niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

​W Europie może wybuchnąć wojna. Na Bałkanach zawrzało

Dodano: 21.04.2017 [20:41]
​W Europie może wybuchnąć wojna. Na Bałkanach zawrzało - niezalezna.pl
foto: By TSgt Laura K. Smith - HQ ISAF, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18475063
Serbskie władze ostrzegły przed nową wojną na Bałkanach, jeśli Albańczycy spróbują utworzyć wspólne państwo z Kosowem, a Zachód nie odrzuci takich planów. Ostra reakcja Serbii jest skutkiem wywiadu premiera Albanii Ediego Ramy dla dziennika „Politico”, w którym powiedział, że nie można wykluczyć unii pomiędzy Albanią i zdominowanym etnicznie przez Albańczyków Kosowem, jeśli perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej państw Bałkanów Zachodnich spełzną na niczym.

Serbski minister pracy i polityki społecznej Aleksandar Vulin powiedział, iż spodziewa się, że Unia Europejska i NATO potępią takie oświadczenia, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do kolejnej wojny na Bałkanach. Dodał, że w takiej wojnie uczestniczyć będą także Macedonia i Czarnogóra, w których mieszkają duże albańskie mniejszości.

Premier Serbii Aleksandar Vuczić, zawodowy polityk, który w ciągu ćwierćwiecza zmienił się ze skrajnego nacjonalisty w prounijnego reformatora, wyraził opinię, że połączenie Albanii i Kosowa „pozostanie jedynie pobożnym życzeniem”, i wezwał Unię Europejską, aby zareagowała.

Gdybym powiedział, że wszyscy Serbowie powinni żyć w jednym państwie, powieszono by mnie na maszcie w Brukseli – powiedział.

Zarówno Serbia, jak i Albania wielokrotnie deklarowały chęć przystąpienia do UE i obydwa kraje mają status kraju kandydującego do wspólnoty.

Większość bałkańskich wojen na przełomie XX i XXI wieku – jak pisze agencja AP – polegała na próbach utworzenia w regionie etnicznie czystych państw, takich jak tzw. Wielka Serbia czy Wielka Albania, będących tradycyjnym pragnieniem nacjonalistów wszystkich stron.

Serbowie na przestrzeni historii twierdzili, że Albania chce utworzyć wspólne państwo obejmujące wszystkich Albańczyków w Serbii, Macedonii, Czarnogórze i Grecji. Z kolei Serbia była oskarżana o chęć utworzenia Wielkiej Serbii, w której skład wchodziłyby terytoria zamieszkane przez Serbów w Kosowie, Bośni, Chorwacji i Czarnogórze.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Kosowo to kolebka Serbii, tak jak nasz Lwów, albo Kraków

..nie wolno dopuścić do przenikniecia i wpływu na władze Albanii czy Kosowa ,emigrantów P0sród ,których moga kryc sie fanatycy islamscy ...

Dlaczego piszecie, jakbyście nawoływali do sporu?

Kosovo je Sbrija!

To tak, jakby mniejszość niemiecka utworzyła z okolic Gniezna i Poznania oddzielne państewko, a potem chciała połączyć je z Niemcami.

obywatelu coś Ci się pomerdało!!! Gniezno i Wielkopolska jak sama nazwa wskazuje zawsze zamieszkiwane było przez Polaków tylko zabory sprawiły, ze byliśmy pod pruskim i niemieckim butem!Twój wywód słuszny ale posłużyłabym się przykładem Śląska lub Mazur. Pozdrawiam

Domyslam sie ze Obywatel chcial poprzez ten nie bardzo szczesliwy przyklad Wielkopolski ostrzec przed podobnym scenariuszem ktory mogby miec miejsce na Slasku. Wystarczylaby nieco bardziej agresywna propaganda poparta jeszcze wiekszymi dotacjami z roznych dziwnych i rzekomo prywatnych czyli nierzadowych fundacji na rzecz gorzelika i tak jak w wypadku Jugoslawii " w obronie mniejszosci uciskanej przez rezim" pan Genscher bez konsultacji z jakimkolwiek panstwem europejskim uznal niepodleglosc Slowenii wbrew prawu miedzynarodowemu. Od tego zaczal sie praktyczny demontaz federacji i w konsekwencji brutalna wojna. Tak wygladalo mniej wiecej na Krymie. Juz sam fakt szantazu gospodarczo politycznego na panstwach biedniejszych z jakakolwiek mniejszoscia doprowadza do rozbicia panstwowosci i roznieca zatargi miedzy obywatelemi jednego panstwa. Rozdawanie paszportow niemieckich slazakom przez Kohla doprowadzilo w prostej linii do RAS i gorzelika. W rumunii ten scenariusz bylby prawdopodobny gdyby tylko niemcom na tym zalezalo. Woleli jednak sciagnac rumunow do siebie.

Serbia otrząsnęła się już ze skutków rozpadu Jugosławii i natowskiej agresji z roku 1999. I dlatego – pewna poparcia Rosji – grozi wojną. Albanii, nie Zachodowi, rzecz jasna.

W skład Serbii wchodziło a nie wchodziłoby Kosowo! Było kolebką Serbii i siłą zostało jej odebrane! Jak teraz Ruscy zajęli Krym to powołują się na precedens Kosowa i niestety mają rację!

Ruski trol.

Komentarz tygodnia Witolda Gadowskiego: Sędziowie wszystko mogą... w Polsce - O polskich sędziach i ich majątkach, sprawie Pana Słomki, niepokojących działaniach byłych oficerów WSI, panu księdzu Sowie i wyborach we Francji. https://youtu.be/RCK0eeKNlmI

Utworzenie Kosowa, które natychmiast uznała Polska!!! jest tożsame z sytuaacją, kiedy Śląsk ogłosiłby niezależność od Polski! Tam w okresie kiedy w Albanii panował komunistyczny reżim uciekało wielu Albańczyków i poprzez ogromny przyrost naturalny zdobyli przewagę nad rodowitymi Serbami od wieków zamieszkujących Kosowo!

Kosowa jako samodzielnego panstwa nie uznala np. Rumunia. Chodzi o bardzo powazny precedens w prawie miedzynarodowym. Uznanie kosowa doprowadzilo do milczacego uznania okupacji Krymu ale otworzylo mozliwosci uzyskania poprzez taki sam mechanizm "uznawania praw etnicznych do separacji czy wrecz poprzez pierwszy krok jaki jest uznanie autonomii i nastepny krok, uznanie autonomii za Panstwo. Takie mozliwosci maja wegrzy w Rumunii, gorzelik w Polsce, rosjanie w krajach baltyckich itp. Oczywisty jest wplyw panstw narodowo spokrewnionych z mniejszoscia jak np. niemcy na mniejszosc niemiecka w czechach w 1939 czy wreszcie wplyw rosjan na rosyjska populacje na Krymie czy gdzie indziej. Uznanie kosowa przez Polske jest jednym z najpowazniejszych bledow polityki polskiej od niepamietnych czasow. Dobrze byloby przypomniec kto w imieniu Polski tak postapil i czy przypadkiem motywy takiego kroku nie byly inspirowane zza Odry.

Niemcy rozwalili Jugosławię, rozwalili Czechosłowację i próbowali/próbują oderwać Śląsk, Gdańsk, Szczecin
i Wrocław od Polski. Niemcy (firer H. Kolh) podjudziły na siebie Serbię i Horwację, a potem podarowały

Horwacji wszystkie czołgi i działa z byłej NRD. Na koniec podjudziły do powstania sztucznego tworu Bośni
aby szczuć moslemców na chrześcijan. No i podjudziły albańczyków do atakowania mniejszościowych Serbów

w Serbskim Kosowie. Teraz niemiaszki znów mieszają aby utrudnić powstanie Trójmorza, które będzie chroniło
Europę Centralno-Południową przed ludobójczymi nacjami - szwabstwem i kacapstwem.

Politolog

Czechosłowację to zgoda. Jugosławia to grubsza sprawa. To dość ważny region i bogaty w surowce. Najwięcej więc namieszały USA przy wydatnej pomocy Holendrów. Ciekawe co dostali za odstawienie szopki? Niemcom niewiele się dostało.

Nonsens ! To szwabski kanclerz H. Kohl osobiście zablokował daleko posunięte już rozmowy
zjednoczeniowe pomiędzy Serbami i Chorwatami szantażując Francję - która była za utrzymaniem
Jugosławi - tym, że niemcy nie zgodzą się na utworzenie wspólnego rynku europejskiego.
Francuzi pękli, a Kohl zaczął zbroić Chorwatów i m.in. podarował Chorwatom wszystkie czołgi
z byłej NRD ! I tak zaczęła się chorwacka "wyzwoleńcza" wojna przeciw Serbii. Był to de facto
koniec Jugosławii. Niemcy jak zwykle wpakowali się swoimi ekonomicznymi buciorami na Bałkany
rozdając kredyty, niszcząc lokalne przemysły, zarzucając region swoimi wyrobami oraz szczując
jednych na drugich.

Motywy jakimi sie kierowal Genscher uznajac niepodleglosc Slowenii bez konsultacji z Unia leza jak na dloni. Rozbicie federacji Jugoslawii bylo dla kapitalu niemieckiego pierwszorzednym celem. Z tym ze nie liczyli sie ze Serbowie beda sie bronili. Poniewaz sami niemcy nie byli w stanie z wiadomych wzgledow jeszcze raz zamordowac wlasnymi rekami Jugoslawii zaszantazowali Clintona. USA nie miala na bakanach zadnego interesu oprocz przyslugi w ramach jednosci NATO dla naszych "przyjaciol" niemieckich. Niemcy (Schröder) odplacil im za te przysluge totalnym bojkotem i histeria antyamerykanska ( kein Blut für Öl !). Miejmy nadzieje ze USA nauczyly sie tej lekcji i nie beda dla niemcow tym ktory jest od brudnej roboty.

Czy w Kosowie jest ruda uranu? Podobnie było z francuskimi misjami " stabilizacyjnymi" w Czadzie i jego południowych okolicach. Chodziło o stabilne dostawy paliwa do elektrowni atomowych we Francji. Ale ciekawe, co Polska dostała za pomoc w Czadzie. Chyba jak zwykle nic, poza satysfakcją, że "za waszą i naszą..."

Policja zatrzymała w piątek na zachodzie Niemiec mężczyznę podejrzanego o dokonanie 10 dni temu zamachu na piłkarzy BVB w Dortmundzie. 28-letni mężczyzna posiadający niemiecki i rosyjski paszport miał liczyć na zysk wskutek spadku wartości akcji Borussi Dortmund.

Funkcjonariusze jednostki antyterrorystycznej GSG zatrzymali rano podejrzanego w okolicach Tybingi na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia w zachodniej części Niemiec. Rzeczniczka Prokuratury Federalnej w Karlsruhe Frauke Koehler poinformowała dziennikarzy, że domniemanemu sprawcy Siergiejowi W. zarzuca się próbę dokonania morderstwa, doprowadzenie do eksplozji ładunku wybuchowego oraz spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała. Oczekuje się, że do końca dnia sędzia wyda nakaz aresztowania. ...

11 kwietnia w pobliżu autokaru, którym zawodnicy BVB udawali się z hotelu na stadion na mecz Ligi Mistrzów z AS Monaco, eksplodowały trzy ładunki wybuchowe ukryte w krzakach przy drodze. Poważne obrażenia odniósł piłkarz Borussi Marc Bartra. Ranny został także eskortujący autokar policjant. Pozostawione w pobliżu miejsca zamachu trzy listy o identycznej treści sugerowały islamsko-terrorystyczne podłoże czynu.

Rzeczniczka prokuratury powiedziała, że domniemany sprawca zakupił "trzy rodzaje instrumentów finansowych" obliczonych na spadek wartości akcji Borussi Dortmund. Większość z nich nabył w dniu zamachu. Koehler wyjaśniła, że Siergiej W. wziął na ten cel kredyt konsumpcyjny w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro.

Niemieckie media pisały wcześniej, że podejrzany zakupił za 78 tys. euro 150 tys. jednostek tzw. opcji PUT na sprzedaż akcji Borussi Dortmund, spekulując na spadek ich wartości. Śmierć któregoś z piłkarzy mogłaby zdaniem prokuratury spowodować znaczny spadek wartości akcji Borussi, co skutkowałoby wielokrotnym wzrostem zysków dla inwestora. Jak podał "Bild", Siergiej W. mógłby zarobić nawet 3,9 mln euro. Prokuratura Federalna nie potwierdziła tej sumy.

Borussia Dortmund jest notowana na giełdzie od 2000 roku. Była pierwszym niemieckim klubem sportowym, który wyemitował akcje. Rzeczniczka prokuratury wyjaśniła, że na ślad domniemanego sprawcy naprowadziła śledczych jedna z instytucji finansowych związana z obrotem opcji. Podejrzany zrealizował transakcję kupna opcji, korzystając z sieci w hotelu, w którym mieszkał.

Domniemany sprawca zamieszkał w hotelu, w którym przebywała drużyna BVB. Na własne życzenie otrzymał pokój, z którego mógł obserwować miejsce zamachu. Jak pisze "Bild" zwrócił na siebie uwagę innych gości hotelowych stoickim spokojem po nadejściu informacji o wybuchu.

JP/PAP

no juz dobrze, tak wszedl do banku i dostal 75k euro

WW 1 zaczela sie na Balkanach.......

widze, ze Otpor vel Canvas-serbska organizacja wzorujaca sie na przemianach lat 80tych w tym przede wszystkim Polski, przygotowujaca bezkrwawe rewolucje w wielu krajach od Afryki Polnicnej, Poludniowej, Ukrainie tzw. wiosny ludow rozpoczyna od nowa dzialalnosc w swoich stronach, wiecej jak sobie wystukacie na youtube "Revoluties op bestelling" film w jezyku niderlandzkim i niemieckim..tlumaczac tylul na polski "Rewolucja na zamowienie"

Serbowie,przygotowujacy rewolucje w Afryce Polnocnej i Poludniowej oraz na Ukrainie wedlug wzoru polskiego ?
A kiedy,hrabio,ostatni raz mierzyles temperature ?

Jego może powieszono by za to, a innego nie powieszą.
I nie ma co się dziwić.
Podwójne standardy to znak rozpoznawczy tych grupy trzymającej władze w UE.

to wiadome jest przynajmniej od 10 lat, nie jestem zdziwiony...okreslone struktury w Europce o tym juz wtedy o tym wiedzialy.....wszystko przebiega zgodnie z planem....

Niemiecki wywiad BND znowu chce wywołać wojnę na Bałkanach - Niemcy powinni zostać za to podzieleni na małe landy i zakaz tworzenia związków takich jak państwo - cały czas z Rosją mają te same interesy

cherchill mowil ze niemcy trzeba bombardoiwac co najmniej co 50 lat zeby byl pokoj na swiecie.

Kosovo je Serbija

Kacapija vel Rosija je Serbija!

Serbowie nie kolaborowali z niemieckimi faszystami , ty CAPIE (Rub L)

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl