niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Dania idzie na wojnę z Gazpromem

Dodano: 17.04.2017 [15:05]
Dania idzie na wojnę z Gazpromem - niezalezna.pl
foto: nord-stream2.com
Zaproponowane przez duński rząd zmiany w prawie nie powstrzymają budowy Nord Stream 2, bo gazociąg może ominąć wody terytorialne Danii. Mogą jednak wzmocnić pozycję przetargową Komisji Europejskiej w negocjacjach z Rosją - uważają eksperci.

Duński rząd chce wprowadzić nowe przepisy, które pozwolą odmówić, ze względów bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, pozwolenia na budowę podmorskich gazociągów, takich jak Nord Stream 2.

- Chcemy mieć możliwość powiedzenia tak lub nie, biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa i polityki zagranicznej - powiedział niedawno duński minister energetyki i ds. klimatu Lars Christian Lilleholt, cytowany przez agencję Reutera.

Obecne duńskie przepisy powalają odmówić takiego pozwolenia na budowę tylko ze względów środowiskowych i jest mało prawdopodobne, by można je było wykorzystać do zablokowania nowego gazociągu, ponieważ ma on przebiegać wzdłuż pierwszej nitki Nord Streamu, na którą wcześniej Duńczycy się zgodzili.

Katja Yafimava, ekspertka Oxford Institute for Energy Studies, uważa, że nawet jeśli Duńczycy wprowadzą nowe przepisy, w co zresztą wątpi, nie powstrzyma to budowy gazociągu.

Tego rodzaju ustawodawstwo pozwoliłoby na większą swobodę w odniesieniu do rurociągów na duńskim morzu terytorialnym, ale nie dalej. Ostatecznie Nord Stream 2 mógłby być przekierowany, aby nie przebiegać przez duńskie wody terytorialne

- powiedziała .

Co ważne, suwerenność Danii rozciąga się na jej wodach terytorialnych, ale zmiany w prawie krajowym dotyczące tych wód, muszą być zgodne z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS). W przypadku proponowanych przez duński rząd przepisów zdaniem ekspertki mogą pojawić się wątpliwości co do ich zgodności z tą umową międzynarodową. Yafimava uważa też, że jeśli nowe prawo zostanie przyjęte, mogłoby to zagrozić klimatowi inwestycyjnemu w Danii, bez osiągnięcia jakichkolwiek korzyści, bo nie powstrzyma to budowy kolejnej nitki Nord Streamu.

Moim zdaniem, ta nowa inicjatywa prawna może być odebrana jako próba wzmocnienia roli KE w ewentualnych przyszłych negocjacjach z rządem Rosji w sprawie Nord Stream 2. Komisja Europejska chce uzyskać taki mandat do negocjacji od Rady Europejskiej. Dzięki temu mogłaby przedstawić sprawę w ten sposób, że lepiej zgodzić się na dwustronny traktat UE-Rosja, na mocy którego mogłaby rozpocząć się budowa gazociągu - pod pewnymi warunkami, ale nie trzeciego pakietu energetycznego, ponieważ nie dotyczy on inwestycji morskich - zamiast dalej opóźniać budowę przez działania poszczególnych państw członkowskich, np. Danii

- powiedziała Yafimava.

Jej zdaniem, poszczególne państwa członkowskie nie mogą powstrzymać tego rosyjskiego przedsięwzięcia (samodzielnie lub w sojuszu) na podstawie obowiązującego prawa UE i prawa krajowego.

Unia Europejska jako całość - reprezentowana przez KE działającą w ramach mandatu - nie będzie mogła powstrzymać projektu, gdy poszczególne państwa członkowskie, jak np. Niemcy czy Finlandia, chcą, aby był kontynuowany. To, co Komisja może zrobić, to wynegocjowanie ram prawnych z Rosją dla budowy morskiej części gazociągu, które pozwoliłyby na budowę Nord Stream 2, ale zapewniłyby pewien tranzyt gazu przez Ukrainę, a tym samym złagodziły obawy polityczne i związane z bezpieczeństwem niektórych państw Europy Środkowej i Wschodniej

- powiedziała Yafimava.

 
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Niestety antypolscy premierzy-kolaboranci: prorosyjski Miller i proniemiecki Tusk,skutecznie odcięli Polskę od możliwości dywersyfikacji gazowej. Za to, powinni zostać postawieni przed Trybunałem Stanu, bo działania na szkodę kraju w takiej skali to ZDRADA NARODOWA! Obecnie Polska ma ograniczone możliwości w tej kwestii, na czym oczywiście bardzo zależy naszym wschodnim i zachodnim sąsiadom, którym Polska gospodarka i przemysł kością w gardle stoją, dlatego zrobią wszystko, by wstrzymać jej rozwój i konkurencyjność!Dlatego za gaz od ruskich płacimy jak za zboże, a niemiaszki chcą nam wykończyć kopalnie!

Niestety antypolscy premierzy-kolaboranci: prorosyjski Miller i proniemiecki Tusk,skutecznie odcięli Polskę od możliwości dywersyfikacji gazowej. Za to, powinni zostać postawieni przed Trybunałem Stanu, bo działania na szkodę kraju w takiej skali to ZDRADA NARODOWA! Obecnie Polska ma ograniczone możliwości w tej kwestii, na czym oczywiście bardzo zależy naszym wschodnim i zachodnim sąsiadom, którym Polska gospodarka i przemysł kością w gardle stoją, dlatego zrobią wszystko, by wstrzymać jej rozwój i konkurencyjność!Dlatego za gaz od ruskich płacimy jak za zboże, a niemiaszki chcą nam wykończyć kopalnie!

Te krótkowzroczne POprawne politycznie zachodnie przygłupy z wyrafinowanymi szfabami widocznie nie znają słynnej sentencji jednego z największych zbrodniarzy świata nijakiego Włodzimierza Uljanowa zawnego Leninem. Ci pożyteczni idioci porzyczą nam pieniądze na pasek na którym ich powiesimy.Lata mijają a nic się nie zmienia.
Ps. Wszak międzynarodowy terrorysta Władymir Władymirowicz też o gazie i ropie wypowiadał się jak o broni ekonomicznej.
A traktatami i umowami handlowymi możecie sobie D.... podetrzeć. Historia już wielokrotnie wykazała ( ostatnio Ukraina ) że ruskie gwarancje są dokładnie tyle warte co papier na na którym zostały spisane
Realista

Niezależna !!--- może wasi dziennikarze zainteresują się tematem naszego zaopatrzenia w GAZ ,bo sprawy idą w bardzo złym dla Polski kierunku, a bez gazu w konkurencyjnej cenie nie będzie Reindustrializacji---- a tu każdy ma STRACHA !!---- Niemcy używają swoich wpływów u Duńczyków i Norwegów aby opóźniać polską inwestycję, która w wydaniu z gazem Norweskim jest w pewnym stopniu dla nich konkurencją----- plan mają taki !!!------ opóżniać Baltic Pipe do 2019r. ponieważ w tym roku Polska musi podjąć decyzję czy przedłużamy kontrakt JAMALSKI!!--- jeżeli nie !,i będziemy forsować budowę dalej ,to po połączeniu rury z duńskim systemem gazowym zmuszą nas ( koniec kontraktu Jamalskiego w 2022r.) do zakupu gazu Rosyjskiego z NS II i wtedy gaz z NS II trafi do Polski naokoło , czyli rurą NEL pod duńską granicę,następnie duńskimi rurami do wezła gazowego do którego dojdzie Baltic pipe i następnie tą rurą na Polskie Wybrzeże!

Na zimę piewcy i zwolennicy >>ocieplenia klimatycznego<<
milkną..Jak tu o ociepleniu jak ludziom zimno i bardziej są skłonni mówić ;-wyście ocipieli z tym ociepleniem..
Teraz -podobnie . Za oknami ogrzewanych domostw ziąb, śniegi z deszczem. Co prawda, zwolennicy ocieplenia są skłonni mówić :- jak jest zimno , lub jeszcze bardziej to wina ocieplenia klimatycznego..ale mało kto w to wierzy.. Bo, owi od ocieplenia to ci sami , taki przypadek , zwolennicy imigrantów
i twierdza też ..im większa imigracja tym mniej zamachów terrorystycznych..
Nie zmienia to faktu , ze mamy od dłuższego czasu POgodę GAZPROMOWĄ..czytaj ;- rodem z gazrury.. Nie wiem czy to na przywitanie US Army..czy też na wydrenowanie naszych pieniędzy, przeznaczanych na wojny i wojenki ..Ale ..za oknami -jest to -co jest.. Podobno , Pan Morawiecki - łebski gość, ze Stanów Zjednoczonych napomykał COŚ o naszym gazie łupkowym..To byłaby wyjątkowo dobra wiadomość..ale póki co >>wyścig<< z gazrurą trwa..I Niemcy i Rosja ..tacy strategiczni sojusznicy..od GAZRURY..nie odpuszczają.
To nie jest NORMALNY KONTRAKT ten NORD STREAM to kontrakt POlityczny i bez zdecydowanego poparcia ze strony USA , w tej sprawie -też..nie poradzimy sobie.. Putin i iberalesy użyją wszelkich możliwych argumentów ..nawet rodem z silnika volkswagena czytaj -oszustw..

Inicjatywa Morawieckiego z wreszcie konkretnymi rozmowami w USA aczkolwiek bardzo spóżniona i tak została skutecznie zablokowana przez LOBBY GAZOWE !--- tuż przed jego wizytą za jego plecami podpisano II Przekręt Katarski !i z gazu Łupkowego z USA nici!!--- ten kontrakt to swoista Przykrywka na dostawy z Rosyjskiego terminala na półwyspie Jamał a docelowo z terminala na Bałtyku ( Katar ma nieformalną umowę z Gazpromem na monopol ceny i podział Rynku czyli wymianę dostaw kontraktami typu SWAP)--- Rosjanie tak łatwo nie oddają swojego Rynku !

Jeśli USA nas nie wesprą przeciw gazrurze..to znaczy i zostaliśmy sprzedani..jak w Jałcie. To proste i oczywiste..
Z Smoleńskiem w cieniu..

Unia Europejska koniecznie chce kupować od Rosji sznurek (Nord Stream) na którym Putin ją powiesi.

Głupota (czytaj: łapówkarstwo) unijnych urzędników nie ma granic.

Teraz poszczególne kraje szukają jakichś dziecinnych wymówek, zamiast powiedzieć NIE Gazpromowi i wyrzucić na zbity pysk (czyli zamknąć w więzieniach) unijnych łapówkarzy i rodzimych złodziei (np. byłego premiera i wicepremiera III RP).

Zaraz Przeciwko komu bedzzie to ich nowe prawo.Przeciez to Polska chce budowac przez ciesniny duskie gazociag na norweski gaz. Oczywiscie, ze to wlasnie nam odmowia pozwolenia na jego budowe.Nie wiem co tu ma Gazprom do tego?

A Baltic Pipe wpadło w KANAŁ !!---- cuś się przyblokowało !---- a Naimski zdziwiony ,że mu rura do przodu nie idzie----- a jak ma iść jak po drodze Niemiaszki pilnują swojego interesu z NS II !--- o Naiwności!!!!----- a mówiłem żeby do USA po GAZ UDERZYĆ !!---- tam lepkie Łapki Gazpromu i Niemiaszków nie sięgają!!---- Bardzo spóźniony Mateusz w końcu zaskoczył co jest Grane i w te pędy do Trampa pobieżył, a tu BACH!! i tuż przed wizytą za plecami mu II Przekręt Katarski podpisali i z gazu łupkowego NICI!

KE jesto swolocz na pasku rosij za 2 lata popsuje sie gazociag przez Ukrajine i wtedy przekierujom gaz Niemcy i Rosija tonsa dwa kraje w elropie POprostu zakala i mordercy Eu dobrze ze w Polsce sa zolnierze USA

Otóż, "uważajemaja Jekaterino Jefimowa", zarówno kraje UE, ich sojusze czy sama KE, może i powinny zablokować tę hucpę i polityczno-ekonomiczną ekspansję Putina, w oparciu o tzw. III pakiet energetyczny wg. którego stoi to w wyraźnej sprzeczności z polityką bezpieczeństwa energetycznego UE. TYPOWY AGENT WPŁYWU (ale za to z Oksfordu, łojej :) ). A Niezależna bezwiednie powiela tę pro-putinowską propagandę wbrew wysiłkom naszych polityków i liderów branży energetycznej.

Gazprom to zrodlo finansowania GRU i calej reszty rosyjskiej agentury

Katja Yafimava <- bezstronny ekspert z Oxfordu, lol.

Ale za to Pawlak liczy kasę na Kajmanach.

Rosja będzie popierała Asada, tylko po to aby nie dopuścić doprowadzenia rurociągiem przez Syrię i Turcją tranzytu gazu i ropy do Europy z bogatych złóż irackich, Kuwejtu, ZEA oraz Arabii saudyjskiej. To by była klęska dla ich rur-gazów pod morzem bałtyckim. Wtedy spadek cen i "szalony car" z Aleksandrem Duginem idzie z "torbami".

I KATIA wszystko wyjaśniła.Powiedziała co Dania "może".
Najwyżej pokrzyczeć .Reszta ,z Polską na czele też.
Niemcy z Tuskiem dawno olali Polskę i Europę wschodnią.

Masz rację. Po co było pyskować? Z tego nie ma pieniędzy, a samymi ideałami ludzi się nie wykarmi.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl