niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Monopoliści na rynku mediów. Debata o repolonizacji. WIDEO

Dodano: 01.06.2017 [23:26]
Monopoliści na rynku mediów. Debata o repolonizacji. WIDEO - niezalezna.pl
foto: niezalezna.pl
Nowa regulacja rynku medialnego może powstać wyłącznie w drodze szerokich konsultacji - wskazywali uczestnicy dzisiejszej debaty „Rynek mediów w Polsce: szanse i zagrożenia związane z dekoncentracją” zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG). Zdaniem Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” - jeżeli w projekcie ustawy nie znajdą się zapisy o dekoncentracji rynku telemetrycznego - będzie to „bardzo daleko idący błąd, bo właśnie na tym rynku jest sto procent koncentracji kapitału”.

Celem debaty było rozpoczęcie konsultacji z udziałem przedstawicieli dziennikarzy, wydawców i ekspertów rynku mediów w obliczu projektowanych zmian na polskim rynku.

W marcu na posiedzeniu komisji kultury wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformował, że od września ub.r. prace nad projektem dekoncentracji na rynku medialnym prowadzi zespół roboczy z udziałem przedstawicieli resortu kultury, UOKiK i KRRiT. Celem projektu jest „podniesienie pluralizmu i poziomu jakości funkcjonowania polskiej demokracji”. Nowe przepisy mają m.in. przeciwdziałać dominacji kapitału zagranicznego na rynku medialnym.

Tomasz Sakiewicz zauważył, że zjawiska monopolistyczne zachodzą przede wszystkim na rynku telemetrycznym.

Rynek telemetryczny jest całkowicie zmonopolizowany przez jedną zagraniczną firmę

- podkreślił. Ta - naczelnego „Gazety Polskiej”- zachowuje się, jak „klasyczny monopolista m.in. poprzez samodzielne dobieranie próby”.

Jeszcze parę lat temu istniały w Polsce dwie firmy telemetryczne i rozbieżności między ich badaniami w niektórych momentach wynosiły 300 proc. Wbrew pozorom to było dobre zjawisko, bo można było podjąć dyskusję

- stwierdził Sakiewicz.

Jego zdaniem, jeżeli w projekcie ustawy dekoncentracyjnej nie znajdą się zapisy o dekoncentracji rynku telemetrycznego, będzie to „bardzo daleko idący błąd, bo właśnie na tym rynku jest sto procent koncentracji kapitału”.

W połowie marca „Wiadomości” TVP podały informację, że szefostwo koncernu medialnego Ringier Axel Springer skierowało list do swoich dziennikarzy i oczekuje publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w wyborze na szefa Rady Europejskiej. W reakcji resort kultury zapowiedział przyspieszenie prac nad ustawą o dekoncentracji mediów. Jak informował wówczas wiceminister kultury Jarosław Sellin, przepisy powinny być gotowe najpóźniej na początek nowego sezonu politycznego.

Fragmenty debaty:
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Dla Springera 10% mediów w tym prasy,a TVN już otwarcie propaguje Rosyjskie programy wiec niech się wyniosą np. na Białoruś albo do Rosji,bo Polsce otwarcie szkodzą i obrażają Polaków ,Polsat pod pewnymi zasadami wolności słowa,ale nie obrażania!

Wczoraj na stronie WP ktos dodal komentarz, ze sp. Maria Kaczynska jest w grobie z lotnikiem i wysmial zaistniala sytuacje. Kiedy zaczalem instruowac tego forumowicza, ze tak sie nie pisze o zmarlych i w konsekwencji zglosilem post jego do moderacji, to moderator wykasowal moj wpis, a tamten zostawil... To jest normalne zachowanie? Bydlo jednym slowem.

Jaki rynek telemetryczny? Owszem, były dwie firmy zajmujące się telemetrią, ale po rezygnacji TVP z TNS OBOB na rzecz Nielsena wszyscy nadawcy w Polsce korzystają tylko z tego ostatniego. Nad czym tu dyskutować? Kogo obchodzą statystyki oprócz nadawców?
Repolonizacja - przecież oglądalność polskich mediów (POLSAT i TVP) zdecydowanie wyprzedza pozostałych nadawców.
Problemem może być spadająca oglądalność TVP 1 i 2. Tego ustawą nie załatwi, chyba że zdelegalizuje się wszystkich innych nadawców, ale to uczyniło by nas drugą Białorusią.

Od kiedy polsat zachowuje się jak polskie media? Formalnie niestety tak można ich traktować. W razie repolonizacji takie polsaty założone przez szemrany kapitał zastąpią te niemieckie. Kto ma kasę ten ma media? Kto ma władzę ten ma media? Władzę dziś mamy my jutro oni a kapitał to kapitał.

Do gościa - piszesz : Kto ma władzę ten ma media ? Przypomnę co mówił najbogatszy człowiek świata BILL GATES w USA : Mówił odwrotnie : KTO MA MEDIA TEN MA WŁADZĘ

Sprawa jest banalnie prosta - nie ma nad czym debatować. Rząd powinien ustawowo ograniczyć udział kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym. Na pewno nie powinno tego być więcej niż 10% a ściślej ujmując w granicach 1-2% bo nam nie potrzeba żeby zagraniczne podmioty dyktowały nam trędy mody politycznej ani żadni obcy narzucali nam zdegenerowaną narrację wydarzeń. Przede wszystkim władza powinna dysponować największymi ośrodkami przekazu i je kontrolować, zaś targowica, zdrajcy, komuniści, nie powinni mieć wogóle prawa do dysponowania własnym mediami. Oczywiście, do tego jest też potrzebna lustracja, której rząd - z nieznanych powodów - boi się jak ognia.

Jak PIS nie wie co ma robic to oglasza, ze teraz bedzie dluga debata. Bedziemy debatowac nad tym co dla innych w Europie jest oczywiste I juz dawno wprowadzone? Bedziemy debatowac ze szkopami i azjatami. Z nimi sie nie dyskutuje tylko podaje do wiadomosci i stosowania. Kiedy szkopy zostana pozbawieni statusu mniejszosci w Polsce? Tez bedzie debata bez konca? To jest cyrk.

Co racja to racja ale bez zachowania pozorów "debaty" to nasi przyjaciele z junii by nas rozszarpali. Wśród przyjaciół psy by zająca zjadły.

Musi być repolonizacja mediów to podstawa państwa.
Nie mogą obcy mącic w głowach Polaków.
Skończyc raz na zawsze z ogłupianiem narodu przez niemieckie media.

Proponuję zostawić jedynie media przychylne partii rządzącej, wtedy będzie prawdziwa wolność słowa!!! BRAWO PIS

Spieprzają na Interię lub onet.Tam twoje miejsce.10% obcego kapitału i ani trochę więcej antypolaku,po wpisie twojego komentarza można ocenić kim ty jesteś.

Trudno o głupszy komentarz. Stwórzcie sobie TWA i wzajemnie śpiewajcie jednym głosem.
Czemu go wyrzucasz? Brakuje sensownych argumentów? Przez takie propozycje jak Twoja tylko zyskują obce media. O to Ci chodzi?

Musimy brać przykład z wiodącej demokracji ue czyli niemieców i tyle w tym temacie.

Polska niech sie postara zeby nadawac Programy TVP za Granice ,teraz to musimy placic Zaborczym stacja Abonament Polsatowi,TVN-owi,zey ogladac Telewizje Polska za Granica.Jak bym mial mozliwosc to od razu nie ogladam Polsatu-TVN i tak ich nie ogladam ,ale placic im musze Abonament zeby miec Polska Telewizje.Ludzie placa i ogladaja w nich Klamstwa Nienawisc do Polski Cala Dobe ,i sami tam UB-eki-SB-eki ,Dzieci Resortowe nadaja.Polsat ,TVN bija PO-tezna kase za przesyl Sygnalu ,a w zamiac co mamy,jak wczesniej klamstwa Cala Dobe.Gdybym mogl Placic Polsce za sygnal wielu Ludzi by rezygnowalo z uslug Polsatu ,TVN i wtedy by zobaczyli jak jest konkurencja olewka ich totalna straty ogromne ,zobaczylibyscie jak by sie starali no i pytanie czy by tak klamali?.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl