Polacy z Żytomierza uhonorowali Lecha Kaczyńskiego

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Paweł Kryszczak

Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl, gdzie pisze o obronności.

Kontakt z autorem

W centrum Żytomierza, na ulicy im. śp. Lecha Kaczyńskiego odbędzie się w sobotę odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej tragicznie zmarłemu prezydentowi RP. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele polskich i ukraińskich władz. Obecny będzie również redaktor naczelny „Codziennej” Tomasz Sakiewicz. Uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie Giełdy Papierów Wartościowych i prezesa GPW Jarosława Grzywińskiego.

Polskie władze na sobotnich uroczystościach w Żytomierzu reprezentować będą m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydencki minister Adam Kwiatkowski oraz córka śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Marta Kaczyńska. Nie zabraknie również członków nowo powstałego klubu „GP” w Żytomierzu, z jego szefową Natalią Kostecką-Iszczuk na czele, oraz redaktora naczelnego „Codziennej” Tomasza Sakiewicza. Niewykluczone, że na uroczystościach oprócz lokalnych władz obecny będzie także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.Tablica upamiętniająca tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem w 2010 r. polskiego prezydenta zostanie odsłonięta na jednym z budynków w pobliżu głównego placu Żytomierza. Za sfinansowaniem tablicy, autorstwa warszawskiego artysty Ryszarda Stryjeckiego, stały m.in. Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz Fundacja „Niezależne Media” i członkowie klubów „GP”. Od ub.r. jedna z ulic, odchodząca od centralnego placu w Żytomierzu, nosi imię prof. Lecha Kaczyńskiego. – Za inicjatywą nadania jednej z głównych ulic Żytomierza imienia prezydenta RP stało Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie – mówi „Codziennej” Włodzimierz Iszczuk, redaktor naczelny „Głosu Polonii”. – Nie bez znaczenia było zaangażowanie w powstanie tablicy mera Żytomierza Serhija Suchomłyna oraz Polaków mieszkających w mieście – dodaje Rafał Dzięciołowski z Fundacji „Wolność i Demokracja”. Zaznacza, że odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy ulicy jego imienia pokazuje determinację blisko 100 tys. Polaków mieszkających w obwodzie żytomierskim, którzy mimo prób wynarodowienia przez władze carskie, a później sowieckie, nadal czują silną więź z Polską.

Po odsłonięciu tablicy odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Lech Kaczyński i relacje polsko ukraińsko-gruzińskie”. Zaplanowano także prezentację książki redaktora naczelnego „Codziennej” Tomasza Sakiewicza pt. „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego” oraz posiedzenie Klubu Galicyjskiego.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Polska doceniona przez unijną komisarz.…

Polska doceniona przez unijną komisarz.…

Pozew w sprawie Amber Gold. Klienci…

Pozew w sprawie Amber Gold. Klienci…

Wspólna deklaracja o współpracy UE i…

Wspólna deklaracja o współpracy UE i…

W Krakowie stanie pomnik upamiętniający…

W Krakowie stanie pomnik upamiętniający…

Zamknięte niebo nad terminalem LNG w…

Zamknięte niebo nad terminalem LNG w…

Polska doceniona przez unijną komisarz. „Projekty bardzo dobrze przygotowywane”

/ FLICKR/EUGENE REGIS/CC BY 2.0

– Przygotowywane przez Polskę projekty dotyczące dofinansowania środkami unijnymi są dobrej jakości i bardzo dobrze przygotowywane – powiedziała podczas posiedzenia połączonych komisji do spraw Unii Europejskiej, infrastruktury oraz gospodarki i rozwoju unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich, wykorzystuje ich dwa razy więcej niż następne państwo na liście. Nauczyliście się przygotowywać bardzo dobrej jakości projekty. Projekty, które składacie są bardzo dobrze przygotowane i także dzięki temu możecie wykorzystywać potencjał inwestycyjny -- powiedziała Bulc.

Komisarz dodała, że w tym roku Komisja Europejska skupia się na transporcie drogowym, ponieważ 73 proc. towarów w UE przewożonych jest właśnie drogami.

Drogi to również rodzaj transportu powodujący najwięcej kłopotów. Praktyki często nie są uczciwe, nie są kontrolowane i dlatego możliwa jest obecność nie całkiem profesjonalnych graczy – stwierdziła.

Obecny na posiedzeniu sejmowych komisji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że rozmowy z komisarz Bulc dotyczyły środków z unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę" oraz nowej unijnej perspektywy budżetowej.

Rozmawialiśmy też na temat przyszłości międzynarodowego transportu drogowego, pakietu mobilności i o dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników  – powiedział minister Adamczyk.

W trakcie wizyty komisarz Bulc w Warszawie KE poinformowała, że zdecydowała się przeznaczyć 800 mln euro na dziesięć nowych projektów transportowych w Polsce z unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę" (CEF).

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl