USA pamiętają o katastrofie. Nowy Jork: premiera filmu „Smoleńsk”

kadr z filmu Smoleńsk

ES

Kontakt z autorem

7 maja, po raz pierwszy w kinie w Nowym Jorku będzie można zobaczyć film „Smoleńsk”. Nowojorska premiera będzie specjalnym pokazem w ramach festiwalu filmów polskich, New York Polish Film Festival.

Sprawa katastrofy smoleńskiej i zabiegi w wyjaśnianiu jej okoliczności są ważnym tematem dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.

W najbliższą niedzielę, 7 maja, po raz pierwszy w kinie w Nowym Jorku, będzie można zobaczyć film „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze. Pokaz odbędzie się dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i Centrum Polsko-Słowiańskiego. Cenna jest tutaj inicjatywa konsulatu RP w Nowym Jorku pod przewodnictwem nowego konsula generalnego Macieja Golubiewskiego. Placówka jest jednym ze sponsorów festiwalu. Pokaz rozpocznie się się o godz. 16:00 (4 p.m.) w kinie Anthology Film Archives, na 32 Second Ave. w Nowym Jorku.

Polonia z okolic Nowego Jorku mogła 22 i 23 kwietnia uczestniczyć w uroczystości upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej połączonej z konferencją i forum organizowanym corocznie przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie, którego filarem są Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey. Forum było okazją do zaprezentowania najnowszych ustaleń podkomisji smoleńskiej i pierwszą taką konferencją z udziałem jej nowego przewodniczącego, prof. Kazimierza Nowaczyka, co także wzbudziło spore zainteresowanie tematem.

Czytaj też: Uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie - Polonia oddała hołd ofiarom Katynia i Smoleńska

W nadchodzących miesiącach odbędzie się konferencja w Nowym Jorku dotycząca najnowszych ustaleń w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Będzie skierowana do amerykańskich mediów i przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych oraz dyplomatów z innych państw. Konferencja jest przewidziana na początek września tego roku. O szczegółach będziemy informować w nadchodzących tygodniach. 

Źródło: Kluby Gazety Polskiej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
„Nie przewidujemy zmian w programie Rodzina…

„Nie przewidujemy zmian w programie Rodzina…

Powstała biografia Wandy Półtawskiej

Powstała biografia Wandy Półtawskiej

Co czwarta osoba na świecie będzie miała…

Co czwarta osoba na świecie będzie miała…

Nieuchwytny pełnomocnik Berlina

Nieuchwytny pełnomocnik Berlina

Chcą dekomunizacji na uczelniach

Chcą dekomunizacji na uczelniach

I oni mają czelność nas pouczać! Większość niemieckich uczniów nie wie nic o Auschwitz

/ Youtube/printscreen

Ponad połowa uczniów w wieku 14-16 lat w Niemczech nic nie wie o niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau - wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Koerber w Hamburgu, o których informuje dziś „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Jak widać akcje typu #GermanDeathCamps są niemieckiej społeczności bardzo potrzebne.

Niemiecki dziennik określa wyniki sondażu, z którego wynika, że tylko 47 proc. uczniów w tym wieku słyszało o Auschwitz, mianem "alarmujących" i "wieścią hiobową".

Z niepokojem przyjmujemy do wiadomości, że systematycznie zmniejsza się liczba krajów związkowych, w których w szkołach średnich historia jest samodzielnym przedmiotem. To moim zdaniem przyczyna zastraszająco małej wiedzy o obozach koncentracyjnych

- powiedział Sven Tetzlaff z Fundacji Koerber.

Większą wiedzą dysponują uczniowie w wieku 17 lat i starsi. Z sondażu wynika, że 71 proc. z nich wie, co kryje się pod pojęciem Auschwitz-Birkenau.

Zastanawiając się nad przyczynami luk w wiedzy historycznej, autorka materiału w "FAZ" Hannah Bethke zwraca uwagę na ciągłe skargi rodziców i uczniów, że w szkole "bez przerwy mówi się o czasach nazistowskiej dyktatury".

Skąd więc luki w wiedzy?

- pyta autorka.

Jej zdaniem wynik sondażu wskazuje na to, że o niemieckich zbrodniach, w tym o Auschwitz, nie mówi się w domach, w rodzinach.

O czym mówi się w tych rodzinach? Jakie książki czyta się, jeśli w ogóle czyta się książki?

- zastanawia się Bethke.

Sondaż przeprowadzono w lipcu i sierpniu na reprezentatywnej grupie 502 uczniów.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl