niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
22 lipca 2017

Wielkie zmiany ws. komorników. NOWE PRZEPISY

Dodano: 16.05.2017 [20:26]
Wielkie zmiany ws. komorników. NOWE PRZEPISY - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Rząd przyjął dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników. Resort podkreśla, że są to przełomowe regulacje zawarte w propozycji zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawy o komornikach sądowych, a także odrębnej ustawy o kosztach komorniczych. Zmiany zapobiegają nadużyciom i służą zwiększeniu prestiżu zawodu komornika.

O zmianach dotyczących komorników mówiła premier Beata Szydło:

- Te ustawy mają wprowadzić regulacje, które będą pozwalały na egzekucję prawa przez komorników, a jednocześnie zagwarantują interes zwykłych obywateli. Wielokrotnie można było dowiedzieć się z mediów, jak bezduszni komornicy postępowali z rodzinami, z ludźmi, którzy byli przez nich pozbawiani w bezwzględny sposób możliwości normalnego funkcjonowania – mówiła na konferencji prasowej premier Szydło.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypomniał, że patologie w egzekucji komorniczej niejednokrotnie narażały obywateli na niezasadne straty i bulwersowały opinię publiczną. Głośnym przykładem była choćby sprawa rolnika, któremu odebrano ciągnik, mimo że to nie on był dłużnikiem.

- Te projekty stanowią realizację zobowiązań dobrej zmiany w zakresie standardów działania komorników, tak aby rozmaite patologie nie były na porządku dziennym i nie stanowiły niemal reguły, a państwo reagowało, stojąc po stronie pokrzywdzonych[...] Poprzedni rząd wydawał się być głuchy wobec tych wszystkich informacji, ludzkiej krzywdy i pokazów bezkarności ze strony niektórych komorników, którzy dopuszczali się jawnych nadużyć władzy – mówił minister Ziobro.

Skalę nieprawidłowości pokazują dane dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej komorników. Tylko w ciągu 6 lat liczba wniosków o pociągnięcie komorników do odpowiedzialności dyscyplinarnej wzrosła z 30 w 2010 r. do 102 w 2015 r., co stanowi wzrost o 340 proc.

- Wyłaniał się obraz bezdusznego, bezwzględnego komornika, który bardziej kojarzył się z grabieżcą niż z funkcjonariuszem państwa. A zawód komornika jest bardzo potrzebny. Potrzeba w nim ludzi rzetelnych, realizujących w sposób profesjonalny swoje obowiązki, służących państwu i obywatelom – podkreśla Zbigniew Ziobro.

CO SIĘ ZMIENI?
Zgodnie z projektem, w sposób istotny zwiększone mają zostać uprawnienia nadzorcze i kontrolne Ministra Sprawiedliwości nad komornikami. Będzie on mógł, w ramach postępowania administracyjnego, z urzędu podejmować działania prowadzące nawet do usunięcia komornika z zajmowanego stanowiska, a wcześniej do zawieszenia go w czynnościach, jeśli komornik rażąco naruszy prawo.

Inną ważną zmianą jest wprowadzenie obowiązku nagrywania poszczególnych czynności egzekucyjnych komornika przeprowadzanych w terenie. Nagranie takie ma być elementem akt postępowania, włączanym do protokołu. To odpowiedź na zgłaszane często skargi dotyczące sposobu przeprowadzania czynności przez komorników, nie tylko pod względem prawnym, ale też kultury osobistej.

Przy egzekucji komornik każdorazowo będzie zobowiązany do wręczenia dłużnikowi klarownego formularza skargi, tak aby każdy mógł skierować ją do właściwego sądu, jeśli doszło do nieprawidłowości. Dziś ponad 80 proc. skarg na komorników nie jest uwzględniana przez sądy, często z powodu drobnych uchybień formalnych.

Projekt wprowadza również zasadę, że gdy dochodzi do przymusowego otwarcia przez komornika mieszkania dłużnika lub przeszukania takiego mieszkania, wówczas musi to nastąpić w asyście policji.

Zmienione zostały także zasady prowadzenia egzekucji z ruchomości, między innymi poprzez precyzyjne określenie ruchomości, które nie podlegają zajęciu. Ograniczy to arbitralność w podejmowaniu decyzji mogących pozbawić dłużnika  przedmiotów niezbędnych dla codziennej egzystencji. Chodzi o takie przedmioty i urządzenia domowe,  jak lodówka, pralka, odkurzacz, łóżko czy kuchenka służąca do przygotowywania posiłków.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Czas najwyższy zaprowadzić sprawiedliwość w Sądach Najwyższych.Nie uczciwa kasta sądownicza musi odejść.

Czas najwyższy zaprowadzić sprawiedliwość w Sądach Najwyższych.Nie uczciwa kasta sądownicza musi zniknąć.

Odmówiłem przyjęcie mandatu karnego za nie zapięte pasy bezpieczeństwa z racji wykonywanego zawodu tj;TAXI dlatego że prawo zwalnia mnie z tego obowiązku.Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego bez mojego udziału na moją niekorzyść.Wyrok zapadł błyskawicznie.Ze 100 zł. zrobiło się 500 zł.z kosztami postępowania oraz z lichwiarskimi opłatami przez komornika Sądowego za rządów Platformy Obywatelskiej.Niech władze PIS-u zwrócą na to uwagę.Mój przykład to tylko kropla w tak nieuczciwym systemie który miał władzę i nadal z niej korzysta.Komornik mnie straszył gdy nie zapłacę to koszty urosną do kilku tysięcy zł.

Za jakiś czas zabierzemy się za WINDYKACJE !!! Tym będziemy zabierać wszystko i karać będziemy pracowników, którzy wyłudzali telefonicznie kasę, zrobimy drugie łagry !!! Pamiętajcie, że wasze dane mamy już kto wydzwaniał i naciągał, jesteś tak samo winny i poniesiecie konsekwencję !

Brawo .
Też jestem za odebraniem tym komornikom całego majątku, jak nie będzie mógł udowodnić skąd go posiada.
W Lesznie jest taki komornik co zonie płaci alimenty ok. 5tys.zł a udokumentowane dochody to około 3600. I co o tym myśleć.Chyba bał się ze jego stara na rozprawie rozwodowej wyjawi jego kombinacje.
Zawsze mówiłam , ze tylko kanalia życiowa może zostać komornikiem. Nikt kto ma choć trochę przyzwoitości nie podejmie się tego zawodu.

Mafia sądowo-komornicza działała za PO-PSL jako zalegalizowana mafia do robienia milionowych przewałów.

Rząd przyjął dwa projekty a kiedy to wchodzi w życie ?

BARDZO DZIEKUJę WIEDZIAŁAM ,ZE TU NA TEJ STRONIE MOGĘ LICZYĆ NA PRZYJACIÓŁ ,JUŻ SAMO TO ŻE KTOŚ PISZE,dziekujĘ i redakcji niezaleŻnej ..pozdrawiam !

Odebrac majatki komornikom, zdobyte na oszustwach, na okradaniu ludzi.

Brawo Minister Ziobro. Na pewno istnieje wielka konieczność ucywilizowania postępowania komorników, bo w większości idą oni na zysk, który często jest po prostu złodziejski. Wiem coś o tym, bo przez parę lat miałem z nimi do czynienia.
Przykład: Złodziejski bank nie chce iść mi na rękę i nie chce zrestrukturyzować mi kredytu (negocjacje prowadzę przez prawie rok i spłacam ile mogę). Jednego dnia przekazuje sprawę komornikowi, a drugiego sprzedaje moje zadłużenie jakiemuś funduszowi. Udaje mi się wstrzymać egzekucję (bo wszak bank mój dług sprzedał), ale komornik i tak nalicza mi swoje "koszty" - prawie 5 tys. zł. Jego robota polegała tylko na wysłaniu paru urzędowych pism do mnie, do mojej firmy i do banku. Nie mam wyjścia i muszę go spłacić. Czy to jest w porządku??? - NIE.
Ale co najciekawsze - wyszło to mi na zdrowie !!! Fundusz, który odkupił od banku mój dług w jakimś większym pakiecie, nie ma do niego tytułu prawnego. Nawet e-sąd w Lublinie nie wydał im nakazu zapłaty. Wycofali pozew i sprzedali go kolejnemu funduszowi, który też takiego nakazu nie otrzymał, a przed rozprawą w sądzie okręgowym też wycofał pozew. Boją się przegranej w sądzie. A dlaczego - bo odkupili go za marny procent całości i nie są w stanie udowodnić dlaczego żądają pełnej sumy.
Jeśli ktoś ma z nimi kłopoty, to polecam zalogować się w e-sądzie w Lublinie (poprzez internet) i sprawdzać, czy przeciw nam nie jest toczone jakieś postępowanie.
Jakby były jakieś zapytania jak się bronić przed tymi złodziejskimi praktykami - służę pomocą.

13 lat komornik zabiera mnie miesięcznie około 500zł,jest to roszczenie spółdzielni mieszkaniowej,nie żaden przekręt ,ani razu nie otrzymałam stanu mojego konta u komornika ,a moje zapytania i pisma odsyła do ZUS,podobno moje roszczenie jest już przedawnione i on z urzędu powinien sprawę podać do sądu,proszę może ktoś wie,nie mam się kogo zapytać,kancelarie prawne zbyt drogie,może są jakieś strony w internecie gdzie mogłabym zapytać,spółdzielnia w porozumieniu z notariuszem zrobiła co chciała w sądzie!

" Katarzyno", dobrze Ci radzą! Ja pracuję w powiecie.Kilka pokoi ode mnie na tym samym piętrze jest własnie Prawnik, zatrudniony w powiecie w Biurze Porad Prawnych.Już od kilku lat obowiązkowo w każdym powiecie musi być taki prawnik, świadczący darmowe porady prawne dla ludzi gorzej sytuowanych, czy w ciężkiej sytuacji w danej chwili. Bogatego za darmo nie mogą przyjąć. Weż całą dokumentację idż do tego prawnika, przedstaw mu sprawę. Ale proponuję najpierw telefonicznie się z nim umówić i zapytaj jakie i skąd masz dać mu zaświadczenie o zarobkach, czy np. zaświadczenie z GOPSu. On musi w tym wypadku stwierdzić, że może cię przyjąc za darmo.Życzę Ci powodzenia.Jak masz jakieś pytanie, to napisz, a ja się pójdę u siebie zapytam i Ci odpiszę.

Iść po poradę do prawnika, są darmowi i dobrze doradzą. Z ZUSu pobrać zaświadczenie ile spłaciłaś pieniędzy i sprawę skierować do sadu, bo tu jest coś nie tak.

W pobliżu sądów jest wielu radców prawnych. Zadzwoń, uzgodnij wstępnie cenę usługi, zabierz wszystkie dokumenty i udaj się po poradę. Tam gdzie ja byłem, tego typu usługa warta była w przedziale 30-50 zł

"Komornika złodzieja trzeba rozliczyć" też tak uważam. Ogromne miliony bo okradali Polaków, doprowadzali do tragedii. Oby ich szlag trafił, niech te miliony wydadza na choroby swoje i swoich rodzin.

Nareszcie, i u nas będzie po ludzku. Jak komornik może zarabiać miliony? Kradnie, okrada ludzi. Pare lat temu komornikowi spodobał się stolik antyk, a mój dług to było 340 zł. Tłumaczę mu, że przecież wszedł pan na moje pobory, i za parę dni tą sume pan zabierze. Nie pomogło, Po godzinie przyjechał z jakimś bandytą, który mnie pchał i wyniesli ten stolik, a z poborów pobrał 250 zł, czyli stolik wycenił na 100 zł? To było złodziejstwo. Skończył marnie bo ktoś go oparzył bo nie wytrzymał nerwowo złodziejskich metod.

Czy rząd zajmie się też firmami windykacyjnymi? to dopiero banda. Dzwonią wymuszaja, żądają danych adresowych, peselu i na koniec wyzywają.

Komornik zabierał z emerytury 500 zł dla mężą, zgoda tak musi być, ale swołocz również zablokował konto i zabrał reszte emerytury. A to jest złodziejstwo i takich trzeba karać sądownie i ich opiekunów czyli prezesów sądu,ze na to pozwalają.

Niektórzy komornicy, szczególnie tzw. panie, to bezwzględne szuje, tak jak ta co ukradła przetwory dla dziecka i sama je zjadał, bo przecież nie sprzedała ich.

mam nadzieję, że kompoty, dżemy, ogóreczki temu babsztylowi wyjdą jakąś chorobą, daj Boże. Złodziejka a nie urzędnik...

Komornik wszedł na emeryturę, i ZUS wypłacał mu około 400 zł, ale cwaniak-przestępca również z konta zabrał 1500 zł. I pozbawił nas środków do życia. Czy taki oprych nie powinien być ukarany i wywalony na zbity pysk?

Brawo! Takie zmiany sa oczekiwane od dawien dawna.

Większość akcji komorniczych np siłowe wejście do domu już teraz muszą odbywać się w asyście policji, no ale to nie powinno oznaczać udziału policji w czynnościach komorniczych jaki teraz nagminnie się odbywa np poprzez udzielanie komornikowi informacji z zasobów policyjnych czyli informacji które komornik powinien już posiadać aby w ogóle przystępować do swych czynności! Ponadto dziwi bezgraniczny dostęp do danych osobowych przez komornika a przy tym wykorzystywanie tych informacji w niewłaściwy sposób np wie, że dłużnik jest współwłaścicielem nieruchomości pochodzącej ze spadku ale pomimo tego bez wymaganych dokumentów tj tytułu wykonawczego na resztę współwłaścicieli stara się doprowadzić do jej licytacji, co może wynikać z nieznajomości przez niego prawa, no ale po co w takim razie ta obowiązkowa asysta policji, jeśli nie wie co komornik robi? Po prostu w każdej gminie powinna być grupa przeszkolonych do tego celu policjantów, którzy wiedzą kiedy komornik przekracza swe kompetencje i są z tego tytułu surowo rozliczani, gdy stronniczą lub nie dopełnią swych obowiązków, bo nie po to będą powołani aby uwiarygadniać farsę, jeśli ta odbywa się w imieniu prawa?

jeżeli dłużnikiem jest klient banku niemieckiego,ściga go urzędnik państwa polskiego i doprowadza do dożywotniej biedy.W Austrii można ogłosić niewypłacalność co trzy lata i zacząć od nowa.Polacy są planowo niszczeni przez komorników.USA jest inaczej cała UE jest inaczej jednak w POLSCE łamiemy wszystkie przepisy.BOŻE daj nam mądry RZĄD który nie je z ręki zachodnim lub komuszym bankom.

RE as .Koles my as .Jak nie potrafisz to nie wlaz na afisz. Obojetnie czy to PO czy Pis jesli jest nieudolne to do wymiany .Tu nie ma taryfy ulgowej . Brak czasu .

Przy komornikach to warszawska reprywatyzacja jest niczym zerem.

Ziobro oglupia i wprowadza srodki zastepcze .Nad komornikiem jest sad przy ktorym dziala to rola sadu i ich prezesow jest kontrola nad kramem komorniczym i notaratem .
Ziobro drapie sie roczkami po nasie jak swedzi go tylek .On powinien poprawic sobie IQ bo testy balonowe jaki z niego filantrop to co on robi a raczej nierobi to dla naiwnych.Za przewinienia komornicze w 50 % ponosi komornik a 50% skarb panstwa . Za przekrety komornika powinien ponosic rowniez prezes sadu a nie skarb panstwa .

Moja rada jest prosta: piłeś, nie bredź i nie obniżaj poziomu zawartych tu wypowiedzi.

na 100% prezesi sądów-pracodawcy komoników powinni odpowiadać za przestępcze działania komorników ale także firm windykacyjnych. Sady ida na rękę cwaniakom z firm windykacyjnych

A może tak Panie Wojak zastąpisz Pana Minister Ziobro jeżeli to takie łatwe.Zyczę powodzenia jeżeli wierzysz Pan w polskie sądy.A nawiasem nie jest Ziobro tylko Minister Sprawiedliwości Pan Zbigniew Ziobro.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl