niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Rusza wielki remont bazyliki Mariackiej. TRANSMISJA!

Dodano: 14.05.2017 [15:54]
Rusza wielki remont bazyliki Mariackiej. TRANSMISJA! - niezalezna.pl
foto: Brunswyk/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.pl
Bazylika Mariacka w Gdańsku, najczęściej odwiedzany zabytek regionu Pomorskiego będzie mogła być poddana koniecznym remontom, a także działaniom mającym na celu podniesienie jej atrakcyjności turystycznej. Dziś o godz 16. w obecności Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Selina oraz Proboszcza Bazyliki Ks. Prałata Ireneusza Bradtke odbędzie się uroczystość przekazania decyzji o dofinansowaniu z UE. ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ!

W ramach tego projektu zostanie przeprowadzony kapitalny remont dachu bazyliki , odrestaurowana zostanie cała elewacja kościoła, nastąpi remont 9 potężnych okien bazyliki, dawna kotłownia zamieni się w nowoczesną salę multimedialną, gdzie będzie można oglądać specjalnie przygotowane filmy opowiadające o bazylice. W programie prac przewidziano również wyposażenie bazyliki w nowoczesny system bezpieczeństwa oraz prace konserwatorskie przy zegarze astronomicznym.

 Bazylika Mariacka jest koroną miasta i to dosłownie. To największy obiekt ceglany w Europie. Wiosek na dofinansowanie, który przeszedł w konkursie, opiewa na 18 mln zł, a pełny koszt realizacji prac to 21,3 mln zł. Poza najpilniejszymi remontami, będziemy mieli renowację posadzki czyli płyt nagrobnych (jest ich około 500), nastąpi też znaczna przebudowa prezbiterium, konserwacja ołtarza głównego i budową multimedialnej sali wystawowej. Dzięki temu będziemy mieli nową instytucję kultury

- powiedział Jarosław Sellin.

Unijne dofinansowanie wyniesie 18 mln zł, 2,5 mln zł na odnowę świątyni dołoży miasto Gdańsk, a ok. 1 mln zł przekazały Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej i wspólnota parafialna.

- Będzie rewolucja. Obecnie w bazylice jest wzniesione na 1,8 m w 1962 roku prezbiterium, w efekcie Soboru Watykańskiego II. Zamysłem naszym jest, aby zrównać je do poziomu pierwotnego, podniesienie zlikwidować, a ołtarz będzie na niewielkim podwyższeniu nie nienaruszającym struktury posadzki czyli płyt nagrobnych bazyliki. Ponadto ołtarz główny, który niedawno obchodził 500 wprowadzenia do bazyliki, też będzie przywrócony do pierwotnego kształtu, czyli obniżony, będzie też można otwierać i zamykać jego wszystkie skrzydła. Te prace będą bardzo spektakularne, wrócimy do klimatu bazyliki - mówił o planowanym remoncie ks. Ireneusz Bradtke.

Bazylika Mariacka jest największą ceglaną świątynią w Europie. Prace przy jej budowie rozpoczęły się w 1343 r. i trwały z przerwami blisko 160 lat. Jej wnętrze ma ponad 6,7 tys. m kw. powierzchni i może pomieścić około 20 tys. osób. W 1945 r. kościół został znacznie zniszczony. Spaliły się wszystkie dachy, zniszczone zostały sklepienia i podtrzymujące je przęsła, z masywnej wieży zostały tylko uszkodzone ściany. Pomimo burzliwych dziejów, świątynia zachowała historyczną formę architektoniczną co poświadcza ikonografia sięgająca XVI wieku oraz bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne.

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ Z TEGO WYDARZENIA:

 
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Nareszie cos sensownego z ministerstwa kultury,jeszcze zeby tak zadbalo o przywrocenie kultury w polskich teatrach.Panie Selim co jest z zapowiadana przez pana ustawa medialna/prasowa? Jak dlugo jeszcze bedzie grasowac w Polsce w mediach zagraniczna agentura i oglupiac Polakow?

I kolejny niemiecki zabytek na "ziemiach odzyskanych" zostanie odpicowany kosztem naszych/polskich zabytków. Kto był we Lwowie i widział jeden z głównych kościołów Polaków - katedrę rzymskokatolicką, ten wie o czym piszę. A jadąc do Lwowa, w podlwowskim Kulikowie, tuż przy drodze, stoi XIV-wieczny polski kościół. Obejrzyjcie go sobie, i zadumajcie się nad mądrością naszego narodu i naszego państwa:(...

Dla polskich fanów odpicowywania niemieckich zabytków mam pytanie: Jaki związek z Polską ma gdański kościół mariacki? (Dla mnie żaden, to nie nasza spuścizna.)

Widzę kolego, że historii to Ty nie znasz. Gdańsk był zawsze miastem wielokulturowym. Tutaj odzwierciedlenie w kulturze ma parcie Polaków na północ i Niemców na zachód. Budowa bazyliki Mariackiej rozpoczęła się w czasach Krzyżackich a zakończona została w czasach gdy Gdańsk był już w granicach Rzeczpospolitej. Poza tym nie wiem czy wiesz, że Gdańszczanie szczerze nienawidzili Krzyżaków i przez cały okres ich panowania traktowali ich jak okupantów, o czym świadczy chociażby rzeź Gdańszczan dokonana przez Kzryżaków, powstanie antykrzyżackie w czasie wojny trzynastoletniej, czy fakt zburzenia przez nich gdańskiego zamku krzyżackiego w euforii po wygnaniu ich z miasta. Gdańsk zawsze dążył do niezależnosci, dlatego odpowiadał mu ustrój demokratyczny w Reczypospolitej. Jedynie Gdańsk po pierwszym rozbiorze został w granicach Polski z całego Pomorza i dopiero germanizacja i nowe osadnictwo z XIX wieku zmieniło postawę Gdańszczan na proniemiecką. Bazylika Mariacka przez wieki była protestancka rzeczywiście, ale to jest akurat pamiątka po wielowyznaniowej I Rzeczypospolitej. W całej Europie panowała wtedy zasada "cuius regio eius religio". Tylko w Polsce była wolność wyznania.

@ Jaceny

Takie "historyczne" banialuki, jakie tu sadzisz, to ja miałem na studiach (hist.) w czasach Gierka. I gdybym wtedy/potem nie sięgał do ksiązek chocby przedwojennych, a i wspólczesnych niskoonakładowych opracowań naukowych, to pewnie klepałbym dzisiaj to co i Ty. Sorry za szczerość, ale gdy czytam takie wpisy jak Twój, niemal 30 lat po komunie, to mnie złość bierze. Jak odpuścisz sobie Wikipedię, to poczytaj o tym, jaki język był językiem ratusza gdańskiego, zobacz skład rad miejskich (porównaj ilość nazwisk polskich i niemieckich), looknij w księgi miejskie Gdańska (zob. np. komu wypłacano wynagrodzenia i za co, czyli kto i co tam budował, a nade wszystko kto kim tam rządził). Mam nadzieję że poczytasz o ustroju Gdańska - de facto i de iure republice miejskiej niezależnej od PL.
I na koniec, co do Twego odkrycia "Tylko w Polsce była wolność wyznania.", to poczytaj sobie chocby o historii Prus (Ks. Pruskiego a potem Król. Pruskiego), wtedy zmienisz zdanie.

Dobrze się czujesz ? Bazylikę Mariacką wybudowano, jak Gdańsk należał do Polski. A że przez większość czasu był to kościół protestancki- w I RP była mozaika wyznań, a protestanci wcale nie byli antypolscy, jak próbuje wmówić Sienkiewicz.J i B Radziwiłłowie to nie wszyscy protestanci, poza tym mnóstwo szlachty katolickiej(z Janem Sobieskim na czele) też przeszło na stronę Szwedów, a o tym Sienkiewicz nie był łaskaw wspomnieć.

@ Nati

Jeśli dowiesz się np. kto jest pochowany w kościele mariackim w Gdańsku (np. płytami nagrobnymi wyłożona jest tam podłoga kościelna), kto kościołem zarządzał i kim byli jego parafianie, wtedy zrozumiesz co ów ma wspólnego z polskością.
Nie wspomnę juz o tym kim byli fundatorzy koscióla, jego budowniczowie, jego konserwatorzy a i duchowni.
Wszyscy pewnie byli etnicznymi i 100-procentowymi Polakami:)))...

P.S. Protestancki Gdańsk nigdy nie otworzył swoich bram przed Szwedami, w odróżnieniu od wielu katolickich miast Korony.

@ Nati

PS: Gdańsk miał prawnie zagwarantowane (przez Polskę!) że np. nigdy nie wpuści w swe mury wojsk... polskich, co i stało się - wojska koronne właściwie nie przestępowały bram miasta. Nota bene Gdańsk miał zawsze swoje siły zbrojne - lokaląa armie (wł. armijkę:) niemiecką: językiem komendy był tam niemiecki a zołnierzami Niemcy. Dobre, nie? A jednak fakt.

W wojskach autoramentu cudzoziemskiego też niemiecki był językiem komendy, mimo że większość żołnierzy była rekrutowana na terenie Rzeczpospolitej. No i co z tego? Admirał Unrug był 100% Niemcem z pochodzenia,ale co z tego, skoro Polakiem z wyboru? Polskość nigdy nie była determinowana przez pochodzenie etniczne(na pewno nie można nazwać Polakami polskojęzycznych galicyjskich chłopów mordujących szlachtę na polecenie władz austriackich) czy religię, ale kulturę i system wartości.

Ja też w pełni popieram pełną samodzielność finansową. KOścią nam już wychodzą te wszystkie plasrykowe pomniczki na warszawskich placach. Trzeba bardzo dobrze sprawdzić czy przy okazji tego sponsorowania nie oddajemy własnośi w ręce budżetu.

Te pieniądze z lewackiej UE,no dobra najpierw weźmiemy,potem będzie lewacka.

To nie są pieniądze Unii, tylko moje ciężko zapracowane, które Unia mi ukradła przez ogromne podatki i małą cześć z nich właśnie mi oddaje.

Weź ty lepiej tyłek w troki zapluta stonko buraczana , zanim cię ktoś przydepnie.

No, a ciekawe skąd ta twoja (celowo małą literą !!!) lemingu łunia ma tę kasę hę ? Cóż to za "wspaniała" gospodarka, że wytwarza tyle pieniądza iż stać ją na wykładanie takich kwot, na remonty obiektów, które właściwie najchętniej by wyburzyła, a w ich miejsce stawiałaby swoje banki, hotele, ekskluzywne osiedla... ?
Aaaaa... nie zaraz, zaraz, to przecież państwa członkowskie (a więc i POLSKA !!!) wrzucają składki do wspólnego koryta, z którego i tak najwięcej wylewa się do kieszeni różnych eurodupków i im podobnych.
Bez odbioru - włącz swoją gownoprawdę24 i nie męcz się samodzielnym myśleniem bo jeszcze pęknie Ci ten sznurek (który masz zamiast mózgu) co jedynie podtrzymuje uszy.

Lepiej wyremontować kościółek, niż sfinansować jakiś HejtStop, albo inna lewacką hucpę. Jak już się nawrócisz, to będziesz miał gdzie pójść po paradzie "wolności".

O czym ty nędzo i maso upadłościowa rzęzisz ? Laskę chcesz im robić ?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl