Hermann i Angela

Dwa dni temu trzy osoby, w tym mec. Stefan Hambura, podjęły protest głodowy, w którego ramach domagają się od Republiki Federalnej Niemiec przyznania Polakom statusu mniejszości narodowej. Co ciekawe, Polacy, których przed 1939 r. mieszkało w Niemczech około miliona, mieli wówczas taki status. Co więcej, przez pewien czas byli nawet mniejszością zdecydowanie uprzywilejowaną. Od 1937 do 1939 r. bowiem, gdy Hitler liczył, że przeciągnie Polskę na swoją stronę, Polacy w Niemczech cieszyli się poparciem III Rzeszy. Zjazd organizacji Rodło w 1938 r. odbył się w największej hali widowiskowej Berlina i był transmitowany przez państwowe niemieckie radio. Potem przyszła wojna i Polacy zostali zdegradowani rozporządzeniem Hermanna Goeringa z 1940 r. do rangi niewolników. I ten stan trwa, mimo że liczba Polaków za Odrą zbliża się już do dwóch milionów. Żadnemu niemieckiemu kanclerzowi, z Angelą Merkel włącznie, jakoś ten kompromitujący stan prawny nie przeszkadza. Kompromitujący? A może po prostu dzisiejsze Niemcy uważają, że niektóre rozwiązania prawne wprowadzone przez ich nazistowskich poprzedników nie są takie złe?

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Zanim nadejdzie terminator

Świat przejmuje się Rosją, islamistami, Chinami, klimatem, ale nie wiem, czy najbardziej nie powinien się przejmować rozwojem technologii informatycznych. Czy któregoś dnia nie obudzimy się w świecie jak z „Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka czy „Terminatora” Jamesa Camerona (w obu roboty i komputery stają się autonomiczne i zaczynają pozbywać się ludzi)?

O tym, że sztuczna inteligencja kiedyś się usamodzielni i zacznie robić rzeczy groźne, mówią otwarcie najtęższe umysły Doliny Krzemowej. Cóż, może eksterminacja na razie nam nie grozi, ale już widać, że rozwój technologii generuje coraz większy chaos w sferze gospodarki, wartości czy polityki. Czas już w demokratyczny sposób, na podstawie umowy społecznej, poddać technologie informatyczne oraz cyfrowe regulacjom i kontroli tak samo jak poddawane są kontroli banki czy sektor medyczny.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl