niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Redakcja hiszpańskiego dziennika „El Pais” stanie przed sądem? Polacy złożyli pozew. „To sprawa precedensowa”

Dodano: 25.05.2017 [11:24]
Redakcja hiszpańskiego dziennika „El Pais” stanie przed sądem? Polacy złożyli pozew. „To sprawa precedensowa” - niezalezna.pl
foto: niekverlaan/pixabay.com/CC0 Public Domain
Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia, Maciej Świrski skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi „El Pais”. Pozew dotyczy naruszenia dóbr osobistych i nakazuje publikację przeprosin za kłamstwa na temat Polski i Polaków na stronie internetowej elpais.com.

Cała spraw dotyczy publikacji, która w marcu pojawiła się na stronie internetowej „El Pais”, największego hiszpańskiego dziennika. Z treści artykułu „Polonia reescribe su historia de la Il Guerra Mundial” wynika, że Polacy są odpowiedzialni nie tylko za Holokaust, ale również za „pogromy Żydów” czy też „polowania na Żydów”. Autor artykułu w swoich wypowiedziach powołuje się m.in. na Jana Grabowskiego i... Jana Tomasza Grossa. 

- Bez wątpienia jest to sprawa precedensowa. Do tej pory w Polsce były rozpoznawane pozwy o tzw. „polskie obozy koncentracyjne”, jednak tekst El Pais idzie dalej – mowa tu o aktywnym udziale Polaków w morderstwach Żydów podczas II wojny światowej. Tego typu komentarze wprowadzają w błąd ludzi, którzy słabo znają historię Polski lub też w ogóle jej nie znają – czytamy w komunikacie Reduty Dobrego Imienia.

W hiszpańskim tekście pojawiły się konkretne tezy, o których sprostowanie Reduta Dobrego Imienia prosiła wydawnictwo w piśmie datowanym na 12 kwietnia (poniżej zamieszczamy tłumaczenie fragmentów artykułu „El Pais”, których dotyczy żądanie sprostowania i przeprosin): 

1. 9000 strażników z Auschwitz, prawie samych Niemców, co wzbudza wątpliwości wśród historyków
2. Polska od lat stawia czoła temu dylematowi: była ona jednym z krajów, które najbardziej ucierpiały podczas drugiej wojny światowej, ale jednocześnie, w czasie trwania konfliktu, obywatele polscy dopuszczali się na Żydach okrutnych czynów
3. Opowiada również o tak zwanych Judenjagd, inaczej polowaniach na Żydów, w których udział brali niemal zawsze Polacy, od strażaków po wieśniaków. Według Grabowskiego, zamordowano w ten sposób ponad 200 000 Żydów.  
4. W Polsce było bardzo mało współczucia dla Żydów, którzy byli masowo mordowani, a ludzie, którzy zaryzykowali ich ukrywanie, narażali się przede wszystkim na możliwy donos ze strony swoich sąsiadów  - m.in. takie tezy pojawiły się w tekście.

Wydawca portalu do chwili obecnej nie zareagował na pismo.

- Ten artykuł został bardzo negatywnie odczytany przez polskie społeczeństwo, wywołał oburzenie. Polacy ratowali Żydów, często narażając własne rodziny, a informacje przytaczane w tekście nie są potwierdzone faktami. Jestem z wykształcenia historykiem i nie zgadzam się na tego typu kłamstwa o Polsce i Polakach. Uważam, że mówienie o winie Polaków i ich odpowiedzialności za II wojnę światową, jest naruszeniem dobra osobistego nie tylko mojego, ale każdego Polaka. Takie tezy przedstawiają bowiem każdego Polaka jako potomka morderców – a na to naszej zgody być nie może – tłumaczy Maciej Świrski, założyciel Reduty, który skierował do sądu pozew cywilny w tej sprawie.

W pozwie jest wniosek o przeprosiny i sprostowanie informacji przedstawionych w tekście. Jednak w zależności od odpowiedzi dziennika prawnicy zanalizują sytuację pod kątem ewentualnego zadośćuczynienia. Wówczas jednak konieczne będzie opłacenie wpisu sądowego, który wyniesie 5% od wnioskowanego zadośćuczynienia. Proces będzie toczył się w Polsce.

- W tej chwili można pozywać dzienniki, zwłaszcza te wydawane w wersji elektronicznej, przed polskimi sądami. Oznacza to, że polski sąd rozpozna sprawę w Warszawie i według polskiego porządku prawnego. Nawet jeśli druga strona będzie chciała powołać świadków – np. Hiszpanów - to w świetle Rozporządzenia Rady (WE) 1206/2001 – a konkretnie art. 17 - istnieje nie tylko możliwość telekonferencji, ale nawet wyjazdu polskiego sądu (polskiego sędziego) do Hiszpanii i zadawania tam – na miejscu pytań do świadków lub stron. Nie ma więc dziś absolutnie żadnych przeszkód by rozpoznawać to według naszego porządku prawnego – mówi mec. Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca Macieja Świrskiego. 

Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

bezkarne wieczne oczernianie Polski i Polakow wiecznie zywe,
wrog nie spi

niestety naiwnym jest myslenie ze mordercy wyraza skruche i zadoscuczynienie, na ogol atakuja ofiary oskarzajac oczerniajac przypisuja innym swoje zbrodnie,

Te wszystkie ataki na Polskę i "dobrze rozpisane na głosy" akty antypolonizmu są - wbrew pozorom - całkiem dobrą nowiną.

Oznaczają bowiem - nie mniej, nie więcej - że żydostwo reprezentowane przez Swiatowy Kongres Zydów jeszcze nie wycisnęło z nas "swoich" 65 mld dolarów...

ZAPRASZAM - http://prognozydocenta.salon24...

Pogonic to talatajstwo lewackie,ukarac WYSOKIMI KARAMI PIENIEZNYMI za pomowienia, i KLAMSTWA!
Zobic pokazowke ,odbierajac szui -Grossowi odznaczenie,ktore dostal od TW OLKA,i ogloscic tego ANTYPOLAKA,osoba non grata w naszej Ojczyznie.
Jak sie sami nie bedziemy SZANOWAC,to nas nikt nie bedzie szanowac!
A na brak szacunku dla NAS,polskojezyczna banda "opozycji", praucuje bardzo wydajnie,donoszac na obecny rzad,i zaklamujac nasza rzeczywistosc polska!
DO DZIELA-KARAC,KARAC,i jeszcze raz-KARAC,to sie chamom odechce!

Gonić te lewicowe łajzy z El Pais, potomków morderczych komunistycznych republikanów z czasów ich wojny domowej. To dlatego tak chętnie słuchają Grossów i Michników, którzy są ich kumplami w komunistycznym fachu! Przecież oni sami tego by nie wymyślili!

Odebrać grossowi Krzyż Kawalerski nadany mu przez komunistę kwasniewskiego,a redakcję pozwać o jak największe finansowe odszkodowanie to nieukom odechce się pisać kłamstwa

PiS - kiedy ekshumacja w Jedwabnem ???
Czas pozwać Grossa za lżenie narodu polskiego.
Art. 133 kk
Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 152 kk
Kto publicznie lży lub wyszydza Naród albo Państwo Polskie, podlega karze więzienia do lat 3 lub aresztu do lat 3.

To całą POje.ną nowoczesną kodomicję z Ubywatelami UB należałoby zamknąć. I wszystkich ich zwolenników. Takiego szamba, jakie wylewają na Rząd i Polaków nie było w naszej historii. Włączając w to zabory i II WŚ. Nawet komuchy nie były tak otwarcie antypolscy jak "opozycja".

Znowu to samo, a poslowie do Sejmu smieja sie ze wszystkich i dalej zlosliwie unikaja przeglosowania skryminalizowania takiego okreslenia.

Pozwany powinien byc JT Gross, skoro na niego powoluje sie ElPais, za to, ze swoimi klamstwami sluzy poparciem do falszywych publikacji jak i El Pais za bezkrytyczne poslugiwanie sie falszywymi doniesieniami innych.

Przecież El Pais tylko pisze, co mu każą starsi. Centrale dezinformacji z Izraela i na Czerskiej niech Reduta pozwie. A ten cały Grabowski...to tylko kolejny szabasgoj albo chrzczony nominalnie w 1944r. Przecież takich mamy w Warszawie od groma!

Kto to jest ten Grabowski. Nazwisko wskazuje, że przebywa w Polsce. Przede wszystkim Grabowskiego jako źródła fałszu, zniesławienia Polski i dezinformacji należy pociągnąć za konsekwencje. Nie tylko pociągnąć ale urwać i dać psom na pożarcie.
Dlaczego o tym mowy nie ma jak Grabowskiego postawić przed sądem? Po osądzeniu i skazaniu tego oszczercy można dopiero skutecznie ścigać hiszpańsko-żydowskie piśmidło.

Jan Grabowski mieszka w Ottawie w Kanadzie I pracuje na Uniwersytecie Ottawskim. Podejrzewam, ze posadke dostal wlasnie za swoje poglady.
Swego czasu zostal ogloszony "persona non grata" w Domu Polskim w Ottawie, miedzy innymi za propagowanie Grossa.

Jest autorem czy wspolautorem jednego z rozdzialow ksiazki "Inferno".
Jak latwo mozna sie domyslic, cala ksiazka jest w duchu "grossowskim".
Za czasow, kiedy szefem MSZ'u byl R. Sikorski, ksiazka ta za pieniadze polskich podatnikow byla rozprowadzana przez polskie placowki dyplomatyczne na swiecie.

Domyslam sie, ze swoje rewelacje El Pais bazuje wlasnie na tym paszkwilu.

Hiszpański dziennik El Pais od 2010 roku kontrolowany jest przez amerykański fundusz Liberty Acquisitions Holding Corp. To rodzaj swoistego wehikułu stworzonego przez grupę finansistów z Berggruen Holdings, kontrolowanej przez Nicolasa Berggruena. To właśnie on razem z Liberty posiada około 60% kapitału hiszpańskiej grupy Prisa, która jest właścicielem dziennika El Pais.
Nicolas Berggruen jest obywatelem USA, chociaż urodził się w Paryżu i opisuje siebie jako obywatela świata. Pochodzi z żydowskiej rodziny, którą zmuszono w czasach nazizmu do ucieczki z Niemiec. Jest synem Heinze Berggruen kolekcjonera sztuki. Znajduje się na liście najbogatszych ludzi czasopisma Forbes. Nicolas Berggruen kontroluje również tzw. Instytut Berggruena powołany w celu "prowadzenia badań i prac nad tworzeniem nowych idei w rządzeniu" który określany jako niezależny Tink, tank.

Bardzo dziekuje koledze za te wazne INFORMACJE!!!To jest cala siec pajakow zydo..kich,ktore oczerniaja nasz Narod gdzie sie tylko da!Nie nalezy ufac zadnemu zydowi,tak mowil moj dziadek,ktory byl w USA przed pierwsza wojna swiatowa!Pozdrawiam Patryjotow!

Jak przywrócić Europie spokój? - O tym co zrobić, żeby zapobiec wydarzeniom podobnym do tych z Manchesteru, o festiwalu piosenki w Opolu, a także informacje o Magdalenie Żuk. https://youtu.be/rT3uxaOFwrc

A potem Żydzi nie rozumieją, skąd w Polsce tyle niechęci do nich.
Przecież tacy Żydzi jak Gross, Grabowski, Michnik, Blumstein opluwają kraj w którym się urodzili i wychowali.
Robią to za pieniądze, bo amerykańscy Żydzi, wspierani przez reżym Merkel chętnie płacą za kłamstwa zdejmujące z Niemców odpowiedzialność.

Jakiej niechęci? Polacy to wprost filosemici, o czym zaświadczy choćby wieloletni sukces rynkowy Wyborczej i wyrosłej na nim Agory, która zbija dzisiaj bąki w innych dziedzinach, jak kina Helios choćby.

A może by tak niezalezna.pl napisała cykl artykułów o podbojach hiszpanów, o kolonizacji, o handlu niewolnikami, o mordowaniu i ograbianiu setek tysięcy Indian.

Drugi temat to działanie żydostwa przeciw Polsce i Polakom po wkroczeniu sowietów na nasze tereny wschodnie. Witali sowietów kwiatami. Następnie na wyścigi kto pierwszy donosili do lokalnego nkwd kto jest Polakiem do eksterminacji.

Trzeci temat to po wojnie antypolska działalność żydów w ppr, kbw, prokuraturze.
Wyroki śmierci na "wrogów ludu"

Czwarty temat, to dzisiejsza działalność przefarbowanych, jak np. nijaki szechter - michnik, soros, balcerowicz

@NETOPELEK, Handel niewolnikami byl zabroniony w imperium hiszpanskim. Indianie ktorzy na wlasnej skorze doswiadczyli azteckich "kwiatowych wojen" witali Hiszpanow jako wybawcow i slusznie.

Hiszpanskim lewakom latwo oczerniac Polske o przesladowania Zydow - swoich wlasnych gudlajow wypedzili w 1495 roku, o ile odmowili ochrzczenia czyli popelnienia apostazji. Od takich przypadkow stworzono sady Inkwizycji pod przewodem przechrzty Thomasa de Torquemada, slynace z lagodnych, ludzkich wyrokow na rzekomych odstepcach od wiary. Od tamtej pory Zydow praktycznie na Polwyspie Iberyjskim nie ma (Portugalia rowniez ich wypedzila), wiec poziom wiedzy na ich temat w hiszpanskich szmatlawcach jest odpowiednio wysoki ...

ZA PRL NIE OSMIELIBY SIE NAPISAC TAKIEGO ARTYKULU. [...]

[Patrz: Regulamin. Nie pisz wielkimi literami. JJC]

Zastanawia mnie fakt dlaczego nie prostują tych oszczerstw sami Żydzi?..Bo to jest ich robota.
Dostają polskie paszporty ...1000 sztuk miesięcznie .chcą do polski...by znów wszystko zaczęło sie od początku

Im na rękę i po cichu popierają najazd islamistów na Europę

Nielogiczne, Polska leży w Europie. sami na siebie kręcą bicz?

Logiczne. Bardzo logiczne. Przyjeżdża czasami taki Szewach i bełkocze o głupotach, a nigdy, powtarzam nigdy nie odnosi się do współczesnych ataków na Polskę. Przypadek? Ma okazje się wypowiedzieć w obronie, ale on nie mieć dobry geszeft w te moment.

Ciekaw jestem, jak ten Grabowski sie naprawde nazywa.

To jest naprawde ciekawe pytanie,gdyz w wiekszosci zydzi przyjmowali polskie nazwiska!!!Pozdrawiam patryjotow!

To pewnie jeden z potomkow XVIII-wiecznych "frankowiczow", ktorych wowczas durny Sas uszlachcil w liczbie 50 - 100 tys. za przejscie na katolicyzm. Przedtem pewnie nazywal sie Rosenzweig albo Blumenfeld (o ile owczesni gudlaje mieli w ogole jakies nazwiska) ...

Kłamiesz jak z nut hasbarowcu z moskiewskiego habad lubawicz: "Frankiści – zwolennicy Jakuba Franka, członkowie żydowskiej grupy religijnej, sekty heretyckiej w stosunku do judaizmu. Sekta istniała w drugiej połowie XVIII wieku do około 1820 roku....". --- To jest wiek 19-ty i nie ma tu żadnego Sasa.

Z tego artykułu wynika że i w Hiszpanii jest wielu takich co czerpali z koryta i utracili niewolników. Polska była dojona i się urwało - z tond ten kwik.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl