niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Rosji grozi wyczerpanie zasobów ropy i gazu

Dodano: 15.05.2017 [14:58]
Rosji grozi wyczerpanie zasobów ropy i gazu  - niezalezna.pl
foto: Thawt Hawthje/ http://creativecommons.org/ licenses/by/2.0/
Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził dziś nową strategię bezpieczeństwa gospodarczego kraju do 2030 roku. Za jedno z podstawowych zagrożeń w dokumencie tym uznano wyczerpywanie się zasobów ropy i gazu. O sprawie poinformowała rosyjska prasa.

Wśród głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa gospodarczego Federacji Rosyjskiej wymieniono między innymi wyczerpanie eksportowo-surowcowego modelu rozwoju kraju oraz brak rosyjskich firm spoza branży surowcowej wśród liderów gospodarki światowej. Za jedno z zagrożeń uznano również wyczerpywanie się zasobów surowców wykorzystywanych w produkcji paliwa.

Wśród podstawowych zagrożeń dla bezpieczeństwa gospodarczego autorzy dokumentu wymienili również wahanie koniunktury na światowych towarowych i finansowych rynkach, deficyt siły roboczej, wzrost różnicy pomiędzy dochodami zamożnych i ubogich mieszkańców kraju oraz sankcje ekonomiczne, które są określane przez autorów dokumentu jako „środki dyskryminacyjne”. W nowej strategii wskazano też, że Rosja powinna ulepszyć mechanizm wprowadzania posunięć odwetowych na zagraniczne sankcje oraz optymalizować napływ migrantów ekonomicznych.

Kontrolę nad realizacją strategii najprawdopodobniej będzie sprawować rząd, który każdego roku będzie zobowiązany do przedstawienia prezydentowi raportu o stanie bezpieczeństwa gospodarczego.

Pierwsza strategia bezpieczeństwa gospodarczego Rosji była przyjęta w 1996 roku. Decyzję o opracowaniu nowej podjęto dwa lata temu.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Co dekadę jest powtarzany ten slogan o wyczerpywaniu się węglowodorów aż do znudzenia. Stawia się na alternatywne źródła gdyż to potężny biznes, wystarczy tylko patrzeć jak na świecie rozwinęła się cała branża od kolektorów słonecznych po pompy ciepła itd, itp. Wystarczy spojrzeć na ceny tych usług i porównać je z tradycyjnymi. Rachunek staje się oczywisty. A to dopiero tak naprawdę początek. A co do Rosji , nie po to ona gra o Arktykę aby potem nie skorzystać z jej zasobów, ta sama sprawa ma się z Antarktyką, o którą konflikt rozgorzeje w drugiej połowie XXI wieku. Dziś bardzo trudno oszacować zasoby węglowodorów na tym kontynencie, nie mniej czapa lodowa powoli ustępuje, już obecnie w wielu zarządach firm energetycznych wytycza się kierunki eksploracji Antarktyki. Dla niektórych to całkowite science fiction, ale nie nim dla zarządów firm energetycznych.

Wyczerpywanie się zasobów naturalnych to globalny problem, który występuje owszem i w Rosji. Ale ograniczanie tego problemu tylko do Rosji, to bardzo duże uproszczenie. Ja rozumiem, że redakcja chce podnieść morale czytelników, ale ...

to co beda przesylac przez north2 ? NMoze nachodzcow?
Poniewaz nie ma ropy zamkna kurek i za zaplacony gaz nie dostana/ Nie wierze putin to cwana sztuka, kombinuje jak moze a to ze prowadza niszczycielska polityke surowcow naturalnych to od dawna wiadomo, gdzie sa ekolodzy?

bo PĘKNE ze smiechu. Rosja i wyczerpanie zasobów naturalnych. BU HA HA HA! PĘKAM. Oni na maja na jednym hektarze wiecej diamentów i ropy niz cala europa razem wzieta - z czym do ludzi. Najwiekszy kraj swiata obawia sie konca zasobow - PĘKAM ZE SMIECHU!

Oberherszt Kacapstanu przerażony wizją braku mamony na swą politykę odwracania uwagi Rosjan od żałosnej biedy do jakiej ich doprowadził, poprzez niebotyczne zbrojenia i ekspansję na sąsiednie kraje. Inaczej - nowa "rewolucja pazdziernikowa", tyle że to on tym razem w roli cara... :)

Co ty łykasz? Rosjanie są bogatsi od Niemców, Francuzów i reszty europy! łykasz wszystko jak pelikan!

byla sobie Rus Iwana I-go - slugusa mongolskich panow spod znaku Zlotej Ordy; panow ktorzy grasowali po Moskwie przeszlo 250 lat ... dzisiejsi Rosjanie to glownie spadkobiercy mongolskiego dorobku kulturowego oraz wyklecin komunistycznych doktrynerow z piekla rodem; to wlasnie stad bierze sie rosyjski falsz, rosyjski brak gospodarnosci, rosyjskie zakusy imperialne, rosyjskia megalomania i buta oraz rosyjskie knajactwo; mongolskie korzenie kulturowe - to one dookreslaja takiego Wowe z Kremla wraz z jego hunwejbinami ze spec sluzb oraz dawnego KGB; gdy szlag trafi surowce to i szlag trafi Rosje - oni nie maja zadnego pomyslu na jakakolwiek konstruktywna panstwowosc; gdy zaczna sie sypac oraz dzielic w sposob totalny, to wtedy nalezaloby ich jakos uleczyc (jako osobnikow silnie okaleczonych na umysle) i sprobowac nauczyc zyc w sposob godny jak rowniez normalny ...

Rosja ma duże złoża ropy i gazu szacuje się, że wystarczą na jakieś 100 lat. Kraj Putina ma inny problem, świat szuka alternatywnych źródeł energii i w przyszłości zapotrzebowania na ropy i gazu będzie mniejsze dla tego Rosja musie zmienić model swojej gospodarki i zacząć coś wytwarzać, a nie tylko żyć ze sprzedaży dóbr naturalnych.

znaczy że doskonale rozumiemy aktywność rosji w syrii i w całej zatocr perskiej jest to tak zwany priorytet. Jeśli dzisiaj rosja nie zdobędzie europy to jak to mówią po ptokach. Nie będzie komu i zaco niszczyć tych wszystkich rur wiekiej siły. Znaczy że USA górą.

Ok PIS odnosi wiekopomne zwycięstwa, Rosja się zwija w agonii. Krótko i treściwie. Nawet jeśli jutro Rosja padnie, PIS będzie świętował swoją zemstę Smoleńską, i co dalej ? Mam uwierzyć na słowo ? Puki nie stanie się to faktem to tylko wiara i marzenia. Ja nie kupuję złudzeń

Agnostyk - ty "rob" dzieci a nie marudz!
Pani redaktor dobrze pisze.

Rusek przep...ł czas koniunktury na jałowy spór z zachodem, zbrojenia i mrzonki o odbudowie imperium. Teraz przyjdzie czas zapłaty za głupotę. Chińczyk upomni się o swoje /tereny zajęte przez Rosję w XiXw/,a autochtoni o wolność swoich ojczyzn. Rosja okaże się karzełkiem. Chińczyk urośnie w siłę a co na to USA?

To wasze pobozne zyczenie , tyko ze to fake news. Rosja posiada ogromne zloza ropy i gazu , dlatego spijcie spokojne. Jeszcze jedno ,nastepna zla wiadomocs dla "zamartwiajacych" sie o przyszlosc Rosji uczesnikow tego portalu, Pekin- Moskwa to nowy srodek ciezkosci ekonomicznej Siwta. Sorry have nice day.

@tom - waniusza,ropy i gazu to może i tam jest skolko ugodno,ale dzieniuszek na wydobycie już nie chwatajet,a banki nie chcą pożyczać - bandycki najazd na Krym nie opłacił się.Co do tego środka ciężkości,to przypomina mi się opowieść o chińskim słoniu i kacapskiej mrówce idących przez most - " Słoniu ,ale tupiemy,co ? - powiada mrówka" "Ciesz się wania,że jeszcze zboża jest,to samogończyk budiet.A ze słomy to sobie będziecie mogli wiechcie do walonek ukręcić

Fake news albo i nie fake news. Może to być też próba podbicia ceny ropy, bo zaczyna brakować kaski na nowe militarne zabawki. Co do miłości z Chińczykami, na razie jest OK. Przypomnę tylko, że z III Rzeszą też była miłość i współpraca. Symboliczna konsumpcja związku nastąpiła w czasie wspólnej defilady w Brześciu we wrześniu 1939r. Niewiele później nastąpił całkowity rozkład pożycia i dawni kochankowie skoczyli sobie do gardeł. Z Chinami może być różnie. A co jak zechcą zrobić demokratyczne referenda na terenach gdzie jest dużo Chińczyków? Precedens krymski już jest.

Tedy dowiedz się rusku że karlejecie. Dla was środkiem antykoncepcji jest aborcja. Chlejecie na umór jakieś środki do czyszczenia wanien bawicie się w wieloryby jedynie w waszym pijanym mózgu jesteście mocarstwem. Gnijecie jako naród i tylko jedno może was uratować ale akurat od tego jesteście dalecy.

To nie musi być fake news - jeśli raport szacuje wykorzystanie złóż paliw na przestrzeni 100...150 lat, w związku z czym zatwierdza się politykę korzystania z surowców na najbliższe 15 lat. W sprawie układu Pekin - Moskwa masz jak najzupełniej rację. Od jakiegoś czasu z niepokojem obserwuję chińskie inwestycje na terenach, którymi opiekuje się Rosja: Bułgaria, Turcja, Mołdawia, Ukraina, Węgry, Serbia... Chiny przejmują kontrolę nad kluczowymi dziedzinami gospodarek: na Węgrzech energetyka, w Czechach rynek paliw, gdzie podgryzają nasz Orlen, w Grecji przejęli największy port w Pireusie i tak dalej... Dla mnie sprawa jasna - szlak jedwabny ma iść przez kraje transportu morskiego. Niemożliwym jest, by Chiny mogły na taką skalę inwestować bez zgody Rosji na jej terenie.

Kupili 51 % udziałów. Kupiła je firma COSCO.

http://en.chinacosco.com/

W sumie to nie ma wielkiego znaczenia czy jest to 51% czy 100%, jeśli strategiczne decyzje zarządu podejmowane są większością głosów. 51% to większość. Te pozostałe 49% to ew. profit z dywidendy.

Musisz, biedaku, poważnie uzupełnić swoje wiadomości geopolityczne. Ceterum autem censeo ruSSia delendam esse.

Cóś się Wam, Katylina, z cytatami something pojebałos' ?
I ukradliście ulubione powiedzonko wujkowi Katonowi? Starszemu, żeby nie było.

Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?

Na 80 regionów, tylko 10 znajduje się w jakim takim stanie finansowym i gospodarczym. 70 ma poważne kłopoty ekonomiczne, finansowe i społeczne.

Wsród 500 największych przedsiębiorstw świata Rosja ma zaledwie 3 firmy (ropa i gaz). Przykładowo Francja ma takich ok. 33, Polska tylko jedną (Orlen). Lista 500 największych globalnych korporacji jest następująca :

http://fortune.com/global500/list

Mapping :

http://grindgis.com/statistics...

Doskonały graf przedstawiający wielkości gospodarek na świecie :

https://www.weforum.org/agenda...

Gospodarka Rosji jest mała, a Polski taka, jak 11,5 - milionowej
Belgii, czyli i jedna, i druga to maleństwa, co widać dobrze na
grafie.

A tu największe korporacje europejskie (wsród 159 największych
europejskich firm znajdziemy zaledwie 6 rosyjskich, to tyle, co
prawie nic) :

https://en.wikipedia.org/wiki/...

To może być Rosyjska propaganda, by wytłumaczyć później społeczeństwu atak zbrojny na inny kraj. Bo przecież ropa i gaz się wyczerpują...

"Bujda!", "Czego się nie robi żeby podbić cenę?!"
Blablabla. Może i bujda ale chyba każdy zdaje sobie sprawę, że ropa czy gaz kiedyś się wyczerpie. Co wtedy? Gospodarka runie wpiz....u, więc lepiej mieć w zanadrzu jakiś plan niż obudzić się z ręką w nocniku w postaci krachu.

Czego się nie robi by wydobywać gaz metodą odkrywkową w Ruskiej Budzie!

Gdyby tak się stało że zabrakło by w Rosji gazu i ropy naftowej zaraz mielibyśmy III wojnę światową przecież kacapstwo by z głodu pozdychało tam wszystko na tym surowcu oparte!

Czego się nie zrobi żeby POdnieść cenę ropy.

Na pewno, zrobi się -lewatywę, w każdej sytuacji

Tylko Rosji???

Wiem , ale nie POwiem .

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl