niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 czerwca 2017

Dentyści wrócą do szkół?

Dodano: 16.05.2017 [16:46]
Dentyści wrócą do szkół? - niezalezna.pl
foto: pixabay.com/CC0 Public Domain
Trwają prace nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Resort przyznaje, że prace nad projektem są "w fazie wstępnej", ale zapewnia, że nie planuje nakładać na samorządy obowiązku finansowania gabinetów.

W najbliższym czasie, w resorcie planowane jest spotkanie z lekarzami dentystami. "Decyzja dotycząca działań, które będą miały zwiększyć dostęp do świadczeń dentystycznych dla dzieci w wieku szkolnym, zapadanie po wysłuchaniu opinii zainteresowanych stron" - poinformował we wtorkowym komunikacie resort zdrowia.

Ministerstwo podkreśla, że "prace na projektem założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym są w fazie wstępnej". "Z tego względu kwestie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach, w tym również opieki stomatologicznej, nie zostały jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięte" - napisano w komunikacie.

MZ zapewniło też, że nie planuje nakładać na samorządy obowiązku finansowania tworzenia gabinetów dentystycznych w szkołach.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, iż ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem – w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc., średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi.

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego każdy pacjent ma prawo m.in. do badań kontrolnych (trzy razy w roku), leczenia próchnicy, znieczulenia do zabiegów oraz usunięcia zębów. Dorośli pacjenci mają też prawo do leczenia kanałowego zębów przednich, a dzieci i kobiety w ciąży i połogu - wszystkich zębów.

Dzieciom i młodzieży przysługują także m.in. zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych (raz do ukończenia 8. roku życia) oraz lakierowanie wszystkich zębów stałych. Dzieci do ukończenia 12. roku życia mogą też liczyć na leczenie ortodontyczne.
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Bardzo dobry pomysł, dobrze działało w latach mojego dzieciństwa. Jedyny minus to że nie było znieczulenia xd

Wszystko pięknie tylko jeden podstawowy problem czy będzie się opłacało dentyście, każdy woli przyjąć prywatnie za konkretne pieniądze a nie grzebać w śmierdzących niedomytych zębach i tracić czas na często rozwydrzone bachory, kto pracował z dziećmi to wie zwłaszcza dziećmi produktami współczesnego wychowania.

A ja znam szkołę z gabinetem i uważam że to bardzo dobry pomysł. W mniejszych szkołach można zrobić dyżury np2 razy w tyg. A pomysł z objazdowe gabinetem kontrolnym tez nie jest zły.

Dlaczego tyle negatywnych uwag?
To proste, dwa razy w roku oczyszczanie zębów przez asystentkę dentysty i jak są jakieś problemy to od razu skierowanie do dentysty zanim zmiany nie są duże.

Cel szczytny ale nie wiem czy potrzebny, dentysta w szkole z kim się nie zgadać to był wyrwiząb który tylko potrafił rwać a nie leczyć zęby ewentualnie założyć byle jak plombę która potem odpadała z połową zęba do tego sprzęt pamiętający niejednokrotnie Gomułkę. Po takich "Dentystach" młodzi ludzie unikają w dorosłym życiu kontaktu z tymi lekarzami jak ognia. Nie czarujmy się środki będą na to wężowe a więc byle jaki sprzęt jak i byle jacy dentyści. Lepiej aby został podwyższony ogólny standard usług w NFZ dentystycznych i ilość usług jakie ten wykonuje w ramach kontraktu bo aktualnie to katastrofa

Jestem właśnie takim szkolnym "wyrwizębem" i nie zgadzam się z powyższą opinią. Leczyłam zęby w szkole w drugiej połowie lat 80-siątych. Wtedy w każdej szkole był gabinet dentystyczny. I nikt mi nie powie, że to było coś złego. Wypraszam sobie mierzenie wszystkich dentystów jedną miarą. Dzisiaj nie wyobrażam sobie pracy w szkole, chociaż z tego powodu, że na każdy zabieg dentystyczny, także przegląd, musi być zgoda rodzica...

Co taki dentysta będzie miał do roboty w szkołach gdzie jest mała liczba uczniów? W szkołach-molochach brakuje miejsca zatem wydzielanie gabinetów nie poprawi sytuacji lokalowej.

Stomatolog szkolny może robić przeglądy a leczyć powinien stomatolog w przychodni, który otrzyma skierowanie na leczenie. Dzieci nie mogą borować zębów w szkole bo to miejsce do nauki ale krótko trwająca kontrola będzie super.

Co zatem? Może objazdowy autobus stomatologiczny, który w ciągu jednego-dwóch dni przebada wszystkich uczniów i poinformuje rodziców, zaalarmuje o próchnicy. Taka akcja kontrolna 2-3 razy w roku.

A leczenie w przychodni bo tam są warunki i dzieciaki nie zrywają czasu na lekcjach w celu zakładania plomby.

Na taką fuchę załapią się ci najgorsi/sze i najnikczemniejszej postury,niezdolni.ne wyrwać zęba.Biedne dzieci.

Pamiętam jeszcze szkolnego stomatologa i terror jaki budził;). Mówcie o komunie co chcecie ale w szkołach był i dentysta i tzw higienistka a dziś?

Stomatolog w szkole nic tak naprawdę nie zmieni. Trzeba ograniczyć spożycie cukru który jest jednym z głównych powodów próchnicy. Brak nawyku dbania o higienę jamy ustnej również wpływa negatywnie na stan uzębienia.
Ale to leży w kwestii rodziców a nie stomatologa czy szkoły.

Samorządy to działacze PO-PSL.... To właśnie oni wygonili z Polski 4 mln młodych ludzi. Myślicie że teraz znajdą kasę na coś innego niż ośmiorniczki i policzki wołowe?

Re .aar .Pieniadze pojda z twojej kieszeni ktore dasz dobrowolnie bo na dzieci nie wolno skapic .

Hahah.. skad wy wezmiecie tych dentystow ? Z lapanki ? SKad pieniadze na wyposazenie gabinetow ? To sa grube dziesiatki tysiecy zlotych. To nierealne.

kodomita niech idzie se poskakac u sfetra :) kasa bedzie bo sie powywala biurwy pozatrudniane za ryzego 8)

o ile wiem to PIS rządzi prawie dwa lata
ile tych biurew pozatrudnianych przez ryzego wyleciało na bruk?
A pytanie o koszty jest zasadnicze,bo chodzi tu o grube tysiące. I przez większość czasu będą te gabinety stały puste

samorzady maja kase tylko zle ja przeznaczaja na przyklad na chec przyjmowania najezdcow, in vitro, aqua parki , wylozenie plytek na wiejskich drogach, wyremontowanie prywatnych domow burmistrzow itp bandy. itp. pierdy.

Niestety muszę się z tym zgodzić.

super, tak trzymać !!!

no tak, tylko że o tym ma decydować burmistrz i starosta
a oni mówią że nie ma bo 500+

konkretnie: którzy ?

... pachnie populizmem

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl