecińskim
PO, (ur. 1977); poseł od 2011 r., były reprezentant Polski w siatkówce (pozycja: atakujący), do lutego 2017 r. prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Żonaty, ma syna. Był opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyn, jest ambasadorem stowarzyszenia Olimpiady Specjalne. W 2010 r. założył szkółkę siatkarską pod nawą Papke-Volley.
Parda Błażej
Ur. 26 grudnia 1986 w Pile
Kukiz'15; mieszkaniec Piły, ekonomista Pracował jako lektor, zajmując się nagrywaniem m.in. reklam radiowych i telewizyjnych. Prowadził firmę zajmującą się również reklamą i nagraniami dźwiękowymi.
Pasławska Urszula
Ur. 28 stycznia 1977 w Biskupcu
PSL, (ur. 1977); wiceprezes PSL, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu. Najbarwniej opisał ją minister skarbu Włodzimierz Karpiński w restauracji „Sowa i Przyjaciele”: „Tak, Urszula Pasławska. [...] Ona mówi do mnie [...] Ja nie wiem, jak ty będziesz na to patrzył, bo ja jestem wice. Myślę, kurwa, o co chodzi? No wiem, mówię, że jesteś wice. I tak parę razy powtórzyła. Mówię kurwa, wyjąłem Google, Urszula Pasławska, a tam patrzę wiceprezes PSL”. Prawnuczka Bogumiła Labusza, współzałożyciela i prezesa Mazurskiej Partii Ludowej.
Paszyk Krzysztof
Ur. 10 kwietnia 1979 w Poznaniu
PSL; w pierwszej dziesiątce posłów z najmniejszą liczbą zdobytych głosów. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Były przewodniczący sejmiku wielkopolskiego.
Paul Jerzy
Ur. 08 listopada 1972 w Nowej Sarzynie
PiS; były burmistrz miasta i gminy Nowa Sarzyna. Wiele lat prowadził prywatny ośrodek szkolenia kierowców. Żonaty, dwoje dzieci. Choć startował dopiero z 20. pozycji na liście PiS, zebrał 12,5 tys. głosów - czyli niemal dwa razy tyle, ile kandydat z 3. Miejsca.
Pawłowicz Krystyna
Ur. 14 kwietnia 1952 w Wojcieszowie
Profesor prawa. W młodości lekkoatletka (biegi, rzuty oszczepem i dyskiem), miała nawet jechać na olimpiadę w Monachium. Brała udział w obradach Okrągłego Stołu, po stronie solidarnościowej.
Pawłowicz Zbigniew
Ur. 22 września 1943 w Kamieniu Koszyrskim
PO; znany chirurg, pomysłodawca i inicjator powstania w Bydgoszczy Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu PARIS. Otrzymał tytuł Bydgoszczanina Roku 2013. Był senatorem VII kadencji.
Petru Ryszard
Ur. 06 lipca 1972 w Wrocławiu
Były lider Nowoczesnej, zastąpiony pod koniec 2017 r. przez Katarzynę Lubnauer. W parlamencie słynie przede wszystkim z licznych wpadek. W maju 2018 r. opuścił Nowoczesną.
Pępek Małgorzata
Ur. 10 czerwca 1961 w Kocierzu Rychwałdzkim
PO; w latach 2002-2011 wójt Ślemienia, szefowa struktur PO w powiecie żywieckim. Poseł od 2011, Jest członkiem Prezydium Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Żywieckiego i Prezesem Zarządu Gminnego OSP w Ślemieniu.
Piechota Sławomir
Ur. 01 stycznia 1960 w Tomaszowie Mazowieckim
PO; prawnik, od 12. roku życia niepełnosprawny. Był pełnomocnikiem wojewody wrocławskiego ds. osób niepełnosprawnych, zasiadał też w radzie nadzorczej PFRON.
Piechowiak Grzegorz
Ur. 14 września 1963 w Pile
PiS; w latach 1992–1997 pracował w polskiej ambasadzie w Rzymie (był m.in. wicekonsulem). Należał m.in. do Ruchu Społecznego AWS, działał w SKL – Ruch Nowej Polski, później Partii Centrum, pracował też jako syndyk.
Pięta Stanisław
Ur. 09 maja 1971 w Bielsku-Białej
PiS; nauczyciel. Był wydawcą gazety „Zakaz skrętu w lewo”, szefem okręgu Konfederacji Polski Niepodległej w Bielsku-Białej, działał w Lidze Republikańskiej.
Piontkowski Dariusz
Ur. 17 grudnia 1964 w Sielcu
PiS; nauczyciel, były marszałek województwa podlaskiego. Poseł od 2011 r. Od 1990 r. działał w Porozumieniu Centrum, następnie przystąpił do PiS. Zwolennik budowy Muzeum Historii Polski.

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl