USA pamiętają o katastrofie. Nowy Jork: premiera filmu „Smoleńsk”

kadr z filmu Smoleńsk

7 maja, po raz pierwszy w kinie w Nowym Jorku będzie można zobaczyć film „Smoleńsk”. Nowojorska premiera będzie specjalnym pokazem w ramach festiwalu filmów polskich, New York Polish Film Festival.

Sprawa katastrofy smoleńskiej i zabiegi w wyjaśnianiu jej okoliczności są ważnym tematem dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.

W najbliższą niedzielę, 7 maja, po raz pierwszy w kinie w Nowym Jorku, będzie można zobaczyć film „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze. Pokaz odbędzie się dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i Centrum Polsko-Słowiańskiego. Cenna jest tutaj inicjatywa konsulatu RP w Nowym Jorku pod przewodnictwem nowego konsula generalnego Macieja Golubiewskiego. Placówka jest jednym ze sponsorów festiwalu. Pokaz rozpocznie się się o godz. 16:00 (4 p.m.) w kinie Anthology Film Archives, na 32 Second Ave. w Nowym Jorku.

Polonia z okolic Nowego Jorku mogła 22 i 23 kwietnia uczestniczyć w uroczystości upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej połączonej z konferencją i forum organizowanym corocznie przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie, którego filarem są Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey. Forum było okazją do zaprezentowania najnowszych ustaleń podkomisji smoleńskiej i pierwszą taką konferencją z udziałem jej nowego przewodniczącego, prof. Kazimierza Nowaczyka, co także wzbudziło spore zainteresowanie tematem.

Czytaj też: Uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie - Polonia oddała hołd ofiarom Katynia i Smoleńska

W nadchodzących miesiącach odbędzie się konferencja w Nowym Jorku dotycząca najnowszych ustaleń w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Będzie skierowana do amerykańskich mediów i przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych oraz dyplomatów z innych państw. Konferencja jest przewidziana na początek września tego roku. O szczegółach będziemy informować w nadchodzących tygodniach. 

Źródło: Kluby Gazety Polskiej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Przesłuchują mężczyznę, przez którego…

Groził wysadzeniem Sejmu - zatrzymany przez…

Z powodu zagrożenia terrorystycznego…

W Czechach zginął polski pilot motolotni

Jest decyzja - darowizny dla ofiar nawałnic…

Co dalej z reformą sądownictwa? Sejm już czeka na prezydenckie projekty. NOWE FAKTY

/ prezydent.pl

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ujawnia, że prezydenckie projekty ustaw dot. reformy sądownictwa nie będą najprawdopodobniej procedowane na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu. Wszystko zależy od tego, kiedy ostatecznie projekty wpłyną do Sejmu.

Karczewski pytany w radiowej Jedynce, czy jego zdaniem posłowie będą mogli się zająć prezydenckimi projektami ustaw dot. reformy sądownictwa już na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, stwierdził, że ten termin raczej nie wchodzi w grę.

- Myślę, że na pierwszym nie. Czekamy na projekt pana prezydenta, zobaczymy, jaki będzie. Na pewno rozpoczniemy od razu prace nad tym projektem. Także być może, jeśli odpowiednio wcześnie wpłynie ten projekt do laski marszałkowskiej, być może Sejm zajmie się, chociaż nie sądzę, że na pierwszym posiedzeniu, ale zobaczymy, poczekamy – mówił marszałek Senatu.

Jednocześnie Stanisław Karczewski przyznaje, że nie spodziewa się „wielkich niespodzianek” i projektu radykalnie odmiennego od pomysłów PiS.

- Wywodzimy się z tego samego obozu politycznego. Pan prezydent podczas kampanii mówił (...) jako prawnik, jako osoba, która doskonale wie, jak wymiar sprawiedliwości w Polsce funkcjonuje. Wszyscy wiemy i zresztą opinia publiczna, Polacy oczekują zmiany w systemie sprawiedliwości i my to wprowadzimy. Tak obiecywaliśmy. Chcemy razem z panem prezydentem wprowadzić zmiany, na które tak naprawdę czekają Polacy – mówił marszałek Senatu.

Sejm, po wakacyjnej przerwie, ma zebrać się 12 września.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Rosjanie próbowali zakłócić wizytę w…

Postraszyli deportacją - przez pomyłkę

Nowa ambasador Polski na Litwie

„To zakładanie Europie pętli na szyję”

Pożar w fabryce farb i lakierów w Dębicy

Przesłuchują mężczyznę, przez którego odwołano koncert

/ twitter.com/MyAutoBlogging

Policja przesłuchuje kierowcę hiszpańskiej furgonetki wyładowaną butlami z gazem, którą znaleziono przed salą koncertową Maassilo w Rotterdamie. Kierowca jest Hiszpanem - poinformował wczoraj wieczorem burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb.

Wcześniej odwołano koncert rockowy kalifornijskiej grupy Allah-Las, który miał odbyć się w tej sali, po otrzymaniu ostrzeżenia hiszpańskiej policji o zagrożeniu terrorystycznym.

Aboutaleb zastrzegł, że nie jest na razie jasne, czy jest związek między furgonetką a ostrzeżeniem hiszpańskiej policji.

To musi być dopiero ustalone. Na razie nie możemy powiedzieć nic więcej - powiedział burmistrz.

Dodał, że "nie należy wyciągać pochopnych konkluzji".

Koncert, który miał się odbyć w środę wieczorem w sali Maassilo, odwołano w ostatniej chwili. Sala może pomieścić do tysiąca osób. Koncert miał się zacząć o godz. 20.30.

Przed wejściem do sali widać było policjantów w kamizelkach kuloodpornych i funkcjonariuszy oddziałów antyterrorystycznych DSI. Budynek ewakuowano, a dziesiątkom widzów, którzy przyszli na koncert, kazano zawrócić.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Islamiści ścięli głowy 11 osobom

Aresztowania w Maroko w zw. z zamachami w…

Prof. Zybertowicz o kryzysie demokracji…

Błaszczak: służby zadziałały natychmiast

Wpadł złodziej rzeźby św. Franciszka

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl