Manewry stargardzkich saperów

mat. 12. SDZ. http://12sdz.wp.mil.pl/pl/4_1698.html

  

Pod koniec maja br. Grupa Ratunkowo-Ewakuacyjna (GRE, pod dowództwem st. chor. szt. Jarosława Smoczyńskiego) z 2. stargardzkiego batalionu saperów zabezpieczała szkolenie chemików na OC Głębokie. Zabezpieczano pływania transporterów opancerzonych BRDM 2-RS na jeziorze Zalane - podaje 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. 

Zadanie polegające na pokonaniu przeszkody wodnej jest bardzo skomplikowane. Wymaga od żołnierzy profesjonalnego przygotowania, gdyż poziom wody i ukształtowanie gruntu nie są wszędzie jednakowe. – Jeżeli zauważymy awarię lub otrzymamy drogą radiową meldunek o awarii, natychmiast wydaję rozkaz o rozpoczęciu akcji ewakuacyjnej. Do akcji przystępuje drużyna ewakuacji załóg na łodzi z nurkami oraz drużyna ewakuacji sprzętu na PTS-M (gąsienicowym transporterze pływającym - przyp. red.)  – podkreślił dowódca GRE st. chor. szt. Jarosław Smoczyński, cytowany przez oficjalny portal szczecińskiej dywizji. 

Szybkość działania oraz profesjonalne wyszkolenie żołnierzy GRE jest kluczowe jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii sprzętu i zaistnieje potrzeba ewakuacji.
 
W skład GRE wchodzi sekcja ewakuacji załóg (działa na łodzi ŁS wyposażonej w silnik zaburtowy marki Honda), sekcja ewakuacji sprzętu na dwóch transporterach pływających PTS-M oraz wydzielona drużyna ewakuacji na WPT MTLB "Mors" wydzielona z 14.  batalionu Ułanów Jazłowieckich (12BZ) - czytamy na portalu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. 


 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DG RSZ,12 SDZ

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy na Litwie wybrali

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Michał Mackiewicz został w sobotę ponownie wybrany na przewodniczącego Związku Polaków na Litwie (ZPL), największej polskiej organizacji w tym kraju. Mackiewicz, który przewodniczy Związkowi od 2002 r.

Podczas odbywającego się w Wilnie 15. zjazdu ZPL kandydaturę 64-letniego Mackiewicza, posła na Sejm, poparło 342 delegatów. Nikt nie głosował przeciwko, ośmiu wstrzymało się od głosu. Był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa.

15. zjazd ZPL w przyjętych dokumentach wyraził m.in. wdzięczność dla „władz Rzeczypospolitej Polskiej za wszelkie wsparcie rodaków – rdzennych mieszkańców Republiki Litewskiej”. Delegaci wyrazili też prośbę „o nieustanne skłanianie partnerów litewskich do respektowania przyjętych (przez Litwę – PAP) zobowiązań międzynarodowych w zakresie prawa mniejszości narodowych”.

Zjazd uznał, że podstawowym priorytetem działalności ZPL na następną trzyletnią kadencję będzie „ugruntowanie i pogłębianie tożsamości narodowej Polaków na Litwie”. Głównym celem jest utrzymanie oświaty polskiej na Litwie, pielęgnowanie języka i kultury polskiej. ZPL nadal będzie zabiegał o prawo publicznego używania języka polskiego w miejscowościach w większości zamieszkanych przez Polaków, domagał się zakończenia zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie i znowelizowania ordynacji wyborczej, na mocy której zostałby zniesiony obowiązkowy 5-procentowy próg wyborczy dla partii mniejszości narodowych.

Zjazd ZPL przyjął też rezolucję o strategicznym partnerstwie z polską partią polityczną Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, w której zaznacza się, że programy obu organizacji są „niemal w całości zbliżone”.

Związek Polaków na Litwie jest najliczniejszą organizacją polską na Litwie, liczącą około 10 tys. członków.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl