Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Takie rzeczy tylko u Niemców. Oto jak rozwiązali problem mieszkań dla uchodźców

W związku z niedoborem mieszkań w Hamburgu władze miasta zapowiedziały konfiskatę kilku prywatnych apartamentowców.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
W związku z niedoborem mieszkań w Hamburgu władze miasta zapowiedziały konfiskatę kilku prywatnych apartamentowców. Mieszkania zostaną wyremontowane i wynajęte wybranym przez miasto lokatorom. Ogromny rachunek za remont budynków ma zapłacić właściciel. 

Rada Hamburga znalazła prosty sposób na powiększający się – w związku z napływem uchodźców – niedobór mieszkań. Otóż zapowiedziała, że część prywatnych pomieszczeń zostanie... skonfiskowana. Jak podają lokalne media, sześć apartamentowców zostało przekazanych w miniony weekend powiernikowi, który ma zająć się ich renowacją.

Mieszkania znajdują się w centralnej części Hamburga – dzielnicy Hamm. Zostaną one teraz odremontowane i wynajęte osobom wybranym przez miasto z woli właściciela. Co ciekawe, to właśnie właściciel zostanie obciążony kosztami związanymi z odnowieniem budynków. Szacuje się, że rachunek będzie opiewał pięciocyfrową kwotę.

Hamburg miał problemy z lokalami dla 1,7 mln mieszkańców miasta jeszcze przed przyjęciem imigrantów w 2015 r., a obecnie każdego dnia do Hamburga przybywa około czterystu uchodźców. Władze miasta zaczęły więc konfiskować nieruchomości komercyjne i przekształcać je na mieszkania. Jednak przejęcie prywatnych budynków mieszkalnych nigdy wcześniej nie miało miejsca. 

Problem z niedoborem mieszkań jest na tyle poważny, że miasto ratuje się budowaniem lokali tymczasowych z kontenerów. Uruchomiono również specjalną linię, na którą mają dzwonić mieszkańcy, którzy uważają, że nieruchomość jest niezamieszkana od czterech miesięcy. Wtedy może ona zostać przejęta przez miasto.

Podobną uchwałę chciały przyjąć władze Berlina, który zmaga się z identycznym problemem. Została ona jednak uznana za niezgodną z konstytucją. Nie wiadomo zatem, dlaczego udało się ją przepchnąć w Hamburgu.

Dziennik „Die Welt” przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch lat Niemcy przyjęły około 1,8 mln migrantów i uchodźców. Liczba ta obejmuje 300 tys. osób, których wnioski o azyl zostały przyjęte i 1,5 mln osób, których wnioski są wciąż rozpatrywane.

 



Źródło: niezalezna.pl,dailymail.co.uk

 

#imigranci #uchodźcy #Hamburg #Niemcy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo