niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 czerwca 2017

Wybuch szybszy niż dźwięk

Dodano: 11.05.2017 [12:37]
 Wybuch szybszy niż dźwięk - niezalezna.pl
foto: foto: faktysmolensk.gov.pl
Jednym z głównych argumentów przeciwko teorii wybuchu jest ten, że nie ma śladów eksplozji na nagraniach z czarnych skrzynek. Zdaniem ekspertów podkomisji smoleńskiej od-głos wybuchu nie mógł się nagrać, gdyż rozchodzenie  się dźwięku jest wolniejsze niż siła uderzeniowa.

Według ekspertów podkomisji ds. wyjaśnienia katastrofy  smoleńskiej fala uderzeniowa jest dużo szybsza niż fala dźwiękowa. Jeżeli przyjmiemy, że taki wybuch nastąpił, to fala uderzeniowa  zniszczyła urządzenia, zanim dźwięk dotarł do sprzętu nagrywającego. – Mikrofony nagrywające są umieszczone z przodu samolotu. Eksperyment, który przeprowadziliśmy z wybuchem samolotu, pokazuje, że najprawdopodobniej jego tył został odrzucony, a tam znajdowało  się urządzenie nagrywające. Po prostu odleciało ono wcześniej od samolotu i nie mogło niczego nagrać – mówił podczas posiedzenia zespołu ekspertów dr inż. Kazimierz Nowaczyk, obecnie p.o. przewodniczący podkomisji.

Jednocześnie warto przypomnieć, że podkomisja zło-żyła zawiadomienie do prokuratury dotyczące fałszowania nagrań rejestratora  ATM QAR. Według ekspertów odczyt polskiego rejestratora ATM QAR kończy się o godz. 8:41:05 czasu warszawskiego. Tymczasem komisja Jerzego Millera korzystała z danych do godz.  8:41:02. Ostatnie trzy sekundy uznano za nieistotne i ich nie wykorzystano. W związku z tym członkowie podkomisji mają podejrzenia, że w wypadku polskiego rejestratora ATM QAR zachodziło duże prawdopodobieństwo zamierzonego działania w celu zniekształcenia zapisów parametrów.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

"Wybuch szybszy niż dźwięk" - no cóż, oby więcej tego typu rewelacji ze strony komisji. Nie ma chyba skuteczniejszego sposobu na ośmieszenie teorii o zamachu niż tego typu "wnioski"

Jak usłyszysz w pobliżu wystrzał to nie musisz sie uchylać, bo jak usłyszałeś to znaczy, ze cię nie trafili, bo kula przeszła obok. A może wiesz synku, kto to był Max Planck?

a Ty wiesz Tatuśku, kto to był William Ockham ? No już, szybko do google'a

Chyba skończyłeś kursy edukacyjne na tabliczce mnożenia, proponuję skończyć podstawówkę.

To na westernach amerykańskich badyta wpierw słyszy, huk wystrzalu Jimiego z Colta i sie uchyla i kula przelatuje obok. A np. debile oficery w tzw. LWP opowiadali bajki zolnierzom z poboru, ze noszenie hełmu na głowie ochroni ich przed kulami z pistoletu maszynowego czy innego, a już z Mausera w I Wojnie światowej wystrzelona kula przebijała wlot i wylot hełmu, ta sama bajka dotyczy kamizelek "kuloodpornych" tak dla wystrzałów z broni krótkiej, bo bron długa Winchester, Remington itd. przebija kamizelki wlot i wylot nie wspominając już o korpusie człowieka.

http://www.meritum.us/2013/07/...

tak powinien wygladac samolot po zawadzeniu o brzoze. W LA byl beton, w Smolensku jakas glina, wiec wszysscy powinni sie uratowac

Radzilbym ten tytuł zmienić - bo takiego ANALFABETYZMU nie da się TRAWIĆ - FALA UDEŻENIOWA jest szybsza od dżwięku - bo wybuch/ eksplozja / ma sładowe - Prędkość dżwięku , prędkość fali uderzeniowej , fali termicznej i promieniowaniem w zależności składu użytego materiału do eksplozji /wybuchu /.

Takich mamy absolwentów "darmowego nauczania" w przymusowych szkołach w których na klasę 36 osób 5-6 osób było kumatych, a reszta to cymbaliści.

Bredzisz aż sam siebie trawisz i tego nie zauważasz. Wybuch termobaryczny jest szybszy niż 1200km/h.

Wiesz wystrzał z dobrej wiatrówki osiąga prędkość dźwięku w powietrzu czyli 340m/sek czyli te twoje 1200km/godz. a co dopiero jakiś np. Mauser z I Wojny Swiatowej.
Nabój kalibru 7,92 mm Mauser został zaprojektowany na zlecenie niemieckiej Komisji ... zależna od typu amunicji i typu broni. prędkość początkowa – 755 m/s.

Masz rację, tępić analfabetyzm trzeba - zacznij od siebie - poprawnie pisze się "uderzeniowa"...

Na naukę z podstaw Fizyki , to już za póżno ANALFABETO - masz pazury to wystukaj prędkości dżwięku i prędkość fali uderzeniowej - ciekwe czy o beton trafi podstawa fizyki.

O ile pamiętm ze studium wojskowego v zapłonu np TNT = >8 km/s. Fala uderzeniowa ma tu tę samą v. Dźwięk ma v=~0,3 km/s. A są szybsze materiały wybuchowe.

Ja prosty chłop ze wsi , co to kończył szkoły 40 lat temu przeprowadziłem sobie taką chłopską analizę.Otóż , samolot spadający z 15 m za cholerę nie mógł się rozpaść na tyle kawałków.Nawet wziąłem pod uwagę ten jego lot ślizgowy i przyrównałem do swojego lasu brzozowego który koło chałupy mojej rośnie.Pominąłem ,że brzozę skrzydłem obciął na wys.5-6 metrów ( czyli niżej leciał ) - wyszło mi na to ,że nawet niemalże przy odziemku cały ten mój las wyciąłby w pień.Moj las ma 100m dł 35 szerokości i są w nim nawet trochę grubsze brzózki a rosną jedna od drugiej 1,5m - 2 m.Pozostało mi pytanie skąd wzięła się sił lub siły które go tak rozwaliły ?
Wyobraziłem sobie ,że gdyby ten samolot spadał wręcz z 10tys. metrów , pionowo dziobem do ziemi i nawet nie byłoby żadnych oporów powietrza a samolot spadałby ruchem jednostajnie przyspieszonym - to zakładam ,że nawet gdyby pieprznął w beton
to i tak nie byłoby tylu kawałków.Może ktoś na tym forum policzyłby jaka siła przeciążenia zadziałałaby na pasażerów ?- bardzo jestem tego ciekaw.Pozdrawiam.

Do Sz.Pana dr inż. Kazimierza Nowaczyka
Skoro jest tak jak Pan mówi, że prędkość fali uderzeniowej jest większa od prędkości dźwięku - to proszę o informację
Jaka jest prędkość fali uderzeniowej?
a jaka jest prędkość dźwięku?
i wynikające z takiego porównania pytanie:
ile wynosi ta różnica czasu na odcinku rozchodzenia się tych obydwu fal o długości od ogona samolotu do kabiny pilotów (to jest na długości około 20 m)?
Skoro pierwszy wybuch nastąpił w ogonie (i oderwał umieszczony tam rejestrator) i ten dźwięk wybuchu nie został nagrany przez mikrofony w kabinie - to należy podać tą różnicę czasu
Nawet jeżeli ta różnica czasu na tej odległości miałaby wynieść 0,1 sek

jaja-cek
Znowu milicjant wszystkich zaskoczył porównaniem .
Na naukę już za późno, więc lepiej głupot nie pisać.

zwykla wiedza encyklopedyczna ....
po co sie pytac, skoro mozna sprawdzic, zanim sie zada pytanie?
1.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

2.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

3.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Chłopie do szkoły sredniej chodził?
Explozje sa nawet 4-6 razy szybsze od dzwieku.
Jak bbył ten meteopryt w Krasnojarsku to leciał kilkadzesiat tysięcy km/godz., a predkoosc dzwieku na powierzchni Ziemi jest około 330m/s czyli 330x3600sek.= 1224km/godz.

Najszybszy samolot SR-71 Blackbird leciał 3 Machy, czyli ok 3500 km/godz. a takie ciało niebieskie może nawet 60tyskm/godzine. To samo dotyczy strzału w czaszkę człowieka jak go trafi kula to teoretycznie za pare sekund powinien usłyszeć huk, ale wtedy jest już martwy. Jak Kennedy w Dallas.

coś jesteś nie doinformowany
problem był omawiany gdy zestrzelono malezyjski na Ukrainą

nic się nie nagrało absolutnie nic
ledwie drobny impuls upalania lub rwania mikrofonu...(przedwzmacniacza albo kabla mikrofonowego)

a tutaj skoro ogon odleciał z magnetofonem to na co te rozważania ?
na wikipedi poczytaj jak szybko się zapala mieszanka paliwowo powietrzna ?

generalnie prędkość zapalania ładunków to tak z około 8 km/s
dźwięk ledwie 0,3km /s
czyli "crira abaut" 26 razy wolniej...
z deko za wolno... jak widzisz...

ale mierniki przeciążeń pionowych i poprzecznych zarejestrował wybuchy
gwałtowne piki 0,5g na 80 tonowym klamocie (ciężar lokomotywy) o tym świadczą...

Ale Lasek & Miler nie nauczyli się w podstawówce drugiej zasady dynamiki Nevtona
a = F/m

no to F = a * m czyli 0,5g *80 Ton
to jest 40 Ton_Siła, ale że powietrze stawia opór duży na skrzydła
to F > 40 Ton_sił "cirk abałt" jeszcze o jakieś 30% do 50% więcej...

na to skąd taka siła ?

będę złośliwy:
Lasek & Miler na te wykresy patrzyli i nic nie wypatrzyli
nawet im ta biedna gumka w pustej głowie nie pękła i uszy nie odpadły ...

Wszyscy mogą posłuchać nagrań z czarnej skrzynki. Jeśli wybuch zniszczył mikrofony zanim dotarła do niego fala akustyczna, to dlaczego w kabinie nagrały się krzyki? Dlaczego piloci krzyczeli przed wybuchem - tego nie wytłumaczyliście czytelnikom.

przede wszystkim mamy do tej pory bodaj 6 czy 7 wersji nagran z czarnych skrzynek ...
kazda wersja, jak dobrze pamietam, roznila sie miedzy soba o iles tam sekund zapisu, czyli dlugosci....

zanim zaczniesz zadawac pytania zastanow sie na najwazniejszym aspektem zwiazanym z czarnymi skrzynkami, a mianowicie, na ile sa one wiarygodne ...

co rosjanie wymazali z tasm, a co dopisali...?

czy normalne jest, ze po decyzji wydanej przez pierwszego pilota, co opublikowala swego czasu nawet komisja millera: -"odchodzimy na drugi krag"
... pada powtorzenie komendy przez drugiego pilota:
-"odchodzimy na drugi krag" ...
a potem samolot nadal sie obniza, nawigator podaje spokojnie co ok 10 metrow nowa wartosc zanizania...
to jest to normalne?
przeciez po wydaniu takiej komendy rutynowo podrywa sie maszyne w gore, a z zapisu wynika, ze nic takiego nie mialo miejsca?....
piloci milcza, nic nie komentuje...a przeciez jakies pol godziny wczesniej dokonuja rutynowo odczytu procedur ladowania....
kiedy dochodzi do zblizenia sie na 100 metrow piloci nagle milcza jak zakleci...
czy to normalne?
cos zatem brak jest ewidentnie na tych skrzynkach...
wiec dlaczego w tak drastycznym momencie dla pilotow, gdy widza, ze maszyna nie reaguje NIE MA W KABINIE ZADNEGO ZAPISU, ktoryby komentowal ze samolot nie odchodzi?

musiala w tym momencie nastapic jakas gwaltowna reakcja pilotow, jakiekolwiek proby poderwania samolotu w gore MUSIALY TOWARZYSZYC ODPOWIEDNIA NARRACJA ...a tu nic?
spokojne odliczanie az do 20-stego czy 10-tego Metra?
...a potem ten twoj slynny krzyk?

czujesz, ze cos tu nie gra?

zastanow sie nad tym, a potem zadawaj dziwne pytania....

wniosek?
nikt nie wie, jakie zapisy na skrzynkach, ktore rosjanie udostepnili sa oryginalne, a jakie zostyly zmanipulowane...
to co chcesz analizowac?

bo to była seria małych wybuchów ..ogon , prawe skrzydło,
(blaszane ptaki (części samolotu) na miękkich gałązkach drzew i sławnej brzozy...
i piloci musieli doskonale zdawać sobie sprawę z destrukcji wstępnej samolotu, i utraty sterowności
nie na nagrało się ostatnie "bum" termobaryczne...
a sekwencja czasowa 3 do 4s może do 5s zaledwie...

rozumiem że jesteś ofiarą propagandy Milera, "samolot sprawny walną w ziemie"

a dziennikarka się pyta : skoro zasilanie padło 15m nad ziemią : to czy był sprawny czy nie sprawny waląc w ziemię i Miler się "zapętlił " sprawny ale nie sprawny...

jak to mówią czasy mamy coraz gorsze, brak sensownych dysput, tylko są emocjonalne pyskówki że:
-moja ręka to nie moja ręka,
-PO-byliśmy przeciw uchodźcom ale za ....
-plusy ujemne ...
-Bolek takich wyszkolił no to mamy..

bełkot ...
Kierwiński wszytko ci wytłumaczy ..jak cyganka wszytko z mataczy i jeszcze parę groszy wyłudzi...

no i mniej kumaci obywatele "nie nadążają"
trzeba się wysilić w poznaniu prawdy, to się wysil

Masz racje, w PRLbis ciagle "na pomoc" wywlekają jakiegoś debilnego profesora, który nawet płynnie nie umie mowic po polsku tylko w tej swoje kłamliwej wypowiedzi szarga dodatkowo swój prestiż becząc jak zarzynany wół- jak chciałbym podkreślić yyyyyyyyy, ze, ze, ze aaaaaaaaaa biorac pod uwagę zniszczenia aaaaaaaa, to z cala pewnością jest to yyyyyyy w skrzynka ch czarnych, które yyyyyyyysa oczywiście pomarańczowe itd. I takie cymbały niby ucza ludzi na uczelniach i wydają im świadectwa zdanych egzaminów jak np. temu hrabiemu co nawet paru prostych zdań nie umie napisać po polsku, a widzi to jego zona mgr polonistka i nie zauważyła tych pary bronkow w dwóch zdaniach.

A ta seria małych wybuchów się nagrała?

to nie na temat...
ale masz fragmenty końcowe zarejestrowanych przeciążeń poprzecznych i pionowych
bardzo duże gwałtowne wahnięcia 80 tonowego samolotu widać...

a dość istotne to że są ze sobą niezsynchronizowane, a dla samolotu w przechyle... powinny być..

http://rozwazania-goscia.salon...

na nagraniach się nie skupiałem ale z tego co wiadomo to nie słychać ,
i nie tłumaczy to fakt że mikrofony są tylko w kabinie a walenie w skrzydło czy ogon (czyli odległość znaczna)
bo walenie w metalową obudowę rozchodzi się po obudowie

a dlaczego się nie nagrało to zapytaj Anodiny , przegrań nagrania ? to się pogubiłem ile było

Dlaczego te ladunki wybuchowe nie wybuchly wczesniej ?Np. nad BIALORUSIA?Skad zamachowcy mogli wiedziec ,ze bedzie mgla w smolensku a samolot bedzie kluczyl miedzy drzewami szukajac lotniska.

Na tym drugim lotnisku na południu Smoleńska o dziwo ? nie było żadnej mgły! Circa about!

coś tu nie gra. skoro slychac na nagraniu krzyk zalogi to znaczy ze ogon z czarna skrzynka jest jescze na swoim miejscu. Gdyby oderwal sie wczesniej, nie zarejestrowalby krzykow. tak? A skoro jest na swoim miejscu, to dlaczego kapitan krzyczy? Rozumiem, ze komisja twierdzi, ze krzyczy z powodu innych wybuchow np: na skrzydlach. To dlaczego czarna skrzynka ich nie rejestruje (dziwek, zmiana cisnienia) - przeciez ustalilismy ze jeszcze jest w ogonie?

Mysle ze wyjasnienie jest proste: zaloga krzyczy bo widzi ze zaraz sie rozstrzaska.

Wybuch pozniejszy nie ma sensu, bo samolot juz jest stracony.

Tak mysle.

http://pomniksmolensk.pl/news....

Skoro 10.04.2010 roku doszło do zwyczajnego wypadku komunikacyjnego to wszystko co związane z tym wypadkiem stanowiło alibi dla Rosjan. Alibi to znaczy dowody na niewinność. A zatem na miejscu zdarzenia musiały znajdować się ślady mówiące o tym, że Rosjanie są niewinni. Tymczasem teren katastrofy został najpierw zaorany i następnie zabetonowany, a okoliczne drzewa noszące ślady skrzydeł Tu-154M 101 powycinane. Jak to możliwe, że niewinny niszczy dowody na swą niewinność. Koronnym dowodem jest zawsze wrak samolotu, tymczasem Rosjanie go niszczyli wycinające te fragmenty blachy, które były powyginane na zewnątrz i miały poszarpane krawędzie. powybijali wszystkie 56 szyb samolotu. Okna duńskiej firmy Velux - gdyby w samolocie doszło do eksplozji nosiłyby ślady ognia i gazów. Bardzo ważnym dowodem w sprawie są rejestratory lotu. Zapisy czterech z nich śledczy rosyjscy sfałszowali, a piąty K3-63, którego nie da się sfałszować zaginął. W tego typu katastrofie standardem jest przeprowadzanie sekcji zwłok wszystkich ofiar. Rosjanie zamiast sekcji profanowali zwłoki zaszywając w ich wnętrzu śmieci i zużyte rękawice chirurgiczne. Pani Annie Walentynowicz odcięli twarz. Równocześnie - all over the world - uruchomili tysiące agentów wpływu, których zadaniem była ściema. Paweł Artymowicz Jan "Flanelka" Osiecki, Tomasz Hypki. Monika Olejnik, Jacek Żakowski, Katarzyna Kolenda Zaleska itp. Rosjanie kłamali i przeinaczali przebieg wypadków od samego początku. Alarm po rozbiciu samolotu ogłosili o 8:56, a Tu-154M 101 rozbił się o 8:41. Pierwsi na miejsce tragedii dotarli żołnierze Specnazu. Patrz film Koli 1:24 http://www.youtube.com/watch?v...
FOTOAMATOR
http://pomniksmolensk.pl/news....
http://pomniksmolensk.pl/news....

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl