Prof. Krzysztof Szwagrzyk: z Łączki wydobędziemy wszystkie szczątki ofiar UB

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Prace archeologiczno-ekshumacyjne, które IPN zrealizuje do końca czerwca na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB - zapewnił wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

IPN rozpocznie we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na Łączce. Prace archeologiczno-ekshumacyjne, które będą realizowane w miejscu do niedawna zajętym przez grobowce z lat 80., potrwają do końca czerwca.


"Wierzę, że do tego czasu cały obszar (Łączki) zostanie przebadany i wszystkie szczątki tam się znajdujące, do których z różnych powodów dotychczas nie mogliśmy dotrzeć, zostaną odnalezione"

- powiedział wieczorem w TVP Info wiceprezes IPN, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji.

Przypomniał, że najbliższe poszukiwania będą miały trudny charakter ze względu na pozostałości po prawie 200 grobowcach z lat 1982-1984 (ostatni z nich został przeniesiony w inne miejsce w grudniu 2016 r.). "Dopiero gdzieś tam pod nimi i gdzieś pomiędzy nimi będziemy odnajdywali szczątki naszych bohaterów. Tych zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej i w innych miejscach kaźni na terenie Warszawy" - powiedział Szwagrzyk.

Przypomniał też, że ostatnie prace IPN na Łączce zostały przeprowadzone jesienią ub.r. Nasze działania, które mamy zaplanowane do końca czerwca doprowadzą - jestem o tym głęboko przekonany - do odnalezienia jeszcze tych pozostałych szczątków... Bo brakuje nam ciągle ok. 100 ludzi, w tym tak ważnych dla naszej historii, i dla nas wszystkich, Polaków, postaci jak pan generał Fieldorf "Nil", jak pan pułkownik rotmistrz Pilecki, jak pan pułkownik Łukasz Ciepliński - mówił.

"Jestem przekonany, że przed nami ten dobry czas, kiedy uda się odnaleźć szczątki naszych bohaterów" - zaznaczył.

Jak dodał, może się zdarzyć - podobnie jak podczas wcześniejszych prac - że w najbliższym czasie nie uda się odnaleźć ani jednego całego szkieletu ludzkiego, tylko fragmenty szczątków. Zwrócił też uwagę, że powodem zniszczenia szczątków były pracujące przy budowie grobowców w latach 80. koparki.

Przypomniał też, że jedną z hipotez, którą będzie musiał zweryfikować zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, jest to, czy szczątki odnalezione w latach 80. (podczas budowy nowych grobów) zostały zakopane w innym miejscu powązkowskiej nekropolii, czy też zostały wywiezione w inne miejsce, najprawdopodobniej pod nadzorem wojskowych służb.

Wiceprezes poinformował też, że 21 kwietnia w Pałacu Prezydenckim z udziałem Andrzeja Dudy odbędzie się uroczystość ogłoszenia listy kolejnych zidentyfikowanych ofiar, których szczątki wydobyto podczas prac poszukiwawczych, prowadzonych przez IPN od 2012 r.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przetarg ws. ważnej inwestycji. "To bardzo konkretne działania"

Autostrada A4 / duw.pl

  

Dolnośląski oddział GDDKiA ogłosił dzisiaj przetarg na opracowanie studium rozbudowy lub budowy autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem i Krzyżową. W kwietniu planowane jest podpisanie umowy ze zwycięzca przetargu.

Jak powiedziała dzisiaj dyrektor dolnośląskiego oddziału GDDKiA Lidia Markowska, analizowane będą trzy warianty rozbudowy dolnośląskiego odcinka A4.

- Pierwszy wariant to jest budowa niezależnej jezdni wzdłuż obecnego korytarza autostrady A4 i po wybudowaniu tej jezdni przerzucenie na nią ruch i budowa drugiej nitki autostrady

 - poinformowała.

Drugi z wariantów przewiduje budowę całkowicie nowego korytarza A4 od węzła Wrocław Wschód aż do nowopowstałej drogi S3 w rejonie węzła Legnica Południe. Trzeci wariant to nowy korytarz autostrady od węzła Wrocław Wschód do węzła Krzyżowa.

- Zwycięzca przetargu będzie miał na opracowanie analizy dziewięć miesięcy

- powiedziała dyrektor. Dodała, że umowa z wykonawcą tej analizy będzie podpisana prawdopodobnie w kwietnie.

- Po wykonaniu tej analizy będziemy mogli wybrać w jakim kierunku pójdą prace związane z rozbudową A4

 - powiedziała Markowska. Dodała, że bez względu na wybrany wariant powstaną dwie jezdnię, każda po trzy pasy ruchu.

Wojewoda dolnośląskie Paweł Hreniak podkreślił, że ogłoszenie przetargu to wydarzenie historyczne, jeśli chodzi o województwo dolnośląskie.

- To bardzo konkretne działania, za niedługo będziemy mieli odpowiedź w jakim kierunku rozwiążemy problem A4

 - powiedział wojewoda. Dodał, że ruch na dolnośląskim odcinku A4 to 100 tys. samochodów na dobę. „To rodzi korki i problemy związane z bezpieczeństwem” - powiedział wojewoda.

Budowa lub przebudowa A4 potrwa co najmniej siedem lat.

Autostrada A4 w województwie dolnośląskim to najstarszy odcinek autostradowy w Polsce. Wybudowany został w latach 30. XX w. A4 na odcinku od Wrocławia do Krzyżowej nie spełnia w pełnym zakresie warunków technicznych przewidzianych dla autostrad – brak pasa awaryjnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl