​Minister ostro o skandalu podczas mszy smoleńskiej: To ludzie chorzy z nienawiści

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

– 10 maja ludzie, którzy chcą odebrać prawo innym do zgromadzeń, zakłócali mszę świętą w katedrze. To jest przekroczenie kolejnej bariery w kościele – powiedział minister spraw wewnętrznych, komentując skandaliczne wydarzenia sprzed kilku dni. Mariusz Błaszczak podkreślił też, że odbywające w czasie ostatniej miesięcznicy kontrmanifestacje nie były legalne.

10 maja przed Pałacem Prezydenckim odbyły się obchody 85. miesięcznicy upamiętniającej katastrofę smoleńską, którym towarzyszyła kontrmanifestacja zorganizowana między innymi przez tzw. Obywateli RP. Doszło do przepychanek. W ich trakcie naruszono m.in. nietykalność cielesną policjanta oraz jednego z uczestników miesięcznicy, byłego działacza opozycji antykomunistycznej, szefa warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Adama Borowskiego, który po zakończeniu uroczystości został uderzony przez jednego z kontrmanifestantów.

Komentując te wydarzenia szef MSWiA powiedział, że „kontrmanifestacje nie były legalne”. Jak podkreślił, były dwie legalne manifestacje – jedna na Skwerze Hoovera, a druga przy Krakowskim Przedmieściu na wysokości tzw. „Domu Bez Kantów”.

Mariusz Błaszczak tłumaczył, że manifestacja jest legalna wtedy, gdy zostanie zarejestrowane konkretne miejsce, w którym się odbywa. 

Ci, którzy zostali wylegitymowani, są podejrzani o (...) zakłócanie legalnej manifestacji, legalnego zgromadzenia jakim była procesja z archikatedry warszawskiej pod Pałac Prezydencki 

– wyjaśnił.

10 maja ludzie, którzy chcą odebrać prawo innym do zgromadzeń, zakłócali mszę świętą w katedrze. To jest przekroczenie kolejnej bariery w kościele 

– podkreślił minister. Jak dodał, kontrmanifestanci to ludzie „chorzy z nienawiści”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak bydło! Podczas mszy smoleńskiej doszło do szokującego zdarzenia

Zdaniem ministra „demokracja polega na tym, że każdy ma prawo do organizowania swoich zgromadzeń, każdy ma prawo do ogłaszania swoich poglądów, ale nie ma prawa do ograniczania swobód innym”. 

Niech będzie kontrmanifestacja, ale bez blokowania, oddalona o te sto metrów, które jest w ustawie o zgromadzeniach 

– dodał.

Minister podkreślił, że policja zajmuje się wszystkimi sprawami i wszystkimi doniesieniami ws. zajść podczas manifestacji.
Źródło: PAP,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pochowano najstarszego mężczyznę w Polsce

/ Andy Stafiniak \ freeimages.com

Dziś w Czarnowie k. Torunia (Kujawsko-pomorskie) pochowano blisko 109-letniego porucznika Józefa Żurka - najstarszego mężczyzny w Polsce, weterana bitwy nad Bzurą. Były żołnierz zmarł 19 marca. Pogrzebowi towarzyszyła wojskowa asysta honorowa.

Żurka żegnali rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, a także przedstawiciele lokalnych władz, m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Bitwa nad Bzurą, której weteranem był Żurek, trwała od 9 do 18-22 września 1939 r. Polacy zaatakowali Niemców, żeby zatrzymać ich pościg za odradzającymi się we wschodniej Polsce kolejnymi oddziałami armii. Zginęło w niej 15 tys. polskich żołnierzy, 50 tys. zostało rannych, a 100 tys. wzięto do niewoli. Przewaga III Rzeszy w sprzęcie i liczebności oddziałów była ogromna.

Uczestnik tej bitwy, por. Żurek, od dziecka mieszkał w Czarnowie w gminie Zławieś Wielka (Kujawsko-pomorskie). W tej miejscowości jeszcze przed wojną przejął po śmierci ojca gospodarstwo rolne, które prowadził do 78. roku życia. Przeżył blisko 109 lat i we wrześniu 2017 roku, dziwił się, gdy przypominało mu się, że był na emeryturze już od 30 lat. „Dopiero?” - śmiał się najstarszy mężczyzna w Polsce.

Nie chciał opowiadać o przepisie na długowieczność. Chętnie przywoływał za to okres II wojny światowej, gdy wcielony do wojska, musiał walczyć z niemiecką agresją.

Po śmierci 109-letniego porucznika Żurka najstarszym żyjącym w Polsce mężczyzną jest, według portalu najstarsipolacy.pl, urodzony 14 kwietnia 1910 roku Stanisław Kowalski ze Świdnicy (Dolnośląskie), który parę lat temu rozpoczął karierę lekkoatletyczną, bijąc wiele rekordów świata i Europy w biegach krótkich w swojej kategorii wiekowej. Najstarszą Polką jest Tekla Juniewicz z Gliwic, która w czerwcu skończy 112 lat.

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl