Kornel Morawiecki: Zachowanie Tuska jest bardzo niepoważne

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

Polacy to naród, który ma ogromny potencjał, jednak przez lata był on marginalizowany, nie byliśmy traktowani tak jak na to zasługujemy - mówi Kornel Morawiecki, legendarny działacz Solidarności Walczącej, marszałek-senior obecnego Sejmu, gość Kongresu Polska Wielki Projekt w rozmowie z niezalezna.pl.

Panie marszałku, po raz kolejny spotykamy się na kongresie „Polska Wielki Projekt”. Na jakich tematach najbardziej powinniśmy się skupić? Jakie strategiczne wyzwania stoją przed naszym krajem, według Pana?

Przed Polską stoją zarówno wyzwania globalne jak i lokalne, bo chodzi o to, żeby sprostać tej przemianie, która obecnie jest na świecie. Szczęśliwe to nam się udaje, ponieważ - jak pokazują sondaże - bezrobocie w Polsce maleje, a status materialny Polaków się poprawia. Jednak musimy zmienić trochę sposób naszego funkcjonowania. Właśnie z takiej pracy materialnej musimy przejść do pracy intelektualnej, mentalnej. Polacy to naród, który ma ogromny potencjał, jednak przez lata był on marginalizowany, nie byliśmy traktowani tak jak na to zasługujemy. To jest właśnie wielkie wyzwanie strategiczne, które stoi przed naszym krajem i myślę, że to będzie jednym z głównych tematów naszego czterodniowego spotkania tutaj.

Ostatnio znów wrócił temat uchodźców. UE straszy nas, że powinniśmy liczyć się z konsekwencjami finansowymi jeśli nie zgodzimy się na tzw. „relokację”.

To jest również bardzo poważny problem. Ja już o tym mówiłem - moje zdanie jest takie, że powinniśmy podjąć to wyzwanie. Jesteśmy tą wielką cywilizacja, która właściwie dała światu możliwość istnienia i znajdowanie się w tym momencie, w którym teraz jesteśmy. Jeśli mówimy o uchodźcach, to pamiętajmy, że nie wszyscy są migrantami ekonomicznymi. Tam są też ludzie biedni, pokrzywdzeni przez wojnę i na ich wołanie trzeba odpowiedzieć zarówno organizacyjnie, jak i zwyczajnie duchowo.

Czy to oznacza, że powinniśmy ich przyjąć?

Tak, jednak nie w taki sposób, jak robi to pani Merkel. To musi być odpowiedzialne przyjmowanie skonstruowane w ten sposób, aby nowi przybysze stawali się Polakami, asymilowali się. Jestem przeciwny ściąganiu uchodźców bez żadnej refleksji, czy bez żadnych kryteriów. Powinniśmy tworzyć ośrodki edukacyjno-adaptacyjne, odpowiadać w jakiś sposób na to, co się dzieje obecnie w Europie. Ci ludzie już tutaj są. Jeśli będziemy udawać, że nic się nie dzieje, to nasza cywilizacja stanie przez poważnym kryzysem. Musimy być suwerenni i zjednoczeni, ale muszą być w tym przede wszystkim rozum i odpowiedzialne decyzję.

Jak Pan skomentuje słowa Donalda Tuska, który powiedział, że Polska musi się liczyć z karami za nie przyjęcie nielegalnych imigrantów?

Szkoda komentować, ponieważ to jest niepoważne stawianie sprawy. Uchodźcy, którzy już są w Europie to jest dla nas wyzwanie cywilizacyjne. To co już mówiłem - jeśli nic nie zrobimy, to naszą cywilizację czekają naprawdę ciężkie czasy. Pytanie jest tego typu: czy to oni nas zniszczą, zdominują, czy to my jednak ich wchłoniemy i staniemy się bezsprzecznym liderem na świecie. Jakieś sankcje, o których mówi pan Tusk to jest zwykle straszenie i próba szybkiego rozwiązania obecnego problemu, bez żadnego pomysłu na przyszłość. Bardzo niepoważne zachowanie.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

To ciągle duży problem. Jazda pod wpływem alkoholu

/ pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Duże przyzwolenie społeczne na jazdę po alkoholu i na kacu jest wciąż dużym problemem - oceniają stołeczni policjanci, którzy włączyli się w akcję "Raz, dwa, trzy... zginiesz TY!". Dziś na konferencji prasowej przy pomocy specjalnych gogli pokazali, jak ważna jest trzeźwość za kierownicą.

Eksperci zwracają uwagę, że problem jazdy po wypiciu alkoholu jest wciąż aktualny. Według danych Służby Więziennej w polskich zakładach karnych przebywa ponad 1,3 tys. osób odsiadujących wyroki za spowodowanie wypadków pod wpływem alkoholu.  Dziś w nawiązaniu do zainaugurowanej niedawno akcji "Raz, dwa, trzy... zginiesz TY!" stołeczni policjanci pokazali przy pomocy narko- i alkogogli, jak ważne jest zachowanie trzeźwości za kierownicą.

Bardzo często się zdarza, że osoba, która wypije alkohol, czuje się nieśmiertelna, wydaje jej się, że może jechać bezpiecznie. Są kierujący, którzy tłumaczą to w ten sposób, że bardziej się wtedy skupiają, po takim jednym czy dwóch piwach. Ja to nazwę w krótki sposób: jest to po prostu głupota. Głupota takiego kierującego i jeszcze większa głupota osoby, która decyduje się na to, żeby z taką osobą się poruszać

- ocenił w rozmowie z dziennikarzami kom. Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznego policji.

Marczak zwrócił uwagę na równie nieodpowiedzialne zachowanie osób, które piją alkohol z kierowcami, a później pozwalają im wsiąść za kierownicę. - Nie brakuje takich sytuacji, gdzie odprowadzamy do pojazdu, dajemy kluczyki i pozwalamy na powrót do domu - zauważył.

Na duże przyzwolenie społeczne na jazdę po alkoholu i na kacu zwrócił uwagę także mł. insp. Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego KSP. Jego zdaniem, nawet jeśli alkomat wskazuje 0,0 promila, ale kierowca dzień wcześniej pił alkohol, powinien się zastanowić, czy jest w stanie prowadzić samochód.

Często słyszy się w mediach, że samochód wpadł w poślizg, uderzył w drzewo. Samochód sam nie wpada w poślizg, to kierowca wprowadza go w poślizg, nie dostosowując prędkości i techniki jazdy do warunków panujących na drodze

- powiedział mł. insp. Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego KSP.

Policjanci przypomnieli, że szczególna ostrożność potrzebna jest szczególnie wiosną, bo wtedy ze względu na poprawę pogody zaczynamy jeździć szybciej.

Akcja "Raz, dwa, trzy... zginiesz TY!", w której biorą udział Komenda Stołeczna Policji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny oraz dziennik "Fakt", jest kontynuacją kampanii edukacyjno-informacyjnej, zapoczątkowanej cztery lata temu przez KSP i Służbę Więzienną. W ramach tamtej kampanii udało się przeszkolić ponad 2 tys. osób w WORD i przeprowadzić ponad 30 lekcji wychowawczych dla młodzieży.

Najważniejszą częścią obecnej kampanii mają być historie osób skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz za brawurową jazdę, m.in. tych, które spowodowały wypadek śmiertelny. Jednym z elementów akcji jest film edukacyjny, który będzie wyświetlany przyszłym i obecnym kierowcom. Ma być też emitowany w mediach i w środkach komunikacji.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl