niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Cudzoziemcy kupują ziemię w Polsce. Najwięcej Niemcy, ale też obywatele Syrii i... Wysp Dziewiczych

Dodano: 13.05.2017 [09:01]
Cudzoziemcy kupują ziemię w Polsce. Najwięcej Niemcy, ale też obywatele Syrii i... Wysp Dziewiczych - niezalezna.pl
foto: Patrick Hajzler/SXC
Cudzoziemcy w 2016 roku kupili w Polsce blisko 3,2 tys. ha gruntów - informuje MSWiA w swoim raporcie. Najwięcej ziemi nabyli u nas Niemcy i Holendrzy, ale wśród kupców są także obywatele Wysp Dziewiczych, Tajwanu i Syrii.

Z danych zgromadzonych w rejestrach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że "w 2016 roku cudzoziemcy na podstawie 5 tys. 191 transakcji kupili w Polsce nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 3 tys. 185,48 ha". Jak precyzuje sprawozdanie, "zawarte są w tym 743 transakcje, dotyczące nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 575,89 ha".

Najchętniej kupują u nas grunty Niemcy, Holendrzy, ale także obywatele Cypru i Luksemburga. Wśród nabywców ziemi MSWiA wymienia także kupców z Wysp Dziewiczych, Bangladeszu, Mongolii, Tajwanu i Syrii.

MSWiA informuje również, że "zarejestrowano 41 transakcji nabycia lub objęcia przez cudzoziemców akcji lub udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni 1 177,35 ha, w tym nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 979 ha". Akcje kupowali przed wszystkim przedstawiciele Niemiec, Belgii, Danii, Austrii.

Resort podaje, że "nabyte przez cudzoziemców grunty rolne i leśne w omawianym roku sprawozdawczym to ok 18 proc. powierzchni wszystkich nabytych nieruchomości gruntowych". Dodano, że grunty w większości zostały "nabyte w celach mieszkaniowych lub pod inwestycje gospodarcze".

Ministerstwo analizuje, że "analogicznie do lat ubiegłych, największe zainteresowanie nabyciem nieruchomości w Polsce wykazują cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)". Dodano, że "powierzchnia nabytych przez tę grupę cudzoziemców nieruchomości gruntowych w roku 2016 r. stanowi ponad 98 proc. powierzchni wszystkich nabytych nieruchomości gruntowych".

Przedmiotem zainteresowania cudzoziemców były "przede wszystkim nieruchomości gruntowe, przeznaczone pod inwestycje gospodarcze nabywane przez przedsiębiorców, ale także na cele stałego zamieszkania na terenie Polski przez obywateli państw członkowskich EOG, którzy żyją i pracują w Polsce" - precyzował raport.

Najchętniej kupowano grunty w woj. mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, pomorskim, ale także na Warmii i Mazurach.

Ministerstwo informuje, że w "latach 1990-2016 cudzoziemcy uzyskali 25 tys. 332 zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ok. 52 tys. 537 ha".

Zaznaczono jednak, że od 2004 roku "cudzoziemcy z EOG i Konfederacji Szwajcarskiej mogą swobodnie nabywać nieruchomości oraz udziały i akcje spółek prawa handlowego, a więc bez zezwolenia".

I tak np. podano, że "liczba wydanych zezwoleń na nabycie (objęcie) akcji lub udziałów w spółkach, będących właścicielami albo użytkownikami wieczystymi nieruchomości położnych w Polsce od 2005 r. znacząco spadła". W 2016 r. wydano 8 takich zezwoleń, jeszcze w 2003 było ich 400.

Specjaliści z branży nieruchomości zwracają uwagę na to, że raport MSWiA nie oddaje w pełni sytuacji związanej z wykupem gruntów. Firmy zagraniczne, rejestrujące spółki-córki w Polsce, nie są ujmowane w statystykach MSWiA, bowiem spółki-córki są już traktowane jako polskie przedsiębiorstwa.
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Cholercia, a ja nie mogłem kupić jednago zafajdanego hektara, miałem kasę i przyznanie mi prawa do zakupu było tak skomplikowana, że sprzedający wycofał się z transakcji. Co jest murwa z politykami, że z Polaków chcą zrobić niewolniczą siłę roboczą bez prawa do posiadania czegokolwiek, a obcym włażą w odbyt bez smarowidła?

W tych sprawach SLD PIS czy PO nie ma znaczenia.Dla zagranicznych na kolanach z przywyczajenia załatwiają grunty , lasy i co chcesz. A miało być ciut inaczej chociaż osobiście nie wierzyłem i na moje wyszło. Ziemia Polska nie jest dla nas niewolników ZUSu.

hej! to jak to jest naprawdę?! jeszcze dwa temu, czambuł psycholi pod wodzą osobnika podającego się za "Tatara polskiego" chcieli za darmo bez bicia oddać Szczecin Niemcom, bo w "Szczecinie to wszystko jest niemieckie" a to przy okazji bo coś się urwało w Zamku Książąt Pomorskich... a teraz wam przeszkadza że Niemce coś wykupują? czy wyście już do reszty och%^#jeli? o co chodzi? naród schizofreników, psycholi i pojebów? dziś na FB (jest jednak użyteczny, bo ujawnia stopień pojebania dawnych znajomych) pewnej mojej znajomej włamano się do pracowni malarskiej pod Warsiawką... ok, zdarza się... czego nie rozumiem... to że ona to uważa za niemal normalne... jakiś biedak chciał się ogrzać?... (zima, jeszcze?)... ważne że jej bohomazów nie zniszczyli.. nie wiem, może naszczali a ona nie zauważyła... nic to, jak mawiał Mały Rycerz... nawiedzę ten upiorny kraj w ciągu nadchodzącego lata i już dziś wpółczuje dobrym ludziom którzy po prostu chcą normalnie żyć w krainie post-sowieckich pojebów.

Zaraz, zaraz, zaraz ... panie Prezydencie RP dr. A. Duda !

Co jest k_rwa grane z tym wykupem ziemi przez cudzoziemcow ???

Podobno w Syrii jest wojna .... "uchodzcy-biedacy" forsuja sila granice panstw europejskich, aby osiasc na zasilkach dla bezrobotnych .... a tutaj NAGLE wykupuja w Polsce GRUNTY ????

WTF ????
Co za ... "who is that" ????

OJPD !!!!

ENDE

A tymczasem mój przyjaciel, który z Polski nigdy nie wyjechał, od wielu lat tu prowadzi firmę i tu płaci podatki, (swego czasu zatrudniał sześćdziesiąt osób), i który na stare lata zapragnął zamieszkać na wsi, nie może kupić sobie siedliska wraz z kawałkiem ziemi , bo nie jest rolnikiem.
Obecna ustawa miała zabezpieczyć wykup polskiej ziemi ... Ale jak widać zabezpiecza ona polską ziemię , przed polskim obywatelem.

Wynika z tego, że tak jak panicznie przywrócono pewne zakazy dot. swobodnego gospodarowania drzewostanem na działkach, tak samo SZYBCIUTKO NALEŻY PRZYWRÓCIĆ SWOBODNY OBRÓT ZIEMIĄ DLA POLAKÓW!!!!!
Żaden urzędnik nie wysteruje rynku i świata tak, by zabezpieczyć los Polski na przyszłość.
Po prostu należy tworzyć dobrobyt i zamożność narodu. Wtedy nikt nas nie wykupi!

Wynika z tego, że tak jak panicznie przywrócono pewne zakazy dot. swobodnego gospodarowania drzewostanem na działkach, tak samo SZYBCIUTKO NALEŻY PRZYWRÓCIĆ SWOBODNY OBRÓT ZIEMIĄ DLA POLAKÓW!!!!!
Żaden urzędnik nie wysteruje rynku i świata tak, by zabezpieczyć los Polski na przyszłość.
Po prostu należy tworzyć dobrobyt i zamożność narodu. Wtedy nikt nas nie wykupi!

Wyspy Dziewicze,Luksemburg,Cypr,czyli spóły córki ,córek i sam szatan plus obywatele narodowości handlowej.Gdzie jest ABW?Czy nikt nie zastanawiał się nad praniem kasy w ten sposób?Walnie afera jak okaże się ,że jakiś stary PGR poszedł za tonę kokainy.

Teraz po wprowadzeniu dyktatury komunistycznej w Venezueli ucieka masa ludzi do roznych krajów z uwagi na powszechny głod, brak czegokolwiek w sklepach i morderstwa tego reżymu tego bandyty Maduro. W Venezueli nie ma podobno nawet paliwa do aut, mimo ze niedawno jeszcze rozdawali kubanczykom rope za darmo.

aco na to tzw. ekolodzy. Nie protestują, że wiewiórki nie znajdą miejsca na gniazda? A no nie- bo to jest po genderowemu programowi. Zieloni pajace, dosłownie!

A ile ja spotkałem arabow z Londynu ożenionych z Polkami, które ich przywiozły do PROL i kupują całe gospodarstwa ziemia z zabudowaniami i rozpoczynają produkcje dzieci. Nie widomo z czego zżyją bo nie robotaja, tak jest na Kujawach.
A chłopi z uwagi na malorolnosc i nieoplacalnosc produkcji czegokolwiek i wiek sprzedają te 6 hektarow z zabudowaniami, bo sie w PRL "nic nie opłaca robić".

" Najchętniej kupują u nas grunty Niemcy, Holendrzy, ale także obywatele Cypru i Luksemburga. Wśród nabywców ziemi MSWiA wymienia także kupców z Wysp Dziewiczych, Bangladeszu, Mongolii, Tajwanu i Syrii."
Jak widac w tym zestawieniu żaden obcokrajowiec z tych państw nie jest gwarantem bezpieczeństwa . Przecież w tych państwach obywatelstwo otrzymali również ( czy wśród nich nie ma islamistów?, zapewne są) islamiści, a ta nacja mając w ten sposób zdobyty przycżółek da sobie radę dokupując więcej ziemi i zaraz będą stawiać swoje meczet i minarety. miało być inaczej, a tu masz babo placek nadal dwie bandyckie nacje wykupują Polskę jak dawniej.
Przeciez w ten sposób to Niemcy budują V kolunę i chca odbudowac swoja pozycję wyjściową do anektowania Polskich ziem choc pod innym szyldem ale jednak to bedą robić. Stanowczo uchwalić identyczne prawo jak mają Niemcy, Francja co do wykupu ziemi w Polsce, TEGO OD RZĄDU ŻĄDAMY JAKO POLACY!

To dlatego Niemcy tak nalatują na ZUS. Jak już wszystko co wartościowe tu wykupią to nie chcą mieć jakiś zobowiązań co do starych Polaków.

Czy rząd Polski może zablokować całkowicie zakup polskiej ziemi i migracje z patologicznych krajów ?

Myślę że jedyne wyjście przed tym co się dziej na świecie to zamknąć granice i zakazać sprzedaży polskiej ziemi.

Ale co masz na myśli? Żeby polski rząd zakazał kupowania obywatelom dlatego, że są z Polski?

Ten proceder dawno by zablokowano, gdyby u władzy był Polski rzad. Widocznie musimy jeszcze trochę poczekać i lepiej zaglądać w dossier kandydatów.

Czy to także jest częścią planu zagłada chrześcijaństwa i zachodniej cywilizacji. Zrobienie ze świata wielokulturowego kotła bez wyrazu i wartości? Niestety udział w tym bierze część Zachodu - Nowy Porządek Świata, jeżeli tak naprawdę się nazywają.

http://www.polskacanada.com/al...

Nowy porządek świata tworzy się na naszych oczach,. jest on wielowymiarowy, skostniałe struktury, idee, religie ustępują na rzecz uniwersalnych wartości. Póki co jesteśmy świadkami okresu przełomu który potrwa mniej więcej kilka dekad. Dopiero potem będzie można mówić o czymś Nowym.

Prawda jest taka, ze jeśli indywidualny i gospodarny rolnik z Niemiec, czy Holandii ma w Polsce ziemię i mu się darzy, to tylko przyklasnąć. To już w gestii panstwa polskiego, zeby pracował on na dobro Polski, a nie swego macierzystego kraju. A jak się spolonizuje, to juz jest gites. To nie jest az takie trudne. Niemców trzeba zachęcac by woleli nie ziemie odzyskane, a te za Wisłą. Niektóre miejscowe nieroby, czy sieroty PO-PRL-owsko-PGR-owskie mogą się tylko od nich uczyć z korzyścią dla siebie i Polski. To juz panstwo powinno myslec, zeby jakies korporacje nie zarabialy na polskiej ziemi itpo. Zwykły rolnik z zachodu z wyskoką kulturą pracy jest jak najbardziej porządany.

coś jest w tym co mówisz. Polskie miasta były budowane przez napływowych Niemców, Ormian,Żydów i kogo tam jeszcze. Przytłaczająca większość z nich się spolonizowała, lwowska szkoła matematyczna nie istniała by bez Żydów którzy się spolonizowali, ale kogo do dziś obchodzi w kraju który pozwolił sobie wciśnąć zakłamaną bolszewicką fizykę spod znaku smoleńskiej brzozy. Jeżeli chodzi o zakłamanie fizyki to polecam małą powieść Janusza Andrzeja Zajdela "Paradyzja" - wyd. 1984 - w którym autor opisuję totalitaryzm zbudowany na sfałszowanej fizyce. Janusz A. Zajdel zmarł niestety w 1985 roku, ale polecam jego powieści takie jak "Cała prawda o planecie Xsi", "Limes Inferior","Wyjście z cienia", "Cylinder Van Troffa". Całe pisanie Janusza Zajdela to krytyka systemów zamordystycznych, politycznie poprawnych, zgodnych z właśnie wypierdzianym Eco-Dekalogiem. To dla was "Uśmiechnięte Łosie" to było napisane.

Łosiu jeden zalatuja od ciebie czerwoną stęchlizną komunistycznej politpoprawności. Na dodatek posługujesz się stekiem kłamstw, osadnicy obcych nacji przybywali do istniejących grodów i misst, nie tworzyli ich. Złote lata Rzeczpospolitej i tolerancji, zarówno religijnej jak i narodowościowej zemściły się na Polakach okrutnie. Multikulturalizm doprowadził do degradacji Polaków, odebrania władzy, spychania na margines społeczeństwa, bo Polacy byli zbyt uczciwi i zbyt łatwowierni. Po latach odzyskiwania tożsamości narodowej czeka nas podobny los, chyba że przeciwstawimy się polskim politykom, służącym możnowładcom i posiadaczom z zagranicy. Januszem nie wycieraj sobie gęby, tak samo jak nie neguj prawdziwego faktu, że wskutek celowej niedbałości rosjan rozbił się samolot z inteligencją i politykami polskimi, włącznie z osobą pisastująca urząd Prezydenta RP. Teraz idź do kąta i przemyśl swoje niestosowne zachowanie.

Co nam zostanie, gdy pozbędziemy się ziemi, ręce do pracy. Będziemy tylko siłą roboczą, niewolnikami.

Wóz Drzymały zostanie, tylko tym razem jako symbol walki z administracją polską . O przepraszam - unijną.

Powiedz dlaczego to ziemi z państwowych agencji nie powinni kupować wyłącznie obywatele Polski. Jesteś śmieszny z tym "rolnikiem z zachodu z wysoką kulturą pracy" czy aby wiesz o czym piszesz.Właśnie tego g...a najmniej nam potrzeba. Dzięki tej wysokiej kulturze np. Holendrzy nie mają wody zdatnej do picia. Wystarczy wiedza o fermach tych rolników z zachodu o wysokiej kulturze w naszym kraju i o problemach miejscowej ludności. No tak ale tego już nie wiesz.

Sprawa wyprzedazy ziemi w POLSCE wraca jak bumerang.
Tak bylo za "rzadow" Prywatnego Rancza Leonida,
nastepcy;UW,PLS=ZSL,AWS,SLD,POmioty,w dalszym ciagu
jest POdobnie od strony Urzedowej,tzn bez zmian.
Na POLAKOW nie interesuje tzw kosmetyka w tej dziedzinie
i wielu innych oraz utarczki slowne ale konkretne
postawienie sprawy zgodnie z POLSKA RACJA STANU.
Niech Polak idzie kupic ziemie np we Francji,Niemczech,
Anglii,Danii itd.,ciekawe co uslyszy np raus,get out itd.
U nas kazdy nieobywatel RP jest mile widziany i urzedy
padaja przed nimi twarza na pysk i na kleczkach.
No prosza jaka roznica.

A ile kupują w Polsce Ukraińcy?
Podobno są prawdziwą plagą...
Czy więcej niż Niemcy?

Jestem przekonana, że prawda wygląda gorzej niż przedstawia to raport. Moim zdaniem raport albo celowo ukrywa niektóre dane, albo jest niekompetentny.
Proponuję wprowadzić zasadę, że np. Niemcy może kupić tyle ziemi w Polsce ile kupili jej Polacy w Niemczech. Zasada wzajemności.
Powinny być zbierane informacje o nazwiskach decydentów którzy tak chętnie wydawali zezwolenia.
Najpierw musi nastąpić zrównanie poziomu dochodów w obu krajach aby pozwolić na obrót ziemią.

"W Niemczech,nie kupisz starego zrujnowanego domku nad woda,mozesz nabyc na czas 90lat,placac podatek coroczny1000ojro i inwestycje wlasne aby domek funkcjonowal,dach,okna etc do wymiany.Czy nie jest to przyklad iz mieszkania budzetowej firmy nigdy nie beda na sprzedaz. a ziemia to najwieksze szanowane bogactwo."
Szkoda mi mojej Ojczyzny 10,460 tys.zakladow produkcyhnych sprzedano bez naszej zgody w tajeminicy za grosze,fabryki cukrownie stocznie zrujnowano,i nikt za to nie odpowie Za Zdrade Naszego Kraju?Znany dziennikarz p.Zakowski wyliczyl liste kto zasluzyl na pomnik-wliczyl p.Geremka,co mnie strasznie zszokowalo,nie moge zrozumiec tego rodzaju myslenia?Dziwia mnie czesto slowa znanych,ktorzy nie potrafili,przeciwstawic sie lekkomyslnosci dawniej rzadzacych,te tajemnicze wysprzedaze za 10%wartosci 80 nieruchomosci naszego panstwa zmarnowano,przekazano znajomym ciotkom wujkom i innym poseudowybitnym po znajomosci.wszelkkiego rodzaju wysprzedaze najwazniejszych narodowych aklywow-tak nazywana jest pomoc z lewymi kontami dla pseudospecjalistow,
narodowych,ktorzy chca jeszcze czynic te precedensy,nienormalnosci.

Obywatele Cyrpru to najpewniej Rosjanie, mnóstwo oligarchów kgbowskich mniejszych i większych ma obywatelstwo Cypru a ci "syryjczycy" - oby nie okazało się ,że przerobieni za pieniądze wachabitów z Arabii..

i kupują grunt pod budowę meczetów...

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl