USA pamiętają o katastrofie. Nowy Jork: premiera filmu „Smoleńsk”

kadr z filmu Smoleńsk

7 maja, po raz pierwszy w kinie w Nowym Jorku będzie można zobaczyć film „Smoleńsk”. Nowojorska premiera będzie specjalnym pokazem w ramach festiwalu filmów polskich, New York Polish Film Festival.

Sprawa katastrofy smoleńskiej i zabiegi w wyjaśnianiu jej okoliczności są ważnym tematem dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.

W najbliższą niedzielę, 7 maja, po raz pierwszy w kinie w Nowym Jorku, będzie można zobaczyć film „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze. Pokaz odbędzie się dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i Centrum Polsko-Słowiańskiego. Cenna jest tutaj inicjatywa konsulatu RP w Nowym Jorku pod przewodnictwem nowego konsula generalnego Macieja Golubiewskiego. Placówka jest jednym ze sponsorów festiwalu. Pokaz rozpocznie się się o godz. 16:00 (4 p.m.) w kinie Anthology Film Archives, na 32 Second Ave. w Nowym Jorku.

Polonia z okolic Nowego Jorku mogła 22 i 23 kwietnia uczestniczyć w uroczystości upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej połączonej z konferencją i forum organizowanym corocznie przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie, którego filarem są Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey. Forum było okazją do zaprezentowania najnowszych ustaleń podkomisji smoleńskiej i pierwszą taką konferencją z udziałem jej nowego przewodniczącego, prof. Kazimierza Nowaczyka, co także wzbudziło spore zainteresowanie tematem.

Czytaj też: Uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie - Polonia oddała hołd ofiarom Katynia i Smoleńska

W nadchodzących miesiącach odbędzie się konferencja w Nowym Jorku dotycząca najnowszych ustaleń w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Będzie skierowana do amerykańskich mediów i przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych oraz dyplomatów z innych państw. Konferencja jest przewidziana na początek września tego roku. O szczegółach będziemy informować w nadchodzących tygodniach. 

Źródło: Kluby Gazety Polskiej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Aktor chciał zrobić z siebie świeckiego męczennika. Prawda okazała się jednak zupełnie inna

Krzysztof Pieczyński / By Ja Fryta from Strzegom - Krzysztof PieczyńskiUploaded by Dudek1337, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26896710

Do awantury i rękoczynów z udziałem znanego aktora i zagorzałego antyklerykała doszło dziś w centrum Warszawy. Krzysztof Pieczyński przedstawił tę sprawę w ten sposób, że był to atak na niego za poglądy, jakie wyznaje. Dowiedzieliśmy się, że aktor mija się z prawdą.

Idę dość szybko, żeby złapać tramwaj, mija mnie facet, który krzyczy do mnie "ty pedale", "ty ubeku". Ja mówię, może porozmawiamy, może pan mnie z kimś myli, o co chodzi? I wtedy zaczyna mnie kopać

- relacjonował Pieczyński na antenie Polsat News.

Usłyszałem od niego, że w innych krajach, takich jak ja się likwiduje. Zapytałem - za co mnie tak nienawidzisz? Bo masz czerwoną kurtkę, bo masz 70 lat, a ubierasz się jak 14-latek

- stwierdził aktor.

Dodał, że atak na niego to konsekwencja nietolerancji panującej w Polsce, która jest "wpisana w religię chrześcijańską".

O tym, że doszło do bójki potwierdził nam Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy stołecznej policji.

Wpłynęło do nas zawiadomienie dotyczące awantury pomiędzy dwoma mężczyznami, do której doszło dziś około godziny 10 w Śródmieściu, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Żurawiej w Warszawie. Jak wynika z relacji tych mężczyzn, najpierw miało dojść do wymiany zdań, podczas których padły też epitety. Później doszło do szarpaniny i rękoczynów, po czym obaj panowie zgłosili się do jednostki policji przy ul. Wilczej i złożyli przeciwko sobie zawiadomienia dotyczące naruszenia ich nietykalności cielesnej

- powiedział.

Tymczasem - jak nieoficjalnie udało nam się ustalić - trudno tu mówić o jakimkolwiek zamierzonym działaniu motywowanym politycznie bądź takim, na które miały wpływ poglądy wyznawane przez aktora. Najprawdopodobniej Pieczyński trafił na osobę, która... wymaga pomocy medycznej. Aktor postanowił jednak nagłośnić sprawę i zrobić z siebie męczennika. Oczywiście świeckiego.

 

Źródło: niezalezna.pl, polsatnews.pl,

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl