niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

ISIS traci swoich dowódców

Dodano: 30.05.2017 [20:50]
ISIS traci swoich dowódców  - niezalezna.pl
foto: Wouter Engler/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Dzięki nalotom międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim (IS) udało zlikwidować się trzech wysoko postawionych dżihadystów w strukturach tej zbrodniczej organizacji – informuje Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Eliminacja tych celów przyczyni się do obniżenia zdolności operacyjnych oraz planistycznych IS -   zauważyło dowództwo Combined Joint Task Force Operation (CJTF–OIR) działające w Syrii i Iraku w ramach operacji Inherent Resolve.

Pierwszym ze zlikwidowanych dżihadystów jest Turek Mustafa Gunes, który został wyeliminowany w nalocie zorganizowanym 27 kwietnia w pobliżu syryjskiego miasta Al-Majadin. Działał m.in jako rekruter w tureckim mieście Konya leżącym w środkowej części kraju. Był ponadto powiązany z finansowaniem i planowaniem zamachów poza terytorium Syrii i Iraku, które to były wymierzone w Zachód.

Abu Asim al-Jazaeri z kolei to obywatel francuski o korzeniach algierskich. Został on zabity 11 maja, również w pobliżu syryjskiego miasta Al-Majadin Był zaangażowany w szkolenie młodych rekrutów tzw. Państwa Islamskiego, zwanych również szczeniętami kalifatu.

Ostatnim z trójki zlikwidowanych w nalotach jest Abu-Khattab al-Rawi. 18 maja został wyeliminowany nieopodal irackiego miasta Al-Qa'im. Działał on w irackiej prowincji Anbar a był tam odpowiedzialny za bezpośrednie wsparcie dowództwa IS. To on koordynował operacjami z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w prowincji Anbar. Śmierć tych trzech wysoko postawionych terrorystów, którzy mogli pochwalić się wielkim bojowym doświadczeniem, wpłynie na zmniejszenie zdolności IS w przygotowywaniu i planowaniu ataków na cele cywilne w Iraku i Syrii jak i na Zachodzie – informuje CJRF - OIR.
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl