niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 czerwca 2017

W 2018 wzrośnie wynagrodzenie minimalne?

Dodano: 19.05.2017 [14:06]
 W 2018 wzrośnie wynagrodzenie minimalne? - niezalezna.pl
foto: flickr.com
Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Byłby to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Rafalska zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. Ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów.

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony.

- W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy - stwierdziła. 

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto (był to wzrost o 8,1 proc. - 150 zł - w stosunku do 2016 r). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

2tys netto minimalna pensja a nawet 3 tys to juz bedzie lepiej.
PiS możecie przegrać wybory.
Trzeba podnieśc emeryta tym najbiedniejszym co maja do 2 tys netto. O min 100zl netto i obiecać ze beda podwyżki co roku o co najmniej 100zl netto.
Wiem ze cieżko to wszystko zgrać dopasować ale Trzeba to zrobic i to juz.
ZUS dla małych firm co nie zarabiają 5tys miekscecznie o polowe obniżyć.
Czas juz na teraz. Nie przed samymi wyborami. Ludzie powiedzą ze to kiełbasa wyborcza. Jesli macie naprawić to Juz teraz naprawiajcie.
Sędziów za mordę i won.
Dziękujemy PiS

Nie rozumiem tej polityki malych krokow, przeciez w ten sposob nie dogonimy panstw Europy Zachodniej.

Tylko odwazne dzialania, placa minimalna 3500 netto. Albo lepiej, zeby ciagle nie korygowac tej kwoty, skorelowac ja ze srednia placa. Najlepiej niech placa minimalna wynosi 110% sredniej placy z zeszlego roku. W ten sposob stworzy sie niejako kolo zamachowe gospodarki i w szybkim tempie nasze pensje mocno wzrosna.

Przede wszystkim to wolność gospodarcza , prosty i przejrzysty system podatkowy. Działania skierowane w rozwój edukacji, oraz dotacje państwowe w szybki rozwój przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego. Duże cięcia w administracji rządowej i samorządowej. Tylko takie działania spowodują wzrost płac , każde socjalne manipulacje to tylko pudrowanie trupa i nie spowodują żadnej poprawy w tej materii, tylko powiększą zadłużenie kraju.

Ogólnie to niby wszystko dobrze , tylko pani minister nie do końca, a mianowicie: wynagrodzenia rosną , najniższe emerytury rosną , a pozostałe emerytury to po 4 zł , 10 zł podwyżki. To przecież to co pani robi , to żaden normalny emeryt w życiu na panią i na ten niby solidny rząd nigdy już w życiu nie zagłosuje n, ja zresztą także.Przyjdzie taki moment przy pani metodzie taki moment ,że ci najniżej zarabiający osiągną takie emerytury jak ci którzy piastowali stanowiska , pracowali po kilkadziesiąt lat , a będą zrównani świadczeniami z tymi którzy psim swędem otrzymywać będą tak samo wysokie świadczenia . To jest jakiś chory system rewaloryzacji świadczeń emerytalnych. To jest ogólnie chore rozumowanie .Amen

Rozumiemy potrzeby młodych i dzieci.Niech sa na pierwszy front,ale cos trzeba pomyslec o emerytach.
Przez wiele lat zyjemy za glodowe emerytury,ktore wydzielili nam komusze i POkomusze złodzieje.
Jestesmy od lat wspierającymi partie Premiera Kaczynskiego,zdazylismy się podstarzec i prosimy tez o nas nie zapomnieć p.minister Rafalska.
Za 35 lat pracy zaczynałam w 2008 r emeryture w kwocie 760 zl,a obecnie po rewoleryzacjach przez 8 lat POkomuszego złodziejstwa mam 1160 zl.Jak zyc .

To teraz podziękuj PISowi, że dzięki wcześniejszym emeryturą, ona będzie jeszcze niższa

Jak chcesz to możesz przecież pracować do śmierci, nikt ci nie zabroni. Składka na ZUS i NFZ jest obowiązkowa , ale te pieniądze nie podlegają żadnej kontroli społecznej , żyją z nich urzędasy i banda nierobów a ci, co tyrają dostają ochłap, trollu.

Tyrający 35 lat , okradany co miesiąc w majestacie "prawa" z części swoich dochodów, proszący złodzieja, aby łaskawie rzucił do wyciągniętej łapy ochłap na zakup leków (akcyza ,WAT) i nędzną wegetację(VAT, akcyza, dochodowy). Jakoś nie widzę protestów z powodu, że urzędnicy dzielący jego kasę, żyją sobie na wysokim poziomie. Za mało adoracji dla ZUS i NFZ, pełzania przed gmachami tych instytucji na kolanach i czołobitności. Ciesz się ,że w ogóle, jeszcze wszystkiego sobie nie przywłaszczyli. Zależność jest prosta. najniższe w górę ( PIT), ceny w górę (VAT)i w górę dochodowy do kasy państwa(CIT,VAT i wszelkie inne daniny), należy za taką "łaskę", odprawić na cześć łaskawego rządu mszę dziękczynną.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl