Takie rzeczy tylko u Niemców. Oto jak rozwiązali problem mieszkań dla uchodźców

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

W związku z niedoborem mieszkań w Hamburgu władze miasta zapowiedziały konfiskatę kilku prywatnych apartamentowców. Mieszkania zostaną wyremontowane i wynajęte wybranym przez miasto lokatorom. Ogromny rachunek za remont budynków ma zapłacić właściciel. 

Rada Hamburga znalazła prosty sposób na powiększający się – w związku z napływem uchodźców – niedobór mieszkań. Otóż zapowiedziała, że część prywatnych pomieszczeń zostanie... skonfiskowana. Jak podają lokalne media, sześć apartamentowców zostało przekazanych w miniony weekend powiernikowi, który ma zająć się ich renowacją.

Mieszkania znajdują się w centralnej części Hamburga – dzielnicy Hamm. Zostaną one teraz odremontowane i wynajęte osobom wybranym przez miasto z woli właściciela. Co ciekawe, to właśnie właściciel zostanie obciążony kosztami związanymi z odnowieniem budynków. Szacuje się, że rachunek będzie opiewał pięciocyfrową kwotę.

Hamburg miał problemy z lokalami dla 1,7 mln mieszkańców miasta jeszcze przed przyjęciem imigrantów w 2015 r., a obecnie każdego dnia do Hamburga przybywa około czterystu uchodźców. Władze miasta zaczęły więc konfiskować nieruchomości komercyjne i przekształcać je na mieszkania. Jednak przejęcie prywatnych budynków mieszkalnych nigdy wcześniej nie miało miejsca. 

Problem z niedoborem mieszkań jest na tyle poważny, że miasto ratuje się budowaniem lokali tymczasowych z kontenerów. Uruchomiono również specjalną linię, na którą mają dzwonić mieszkańcy, którzy uważają, że nieruchomość jest niezamieszkana od czterech miesięcy. Wtedy może ona zostać przejęta przez miasto.

Podobną uchwałę chciały przyjąć władze Berlina, który zmaga się z identycznym problemem. Została ona jednak uznana za niezgodną z konstytucją. Nie wiadomo zatem, dlaczego udało się ją przepchnąć w Hamburgu.

Dziennik „Die Welt” przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch lat Niemcy przyjęły około 1,8 mln migrantów i uchodźców. Liczba ta obejmuje 300 tys. osób, których wnioski o azyl zostały przyjęte i 1,5 mln osób, których wnioski są wciąż rozpatrywane.
Źródło: niezalezna.pl,dailymail.co.uk

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie zabrakło emocji podczas konfrontacji. Agent ABW ujawnił, co sądzi o pracy dawnego szefa

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Były funkcjonariusz gdańskiej ABW mówił dziś podczas konfrontacji, że ws. Amber Gold doszło do "przejęcia sterowania" przez ówczesnego wicedyrektora delegatury ABW Jarosława Dąbrowskiego. Sam Dąbrowski stwierdził, iż "pierwsze słyszy", by jego polecenia były odbierane jako "ręczne sterowanie".

- Styl zarządzania wicedyrektora Jarosława Dąbrowskiego można określić jako ręczne sterowanie. W sprawie Amber Gold można nazwać styl zarządzania jako przejęcie sterowania, czyli więcej niż ręczne sterowanie

 - mówił w czasie konfrontacji podczas posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold świadek, który w czasie sprawy Amber Gold pełnił funkcję naczelnika wydziału operacyjnego gdańskiej delegatury ABW. - Moja decyzyjność ograniczała się do rutynowych najprostszych czynności - dodał.

Z kolei Dąbrowski stwierdził, że z tego co pamięta, była bardzo duża swoboda w planowaniu i realizowaniu zadań.

- Nie wykluczam, że były jakieś moje uwagi i polecenia, bo od tego jestem, żeby wydawać polecenia i nakierowywać funkcjonariuszy, żeby nie schodzili z wytyczonej linii pracy operacyjnej. Ale nie zgadzam się, że było to ręczne sterowanie

 - mówił. "Jestem dyrektorem, który daje dużą swobodę. Pierwsze słyszę, że moje polecenia były odbierane jako ręczne sterowanie" - dodał.

Ponadto Dąbrowski stwierdził, że naczelnik miał prawo wszczynać sprawy operacyjne i kilka takich wszczął.

Były naczelnik wydziału operacyjnego gdańskiej delegatury ABW zeznał z kolei, że wszczęcie sprawy operacyjnej było jedną z decyzji, którą Dąbrowski zastrzegł do swojej akceptacji.

- Nie mogłem wszcząć żadnej sprawy operacyjnej bez akceptacji

 - podkreślił.

Dąbrowski z kolei tłumaczył, że z centrali ABW zwrócono mu uwagę, że powinien ściśle nadzorować wszczynanie spraw, "żeby nie było rozdwojenia". Jak mówił, po spotkaniu w centrali - jak pamięta - polecił ówczesnemu naczelnikowi, że musi z nim wszystko konsultować, ponieważ "sformułowano zalecenie, że ja też powinienem widzieć zasadność wszczęcia".

Były wicedyrektor gdańskiej delegatury ABW zeznał również, że jednym z argumentów, aby nie rozpoczynać aktywnych działań operacyjnych ws. Amber Gold było to, że zajmowała się tym już gdańska policja i że chodzi o przestępczość zorganizowaną poza właściwością ABW. Jak dodał, decyzja o tym została podjęta w gronie trzech osób z kierownictwa delegatury, ale nie pamiętał kto na tym spotkaniu dysponował wiedzą na temat aktywnych działań policji.

Z kolei były naczelnik mówił, że z tego, co pamięta, nikt mu nie rekomendował niepodejmowania aktywnych działań.

- W mojej świadomości wiedza na temat działań policji pojawiła się już po podjęciu decyzji, o której mowa

 - dodał. 

Źródło: PAP, Twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl